Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
512 418 751

Data publikacji 10:43

Tajemnice albumu Feyerabendów. Nowe widoki Gdańska z XIX w.

Z okazji 50-lecia do Muzeum Gdańska trafił kolejny eksponat. Niewielki, pamiątkowy album z 1836 r. zawiera ponad dwadzieścia grafik przedstawiających widoki Gdańska i okolic. W czwartek, 23 stycznia na Wielkiej Sali Wety odbędzie się promocja albumu. Losy zabytku i jego pochodzenie omówią dr Janusz Dargacz oraz Marta Krzyżowska.

Część z wizerunków przedstawia powszechnie znane miejsca, np. Długi Targ, w albumie pojawiają się jednak również rzadsze ujęcia, np. Nowego Portu, czy Brzeźna. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni.

– Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska. Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę „Daniel Feyerabend”, zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 r. Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku. Jego historię i tajemnice omówimy szerzej podczas promocji – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Zakup pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

– W 2020 r. Muzeum Gdańska obchodzi swoje 50. urodziny. To okazja do tego, by uhonorować osoby oraz instytucje, które od lat wspierały rozwój kolekcji naszego muzeum. Od wielu lat jesteśmy stale wspierani przez Browar Amber i jego właściciela Andrzeja Przybyło. Pomorska firma przeznaczyła kilkadziesiąt tysięcy złotych ze sprzedaży marki Johannes, współfinansując albo finansując w całości zakup wybranych eksponatów. Do najważniejszych należą naczynie porcelanowe w kształcie baranka z pocz. XVIII w., portret kupca gdańskiego z 1848 r., czy też portret konny króla Prus autorstwa Daniela Chodowieckiego – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Limit miejsc na Wielkiej Sali Wety wynosi 150 miejsc. Rezerwacje przyjmowane są pod adresem mailowym kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl.

 

Kiedy: 23 stycznia 2020 (czwartek), godz. 17:00-19:00

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Limit miejsc: 150 os.

Rezerwacje miejsc: https://facebook.com/events/3512695128805833 oraz mailowo: kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl