Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:07
Metropolia Jest Okey
Już po raz trzynasty kulturalny rok na Pomorzu zwieńczy i podsumuje festiwal Metropolia Jest Okey. Ogół zaplanowanych na dni 27-30 grudnia imprez dzieli się na trzy umowne segmenty – muzykę, literaturę i teatr, jednak wiele wydarzeń wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, miłośnicy sztuki ze wszystkich pokoleń mogą liczyć na mozaikę kolorów, klimatów, wrażeń, rytmów i postaci. Imprezy w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey 2019 zaplanowane są w różnych zakątkach miasta ze szczególnym udziałem Ratusza Staromiejskiego, czyli siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
W piątek, 27 grudnia w galerii NCK o godz. 18.00 odbędzie się Spotkanie z jedną książką, którego gośćmi będą Monika Milewska, eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury, i Maciej Moskwa, wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, a zarazem założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Spotkanie poprowadzi zaś Szymon Jachimek, lubiany artysta kabaretowy i aktor.
Tego samego dnia, o godz. 19, w Centrum św. Jana czeka nas widowisko, jakiego na festiwalu MJO jeszcze nie było. VALLDALOVE! to koncert musicalowy gdyńskiego Teatru Komedii Valldal. Podczas występu usłyszymy najpiękniejsze utwory zarówno z naszych najgłośniejszych spektakli Broadwayu, jak i piosenki zupełnie z teatrem niezwiązane. Na scenie wystąpią najzdolniejsi artyści związani z Valdall, przygotowani wokalnie przez Martę Smuk i choreograficznie przez Vilde Valldal-Johannessen. Towarzyszyć im będzie pięcioosobowy zespół znakomitych trójmiejskich muzyków pod kierownictwem Tomasza Krezymona.
W sobotę 28 grudnia, w samo południe, nadarzy się okazja, by w rodzinnej atmosferze sprawdzić swoją kreatywność i umiejętności plastyczne. Warsztat pt. „Z typografią na TY” zostanie przeprowadzony w technice kolażu, a jego tematyką będzie portret. Zamiast kreski czy plamy uczestnicy stosować będą będą litery, całe wyrazy, zdania, znaki interpunkcyjne i symbole wyszukane w gazetach lub stworzone samodzielnie, co da efekt w postaci wyjątkowego portretu. Zajęcia w galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim poprowadzi Grażyna Kunicka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
W ten sam dzień i w tym samym budynku o godz. 16 odbędzie się projekcja krótkometrażowego „Filmowego Epitafium dla Piotra S. - o konieczności i micie Syzyfa wg Camusa” połączona z dyskusją na temat międzyludzkiego prawa do własnych potrzeb jako konieczności w życiu i tworzeniu. Prezentowany film to subiektywny komentarz do polskiej rzeczywistości, inspirowany historią Piotra Szczęsnego - człowieka, który w 2017 r. dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury we Warszawie. W dyskusji udział wezmą twórcy "Epitafium" Jarosław Janiszewski i Onno Hansen-Staszyński, a także Larry Ugwu, dyrektor NCK. Moderatorami dialogu będą Beata Staszyńska-Hansen i Tomasz Lipski (NCK).
W niedzielę, 29 grudnia o godz. 12.30 w Ratuszu Staromiejskim ponownie władzę przejmą dzieci. Okazją będzie tym razem spotkanie ze współautorami zbioru bajek o przygodach wiślanego flisaka pt. "Szaman z rzeki" – Marią Dryhub i Andrzejem Stańskim. W programie m.in. konkurs malowanek z nagrodami, czytanie fragmentów bajek oraz wspólne improwizacje bajkowe z udziałem dzieci, które rzucać będą kostkami, na których znajdują się obrazki związane z tytułowym Szamanem.
O godzinie 17 w końcu zaspokojone zostaną artystyczne potrzeby miłośników muzyki klasycznej. W Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wówczas koncert orkiestry kameralnej BalticAlians, młodych muzyków studiujących w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Repertuar? Barokowo-romantyczny: Concerto grosso op.6 nr 8 Vivaldiego i Serenada na smyczki E-dur, op. 22 Antonina Dvořáka. Przy okazji występu rozdane zostaną nagrody specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla artystów i przedstawicieli świata kultury.
Komu w duszy gra nieco głośniej, powinien w niedzielny wieczór skierować swoje kroki do klubu Parlament, gdzie o godz. 18 rozpocznie się koncert z udziałem lubianych kapel i wykonawców z Trójmiasta. Gwiazdą dnia będzie Ryszard „ Tymon” Tymański, legenda wybrzeżowej sceny muzycznej i lider lub założyciel kilkunastu zespołów o różnej charakterystyce i brzmieniu, m.in. Miłość, Kury czy Tymon & The Transistors. Oprócz niego wystąpią zespoły Klawe, Absyntia, Castlings, Mitra, Mjut, Tonewheelin' Nordiac oraz raper Kalafior Derambo.
Gdańskie wydarzenia w ramach tegorocznego festiwalu Metropolia Jest Okey zwieńczy w poniedziałek, 30 grudnia koncert Młoda Metropolia w Radiu Gdańsk. O godz. 17 w studiu im. Janusza Hajduna zaprezentują się laureaci tegorocznego konkursu „Młoda Metropolia - Muzyczne Odkrycie Roku”, który w listopadzie miał swój finał w Rumi. Na klarnetach zagrają w duecie Emilia Maciak i Sylwia Adamska, zaś przy fortepianie zasiądzie Igor Torbicki.
W tym roku - to nowość - festiwal zatoczy szersze niż w ubiegłych latach kręgi. Artyści i animatorzy pojawią się bowiem nie tylko w Gdańsku, ale również w innych zakątkach trójmiejskiej metropolii: Żukowie, Wejherowie, Kolbudach i Pruszczu Gdańskim.
Festiwal Metropolia Jest Okey Organizowany jest przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Wstęp na wydarzenia:
Koncert w Klubie Parlament – bilety (5 zł)
Koncert w Radio Gdańsk - zaproszenia
Warsztaty – wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem edukacja@nck.org.pl
Na pozostałe wydarzenia - wstęp wolny