Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Rocznica PA

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:14

Gdańsk pamięta prezydenta Adamowicza

W  najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Jedna ze szkół oraz ulica otrzyma jego imię. Przywoływany będzie podczas specjalnego wieczoru dla przyjaciela oraz przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Na jego cześć rozbłyśnie ulica Długa. W Bazylice Mariackiej będzie możliwość,  by w ciszy spotkać się przy jego grobie. Bądźmy razem w te dni.

 - Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!  - tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza. Zostały one  wypowiedziane podczas finału WOŚP 13 stycznia 2019 roku na scenie na Targu Węglowym. W tym roku, w tym samym miejscu spotkamy się, by uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza.

- Z wdzięcznością myślę o nas, o gdańszczankach i gdańszczanach, gdy wspominam solidarność i wspólnotę, którą tworzyliśmy rok temu żegnając naszego prezydenta Pawła Adamowicza. W pierwszą rocznicę śmierci bardzo bym chciała, byśmy potrafili być razem – żeby wspomnieć prezydenta, jeszcze raz powiedzieć „nie” dla nienawiści, zastanowić się nad tym, czy możliwa jest zmiana naszego życia na lepsze… Zapraszam do wspólnego przeżycia tego czasu, bo to dobra, budująca wspólnota – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wywieś flagę na znak pamięci prezydenta Adamowicza
Rok temu  setki flag powiewało na ulicach naszego miasta. Dla tych,  którzy chcieliby w podobny sposób wyrazić znak pamięci i wywiesić flagę Gdańska i Polski przygotowaliśmy flagi.
Będzie je można odebrać w Zespole Obsługi Mieszkańców na stanowisku nr 15 i 16 na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe  Ogrody 8/12 w piątek, 10 stycznia od godz. 9.00. Wydawane będą do wyczerpania zapasów. Flagi rozdawane będą również w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 19.00 w pobliżu Katowni.

Szkoła imienia prezydenta
Liceum Uniwersyteckie otrzyma imię prezydenta Pawła Adamowicza. Uroczystość odbędzie się w piątek, 10 stycznia o godz.10.00 w sali S205 (audytorium) Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4.
Ideą prezydenta Pawła Adamowicza było stworzenie placówki licealnej o najwyższej możliwej ofercie edukacyjnej, w oparciu o potencjał naukowy Gdańska i całego Trójmiasta, jednak dostępnej dla każdego, niezależnie od statusu materialnego. Prace nad jej utworzeniem trwały dłuższy czas. Pierwszy dzwonek rozbrzmiał 2 września 2019 roku. Obecnie w szkole uczy się blisko steka młodych ludzi.

Gdańsk dzieli się dobrem – finał WOŚP
W niedzielę, 12 stycznia o godz. 16.00 w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności (od strony Hotelu Gryf) odbędzie się 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie będzie można zobaczyć takie gwiazdy jak: Voo Voo z Gośćmi, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, PECTUS, KOMBI, Natalia Cepelik Muianga, Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Tego dnia o godz. 19.30 odbędzie się wyjątkowe światełko do nieba wraz ze wspomnieniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

Aleja Pawła Adamowicza
W grudniu gdańscy rajcy podjęli decyzję o nadaniu Nowej Bulońskiej imienia Pawła Adamowicza. Inwestycja ta była niezwykle ważna dla zmarłego prezydenta. Odpowiada ona bowiem na dwie przesłanki polityki miasta, której był orędownikiem: połączy górny taras Gdańska z dolnym oraz rozszerza sieć transportu tramwajowego. Prezydent Adamowicz sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac.

W poniedziałek, 13 stycznia o godz. 10.00 przy wjeździe na estakadę (od strony Piecki - Migowo) odbędzie się uroczyste nadanie nazwy alei Pawła Adamowicza. Po czym będzie możliwość, aby kierowcy po raz pierwszy przejechali 220 metrowym wiaduktem, zwanym estakadą wenecką.
Aleja stanowi część jednej z największych inwestycji prowadzonych w naszym mieście. To element Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość tej inwestycji wynosi 240 mln złotych.

Wieczór dla przyjaciela
Spotkanie wokół książki Katarzyny Żelazek pt. „Śmierć Prezydenta, jak zmienił nas tamten styczeń” odbędzie się w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.
Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie nie jest już takie samo jak wcześniej. Powstało 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Wydanie dopełniają zdjęcia fotoreporterów, przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci. Dzięki temu powstał obraz nas w tej indywidualnej i zbiorowej żałobie. Czy zmienił nas tamten styczeń? W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Pamiątkowa tablica i modlitwa międzywyznaniowa
Na znak pamięci w okolicach Katowni zostanie wmurowana tablica poświęcona prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.  W poniedziałek, 13 stycznia około godz. 19.45 spotkamy się przed Katownią, w miejscu, gdzie rok temu stała scena, a teraz będzie to miejsce, w którym oddamy się refleksji.
Dodatkowo w miejscu, w którym w zeszłym roku stała scena, na której doszło do tragicznych wydarzeń zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak.

 Na koniec spotkania rozbłysną światła na ul. Długiej i wspólnie przejdziemy do grobu prezydenta Adamowicza. W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście.

Od niedzieli, 12 stycznia do wtorku, 14 stycznia Bazylika Mariacka będzie czynna do godz. 22.00
Podczas obchodów, przez całą dobę od godz. 20.00 w poniedziałek, 13 stycznia do godz. 20.00 we wtorek, 14 stycznia ul. Długa będzie miała specjalne oświetlenie.

UWAGA! Fragment Targu Węglowego i ul. Bogusławskiego na terenie, których odbywać się będzie wydarzenie zostanie wygrodzone, a na wejściach prowadzona będzie kontrola.
W niedzielę i poniedziałek przy Katowni ustawione będą telebimy - jeden od strony Targu Węglowego,  a drugi od strony ul. Bogusławskiego.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU I KOMUNIKACJI

W poniedziałek, 13 stycznia w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Armii Krajowej – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Targ Drzewny – Szeroka – Tokarska – i dalej po stałej trasie.
Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny.
UWAGA! Przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.

Od soboty, 11 stycznia od godz. 20:00 do poniedziałku, 13 stycznia do zakończenia uroczystości, zostanie zamknięta ul. Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ul. Bogusławskiego będzie odbywał się ul. Podwale Przedmiejskie, Zbytki.
Do wtorku, 14 stycznia ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ul. Bogusławskiego.
Do poniedziałku, 13 stycznia będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).

I rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
We wtorek, 14 stycznia o godz. 18.00 odprawiona zostanie msza święta w Bazylice Mariackiej.

Przemoc i polityka
We wtorek, 15 stycznia w audytorium ECS w godz. 10.00-18.00
odbędzie się konferencja pt. PRZEMOC I POLITYKA. Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza skłania ku refleksji nad radykalizmem politycznym i jego skutkami w postaci przemocy w polskim życiu publicznym, której tragicznym wyrazem było morderstwo prezydenta Gdańska. Konferencja ma zebrać inicjatywy badawcze i aktywności, w ramach których podjęto próbę analizy sytuacji psychopolitycznej w Polsce, która przyczyniła się do morderstwa.
W konferencji wezmą udział między innymi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, posłanka do Parlamentu Europejskiego czy Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, a także naukowcy i eksperci z dziedziny socjologii i psychologii. Pełny program konferencji dostępny na stronie ECS.

Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza
Do końca stycznia będzie można podziwiać instalację artystyczną „Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza”. W styczniu 2019 roku przez dobę trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza była wystawiona w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. W miejscu nieprzypadkowym – prezydent wymarzył ECS, doprowadził do jego powstania i odwiedzał niemal codziennie. Przez tę dobę z prezydentem pożegnało się 53 tysiące gdańszczanek, gdańszczan i wielu przyjezdnych.
Rok po tamtym doświadczeniu w ogrodzie zimowym staje instalacja artystyczna, która przywołuje tamten czas. Dlaczego antaby? Antaba to uchwyt na bramie, skrzyni, trumnie. Często w postaci – nie da się uciec od skojarzenia z herbem naszego miasta – lwiej głowy. Nieraz służąca też za kołatkę. Tutaj staje się atrybutem przejścia – bramy, która dla jednych wiedzie ze świata do świata, dla innych jest kresem drogi, oraz skrzyni, w której przechowujemy wspomnienia.

W załączonym programie znajduje się dokładny harmonogram wydarzeń.