Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

IMG 3466
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:58

Dofinansowanie ze środków europejskich dla gdańskiej spalarni

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska odebrała decyzję o przyznaniu dofinansowania budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku-Szadółkach. Oczekiwaną decyzję na ręce prezydent przekazała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

- Dofinansowanie ze środków europejskich to 53% kosztów wartości całej inwestycji, którą od dwóch lat przygotowujemy wspólnie z partnerem - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Zakończyliśmy projektowanie i uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę. To co szalenie ważne, w piątek otworzyliśmy kompostownie. Zakład termicznego przetwarzania odpadów zakończy obieg gospodarki odpadami w naszym regionie. Duża radość, decyzja bardzo oczekiwana – dodała prezydent.
W przekazaniu decyzji uczestniczyli także Edyta Stankiewicz - Project Economist, Energy and Solid Waste Division, JASPERS – European Investment Bank, Katarzyna Kurowska - przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Mieczysław Strug, marszałek województwa pomorskiego, Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii oraz posłowie ziemi pomorskiej.
- Z radością wręczam pani prezydent decyzję komisji europejskiej, przyznającą 270 mln na poczet budowy inwestycji – mówiła Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej. – Ten projekt odpowiada na globalne działania. To efekt nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny, gdyż Port będzie dostarczał również energię, z której będą korzystali mieszkańcy – dodała Galewska.
Wsad do instalacji będzie dostarczany z Gdańska i 35 pomorskich gmin, w tym z Tczewa, Kwidzyna, Malborka.
- Spalarnia, to kolejna inwestycja Gdańska z pozyskanymi środkami unijnymi, która powstaje z myślą nie tylko o mieście, ale również o regionie. To dodatkowa cegiełka w systemie tworzenia metropolii i realizacji celów metropolitalnych - powiedział Mieczysław Strug, marszałek województwa pomorskiego.

Dofinansowanie dla Portu Czystej Energii Sp. z o.o. – miejskiej spółki powołanej w celu realizacji instalacji - wyniesie 270.696.804,83 PLN. Jest to 53,4% całej inwestycji, której zakładany koszt wyniesie 506.907.108,00 PLN. Pozostała kwota pochodzić będzie z komercyjnego kredytu zaciągniętego przez spółkę oraz z dokapitalizowania jej przez Gminę Miasta Gdańska w wysokości nie przekraczającej 2% kosztów całkowitych. Źródło dofinansowania pochodzi z Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Gdańska spalarnia to przyjazna środowisku elektrociepłownia, w której paliwem będzie frakcja energetyczna (resztkowa) z odpadów, czyli ta część odpadów, których nie da się przerobić, ani poddać recyklingowi, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. W Polsce po wybudowaniu do tej pory 8 takich instalacji (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa) teraz nadchodzi czas na Gdańsk. Inwestycja oczekuje obecnie na uprawomocnione pozwolenie na budowę. Zgodnie z planem instalacja powinna być gotowa do eksploatacji w 2023 roku.