Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:28
Twoja twórcza przestrzeń
Tworzysz? Nie masz miejsca na swoją pracownię? Skorzystaj z programu Gdańskie Otwarte Pracownie, wynajmij lokal komunalny na preferencyjnych warunkach i stwórz swoją twórczą przestrzeń. Do wyboru jest pięć miejsc na terenie miasta. Wnioski można składać do 24 stycznia.
Program kierowany jest do lokalnych artystek i artystów. Dzięki niemu mogą uzyskać przestrzeń dla siebie, ale też stworzyć miejsce spotkań z kulturą i sztuką dla mieszkańców. W Gdańskich Otwartych Pracowniach odbywają się wernisaże, spotkania, warsztaty arteterapeutyczne czy pokazy filmów.
Łącznie w ramach programu uruchomionego w 2017 roku wynajęto już osiem lokali, w różnych dzielnicach miasta. Do tej pory otwarte pracownie pojawiły się już w Nowym Porcie, Wrzeszczu Górnym, Biskupiej Górce, na Oruni, Stogach czy Przeróbce.
Wśród twórców, którzy skorzystali z programu znaleźli się między innymi Marcin Zawicki, który otworzył Tajną Galerię we Wrzeszczu czy malarka i artystka multimedialna, Honorata Martin. Jej pracownia znajduje się na Biskupiej Górce. Z kolei na Stogach, swoją pracownię otworzył Wiliam Malcolm.
Teraz twórcy mogą wybierać spośród pięciu kolejnych. Dwa z nich znajdują się w Śródmieściu, dwa we Wrzeszczu Górnym i jeden w Oliwie.
Najemcy mogą skorzystać ze specjalnych stawek czynszu pod warunkiem, że swoją przestrzeń będą udostępniać mieszkańcom, np. organizując dla nich warsztaty czy wystawy. Umowa najmu zawierana jest na pięć lat, a po tym czasie najemca ma pierwszeństwo do wynajmu.
Koszty najmu w ramach Gdańskich Przestrzeni Otwartych ustalono na poziomie:
- 2,89 zł/m2 dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z wyłączeniem handlu
- 8,67 zł/m2 dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z możliwością handlu.
By starać się o pracownię musisz spełnić następujące warunki:
- działalność artystyczna lub twórcza musi być prowadzona w lokalu przez ciebie osobiście;
- jeżeli planujesz działalność niezarobkową, to dochody z tej działalności, w całości powinny być przeznaczane na działalność statutową
- przedstaw harmonogram czasowego udostępnienia pracowni dla publiczności;
- uwzględnij w planie działania spójne z celami programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny Strategii Rozwoju Miasta Gdańska 2030
- być mieszkanką lub mieszkańcem Gdańska lub prowadzić działalność artystyczną w Gdańsku.
W tej edycji do wykorzystania Gdańskie Nieruchomości wytypowały pięć komunalnych lokali użytkowych:
1) al. Grunwaldzka 52
2) ul. Długie Ogrody 51 i 51 A
3) ul. Gdyńskich Kosynierów 10
4) ul. Generała De Gaulle’a 2 A
5) ul. Hołdu Pruskiego 1/1 A.
Koordynatorami programu są Gdańskie Nieruchomości oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Oferty można składać do 24 stycznia do godziny 15.00 w Kancelarii Działu Nieruchomości (I piętro) przy ul. Dyrekcyjnej 6A w Gdańsku.
Najemców wybiera Prezydent Gdańska na kierując się opinią sześcioosobowej Komisji, w skład której wchodzą: przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawiciel Akademii Muzycznej.
Potencjalni najemcy powinni zapoznać się ze stanem technicznym lokali. W tym celu należy skontaktować się z właściwymi Biurami Obsługi Mieszkańców. Informacje odnośnie składania ofert można uzyskać w Gdańskich Nieruchomościach, pod numerem telefonu 58 309 10 13 lub drogą elektroniczna pisząc na adres un@nieruchomoscigda.pl.
Program Gdańskie Otwarte Pracownie realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny funkcjonującego w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Działania przewidziane w programie operacyjnym mają na celu zwiększenie udziału mieszkańców w kulturze oraz zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w Gdańsku.
Fot. Wystawa Anny Królikiewicz, Tajna Galeria