Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

VOXplakat

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:46

Sylwester w Gdańsku

Miejskie zabawy w sześciu lokalizacjach z różnorodną muzyką,  w tym specjalny sylwester dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowa komunikacja miejska. Sylwestrowy Konkurs Rady Miasta promujący ekologię z atrakcyjnymi nagrodami. Wspólne śpiewanie sto lat dla wrzeszczańskiego Dolarowca. W Sylwestra w Gdańsku będzie się działo!

- Staraliśmy się tak przygotować program świąteczno-sylwestrowy, żebyśmy mogli, jako gdańszczanki i gdańszczanie poczuć się jak wspólnota. Wychodzimy w różne miejsca Gdańska, by być jak najbliżej mieszkańców – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Sylwester na szóstkę

Poprzedni rok pokazał, że organizacja koncertów sylwestrowych w kilku dzielnicach to idealne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców miasta. W tym roku do czterech zeszłorocznych dzielnic dochodzą dwie kolejne.

Najwcześniej, bo o 17.30, zabawa rozpocznie się na Targu Węglowym (teren Jarmarku Bożonarodzeniowego), gdzie odbędzie się Sylwester dla dzieci i młodzieży. Jego gwiazdą będzie Roksana Węgiel. Po jej występie, do godz. 22.00 wieczór uświetni didżej – Flamingo Cartel.

Pozostałe miejskie imprezy startują o 22.30. Każda z sylwestrowych dzielnic będzie charakteryzowała się inną tematyką muzyczną.  Sentymentalny park Oruński z amfiteatrem przywita Nowy Rok przy polskich hitach zespołu Vox, a kolorowy Chełm w Jarze Wilanowskim będzie się bawił z zespołem Happysad.  Elektryzujące Brzeźno powita Nowy Rok na molo przy muzyce duetu Kalwi & Remi, a rockowa Oliwa rozgrzeje nas wspólnie z Nocnym Kochankiem przy Hali Olivia. Natomiast koncert główny odbędzie się w tym roku przy Długich Ogrodach, gdzie folkowo pożegnamy stary rok wraz z zespołem Zakopower! 

Ponadto na Długich Ogrodach staną telebimy, na których transmitowane będą wejścia na żywo z koncertów w pozostałych dzielnicach. Tradycyjnie o północy odbędzie się wspólnie odliczanie i powitanie Nowego Roku z władzami miasta.

Mając na uwadze zdrowie i spokój naszych czworonożnych przyjaciół, Gdańsk rezygnuje z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni.

Sylwestrowy konkurs Rady Miasta Gdańska

Miejski sylwester nieodłącznie kojarzy się z konkursem sylwestrowym. Huczne powitanie Nowego Roku to nie tylko okazja do szampańskiej zabawy, ale także możliwość spędzenia tej wyjątkowej nocy bez plastiku i bezpiecznie. To również szansa na wygranie atrakcyjnych nagród, takich jak hulajnoga elektryczna, soundbar, słuchawki bezprzewodowe oraz głośniki.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w noc sylwestrową wyrzucić do oznakowanych pojemników, stojących w miejscach zabaw miejskich, szklaną butelkę po napoju, którym witano Nowy Rok. Do butelki należy włożyć kartkę ze swoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu.

Każda kolejna edycja konkursu przyciąga więcej uczestników, co przekłada się na czystość i bezpieczeństwo w miejscach zabaw oraz większe wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Jak co roku Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. przeznaczy na szczytny cel 2020 gr za każde 5 kg szklanych opakowań zebranych w czasie trwania akcji.

Wsparcie w tegorocznej edycji konkursu otrzyma Fundacja „Świat Wrażliwy”, która wspiera młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów. Jest ona także miejscem treningów społeczno-zawodowych oraz szkoleń dla seniorów, którzy są mentorami i asystentami młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na cykl zajęć usprawniających komunikację oraz integrację sensoryczną młodzieży.

Konkurs trwać będzie od 31 grudnia 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. W pierwszych dniach stycznia komisja konkursowa, w której skład wchodzą przedstawiciele organizatorów oraz partnerów, wylosuje nagrody wśród wszystkich uczestników.

Konkurs organizuje Rada Miasta Gdańska i Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Regulamin sylwestrowego konkursu Rady Miasta Gdańska znajduje się w załączniku.

Sylwestrowe urodziny Dolarowca

W tym roku, dokładnie w Sylwestra, mija 50 lat od momentu otwarcia najsłynniejszego wrzeszczańskiego wieżowca. Dolarowiec, zwany też Olimpem to do 2011 roku najwyższy budynek Wrzeszcza.

Zaprojektowali go inż. arch. Romuald Kokoszko i inż. arch. Stanisław Michel. Jego powstanie w stylu socrealistycznym i z przeznaczeniem na cele administracyjne zakładała już koncepcja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej z końca lat 40. XX wieku. Dolarowiec to ekskluzywny wieżowiec w momencie otwarcia, a dziś jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów dzielnicy i Gdańska.

Z okazji  pięćdziesiątych urodzin wieżowca Fundacja Palma zachęca wszystkich zainteresowanych do wspólnego zaśpiewania mu sto lat. Zbiórka o 23.30 pod budynkiem, obok przystanku autobusowego Wtedy będzie można też dostać wydaną specjalnie z okazji urodzin gazetkę o Dolarowcu. Pozostałe atrakcje związane z urodzinami Dolarowca dostępne są na stronie Fundacji Palma.

Komunikacja miejska w Sylwestra

W poniedziałek, 30 stycznia w związku z budową sceny sylwestrowej wystąpią czasowe utrudnienia na ulicy Długie Ogrody na odcinku od skrzyżowań z ulicami Łąkowa, Szopy i Szafarnia. Natomiast w Sylwestra od godziny 15.00 do 2 stycznia 2020 do około godz. 20.00 odcinek ten będzie całkowicie wyłączony z ruchu.

Korzystając z zeszłorocznego doświadczenia, w noc sylwestrową zostaną podstawione specjalne autobusy, dzięki którym będzie można skorzystać ze wszystkich atrakcji, przemieszczając się między scenami miejskich imprez. Przejazd nimi jest bezpłatny. Rozkład dostępny w załączniku.

Pojawią się też następujące zmiany w komunikacji miejskiej:

TRAMWAJE

W Sylwestra tramwaje będą jeździć według powszednich rozkładów jazdy. W godzinach wieczornych uruchomiona zostanie nocna linia tramwajowa N0. Linia funkcjonować będzie z częstotliwością co 20 minut. Na linii będzie obowiązywać taryfa nocna.

Linia N0

-  na trasie: Łostowice Świętokrzyska – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Opera Bałtycka – Zaspa – Oliwa – Strzyża – Wrzeszcz – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Łostowice Świętokrzyska,

Po zakończeniu miejskiego koncertu sylwestrowego na Długich Ogrodach wykonane zostaną dodatkowe kursy z przystanków "Brama Żuławska" i "Akademia Muzyczna" przy ulicy Podwale Przedmiejskie:

Linia 2

- kierunek Strzyża PKM przez Zaspę, Oliwę,

Linia 3

- kierunek Nowy Port przez Brzeźno,

Linia 4

- kierunek Łostowice Świętokrzyska przez Śródmieście SKM,

Linia 6

- kierunek Jelitkowo przez Wrzeszcz,

Linia 9

- kierunek Stogi,

Linia 12

- kierunek Migowo

AUTOBUSY

 Będą jeździły według rozkładu dla dni wolnych od nauki szkolnej.

Linie 106, N9 i N11

- z uwagi na usytuowanie sceny muzycznej na Długich Ogrodach i tymczasową organizację ruchu w rejonie tej ulicy, zawieszona zostanie po godzinie 15.00 we wtorek, 31.12.2019 r. obsługa komunikacyjna przystanku „Szafarnia” [1041].

Autobusy linii 106, N9 i N11 jadące w kierunku Dworca Głównego, od przystanku „Akademia Muzyczna” do przystanku „Dolna” pojadą objazdem ulicami: Podwale Przedmiejskie – Łąkowa – Dolna – Kamienna Grobla – i dalej po stałej trasie,

- na trasie objazdu, będzie obowiązywać wyłącznie obsługa komunikacyjna przystanku „Chmielna” [1039] (n/ż) w kierunku Bramy Żuławskiej.

Linia 911

- skrócenie trasy: od przystanku „Chmielna” [1039] (n/ż) autobusy pojadą do przystanku „Dolne Miasto” [1892] trasa objazdową ulicami: Podwale Przedmiejskie – Łąkowa – Wróbla – Toruńska – Kamienna Grobla – Dolna – i dalej po stałej trasie,

- na czas zmienionej organizacji ruchu czasowo zawieszona zostanie obsługa komunikacyjna przystanków „Akademia Muzyczna” [1661], „Brama Żuławska” [1099], „Szafarnia” [1041].

Uwaga: przywrócenie stałej organizacji ruchu komunikacji autobusowej w rejonie ulicy Długie Ogrody planowane jest w środę, 01.01.2020 r. ok. godz. 20.00.

Linia N1

- wykona dwa kursy przez Sopot i Gdynię (odjazdy z Jaworzniaków o godz. 0.31 i 2.31).

Linie N1, N4, N5, N12

- będą funkcjonować wg specjalnych rozkładów jazdy, z częstotliwością co 30 minut,

- na liniach będzie obowiązywać taryfa nocna.