Olimpia Schneider
Zakład Utylizacyjny
Data publikacji 15:02
Oficjalne otwarcie hermetycznej kompostowni w Gdańsku
W piątek 31 stycznia odbyło się uroczyste oddanie do użytku hermetycznej kompostowni w Zakładzie Utylizacyjnym. Symbolicznego otwarcia obiektu dokonała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Nowa inwestycja pozwala gminie Gdańsk na zagospodarowanie rosnącej ilości odpadów biodegradowalnych w sposób przyjazny dla środowiska i ludzi.
Jak wielokrotnie podkreślano w czasie spotkania, hermetyczna kompostownia to projekt wypracowany w drodze dialogu społecznego, na który mieszkańcy Gdańska czekali wiele lat. – Hermetyczna kompostownia powstała z myślą o gdańszczankach i gdańszczanach. Otwarta dziś inwestycja to jedno z ogniw łańcucha zagospodarowania odpadów, których my sami produkujemy coraz więcej, kolejnym elementem jest zakład termicznego przetwarzania odpadów. Dziś długo wyczekiwany moment, który poprawi nasz komfort życia, ale komfort rozumiany nie tylko jako uciążliwości zapachowe, ale również odpowiedzialność za przyszłość i solidarność z następnymi pokoleniami – mówiła w swoim przemówieniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreślając, że kompostownia jest też odpowiedzią na głos strony społecznej.
Hermetyczna kompostownia w Gdańsku to budynek o łącznej kubaturze rzędu 80 000 m3 i powierzchni 1,3 hektara. Ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Składa się z czterech części: hali przyjęcia odpadów, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznika operacyjnego oraz hali dojrzewania kompostu. Integralną jej częścią jest też zadaszony biofiltr wyposażony w dwa kominy. Nowoczesna inwestycja pozwoli ponadto zagospodarować rosnące ilości mas odpadów zielonych i bio. – Dziękuję podwykonawcom i wykonawcom, którzy wspólnie z nami doprowadzili budowę hermetycznej kompostowni do końca. Mamy to szczęście, że w Gdańsku w system gospodarki odpadowej inwestuje się od wielu lat co uniezależnia nas chociażby od zewnętrznych, szybujących w górę kosztów zagospodarowania odpadów frakcji bio. Musimy stale pracować nad zrównoważoną gospodarką odpadami, tak aby już na poziomie podejmowania decyzji konsumenckich ograniczać produkcję śmieci – zauważył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
Inwestycja jest niezwykle ważna także ze względu na wymogi unijne i nałożone na gminy poziomy odzysku. W 2020 r. powinniśmy – zgodnie z wytycznymi unijnymi – poddawać recyklingowi 50 proc., a w roku 2035 r. aż 65 proc. Odpadów surowcowych. Odzysk bioodpadów w procesie recyklingu organicznego jest zatem w tym kontekście ważnym elementem dobrego planowania, które dzisiaj jest obowiązkiem każdej z gmin.
– Jestem dumny też z tego, że instalacja, którą dziś uroczyście przekazujemy do użytku to jedna z nowocześniejszych tego typu instalacji w naszym kraju. Została zaprojektowana tak, by sprostać naszym potrzebom i wymaganiom. Zwiększenie możliwości przerobowych kompostowni jest istotne z punktu widzenia każdego mieszkańca. 42 procent z nas przyznaje bowiem, że wyrzuca do koszy żywność – mówił w czasie konferencji Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego, zaznaczając, że celem inwestycji było zwiększenie możliwości przerobowych przy jednoczesnym ograniczeniu uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców.
Uroczyste otwarcie kompostowni było także okazją do wymiany poglądów na temat zrównoważonego rozwoju miasta oraz poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców Gdańska, czemu sprzyjać będzie ekologiczny charakter inwestycji. – Kompostowanie jest uznawane za jedną z najbardziej przyjazną środowisku metod zagospodarowywania odpadów organicznych – mówiła dr hab. Izabela Sówka z Politechniki Wrocławskiej podczas swojej prezentacji. Zagospodarowanie tej frakcji jest jednak trudnym procesem, przede wszystkim w odbiorze społecznym, bo łączy się ze zwiększoną emisją substancji zapachowych. prof. dr hab. Izabela Sówka, prelegentka konferencji, przedstawiała źródła powstawania uciążliwych zapachów w procesie kompostowania, wskazując też na obowiązujące obecnie w sferze standardów odorowych uregulowania prawne w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej.
Projekt został zrealizowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wartość kontraktu netto wynosi 48 152 276 z czego 68% finansowane jest ze środków unijnych.