Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 08:33

Ponownie dobra ocena Gdańska w ratingu agencji Fitch Ratings!

Długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AAA. Samodzielny Profil Kredytowy Gdańska oceniono na poziomie „a+”.  To najważniejsze wnioski z najnowszego ratingu przygotowanego dla Gdańska. Dzięki korzystnym wynikom ratingu, miasto jest postrzegane jest jako wiarygodny partner dla europejskich banków, co jest niezwykle ważne pod kątem spłaty obecnego zadłużenia. Daje to również możliwości ubiegania się o kolejne kredyty inwestycyjne. Ocena ta jest również ważna dla zagranicznych inwestorów, co może się przełożyć na utrzymanie dotychczasowych oraz utworzenie nowych miejsc pracy.

Stabilne dochody

Analitycy ocenili dochody Gdańska jako stabilne. Wpływy, których źródłem jest podatek od osób fizycznych i podatki lokalne stanowią niemal połowę dochodów operacyjnych miasta. Co ważne, nie są one podatne na wahania wynikające z cykli gospodarczych czy ewentualnych kryzysów. Takim wahaniom mogą natomiast podlegać dochody z tytułu podatku od osób fizycznych, ale stanowią one tylko 3% dochodów operacyjnych. Warto podkreślić, że 33% dochodów operacyjnych pochodziło z transferów bieżących, z czego większość stanowiły transfery z budżetu państwa. Tego typu wpływy uznawane są za stabilne, gdyż zdecydowana ich większość wynika z przepisów prawa i nie podlega uznaniowości. Fitch ocenia, że Gdańsk pozostanie miastem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów, co będzie miało pozytywny wpływ na dalszy rozwój zdywersyfikowanej bazy podatkowej.

Dobre oceny za elastyczność i stabilność wydatków

Analitycy Fitch oceniają, że Gdańsk utrzymuje wydatki operacyjne pod kontrolą. Według autorów raportu w związku z dużymi nakładami miasta m.in. na oświatę, transport publiczny oraz gospodarkę komunalną deficyt budżetowy może wzrosnąć w 2021 roku, aby następnie stopniowo zmniejszać się i osiągnąć poziom 2% w roku 2023. Z kolei zdolność miasta do ograniczenia wydatków w odpowiedzi na malejące dochody oceniono jako „Mocną”. Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że wydatki na obligatoryjne zadania miasta stanowią tylko 65% wydatków operacyjnych. Należy podkreślić, że wydatki na dodatkowe usługi świadczone na rzecz mieszkańców, które nie należą do zadań obligatoryjnych są przeciętnie o 22%  wyższe niż w innych miastach. Wydatki te w razie potrzeby mogą być ograniczone.