Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
502 692 901

Data publikacji 14:33

Rozpoczynamy rok Lecha Bądkowskiego

Koncert, wystawa i spotkania. Na ulice wyjedzie tramwaj jego imienia, a w mieście ma stanąć jego pomnik. To będzie rok Lecha Bądkowskiego. Inauguracja już w piątek, 31 stycznia.

W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego  - pisarza i działacza społecznego,  dlatego gdańscy radni zdecydowali, by to on właśnie został patronem roku. W związku z tym, w mieście planowanych jest wiele wydarzeń mających go upamiętnić  i przybliżyć jego postać mieszkankom i mieszkańcom.

- Setna rocznica urodzin to moment, kiedy warto przypomnieć wkład publicysty, pisarza, działacza sportowego, honorowego obywatela miasta Gdańska w kształt Polski, w której dziś żyjemy – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W czasie strajku sierpniowego Lech Bądkowski był obecny w stoczni i  miał ważny udział w osiągnięciu porozumienia, był również patriotą lokalnej ojczyzny.

Rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego

Oficjalna inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego odbędzie się w piątek, 31 stycznia. O godzinie 18.00 w kościele św. Jana odbędzie się koncert zorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Na scenie wystąpi CHÓR DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka. Polskie i kaszubskie utwory przeplatane będą fragmentami twórczości wybitnego gdańszczanina.  Krótkie teksty i myśli autorstwa czytać będą Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska (wnuczka Lecha Bądkowskiego). Wydarzenie poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują zaproszenia. Jednoosobowe wejściówki będą do odbioru w sekretariacie NCK, w Ratuszu Staromiejskim, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35, od środy, 29 stycznia w godz. 8.00-16.00.

Książka, wystawa i… komiks

W ciągu roku zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych patronowi w instytucjach kultury i placówkach oświatowych.

Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska napisała książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Spotkanie wokół książki odbędzie się 18 lutego o godz. 17.30, w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42). Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym. Biblioteka planuje także publikacje komiksu poświęconego Bądkowskiemu.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowuje spektakl teatralny na motywach dramatu Lecha Bądkowskiego pt. „Sąd nieostateczny”. Premiera odbędzie się w Teatrze Wybrzeże 3 lutego. Późniejsze spektakle będą prezentowane w miastach powiatowych na Kaszubach.

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza natomiast na wystawę  pt. „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż odbędzie się 22 lutego i będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego”.

Tramwaj i pomnik na skwerku

Lech Bądkowski zostanie patronem nowego tramwaju PESA Jazz Duo. Uroczystość nadania imienia odbędzie się  w czwartek, 30 stycznia o  godz. 8:30 na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody. Tego samego dnia tramwaj im. Lecha Bądkowskiego rozpocznie kursowanie na linii Nr 12 Oliwa – Migowo. W kolejnych dniach będzie wyjeżdżał na inne trasy w mieście.

Natomiast na skwerku u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana ma stanąć pomnik Lecha Bądkowskiego. Z inicjatywą postawienia pomnika Lecha Bądkowskiego wystąpiły wspólnie trzy organizacje, w tym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek zgodny z procedurą i podjęło się sfinansowania pomnika. Na listopadowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę o jego wzniesieniu. Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony niebawem.

Nagrody  dla społeczników

Od roku 2000 w Gdańsku przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego, które zarówno upamiętniają jego zasługi dla Gdańska jak i są formą docenienia i promocji społecznych działań w naszym mieście. Nagrody przyznaje się w trzech kategoriach: Gdański Społecznik Roku, Gdański Darczyńca Roku i  Gdańska Organizacji Pozarządowej Roku. Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób).