Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:16
Filmowe podsumowanie roku
Już po raz siódmy Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na „Filmowe podsumowanie roku” - przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 27-29 grudnia w dawnym kinie Watra, mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.
W ciągu trzech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Dziesięć tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Sundance, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oskary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe.
- Jak co roku do przeglądu selekcjonujemy najważniejsze filmy, pozycje niekomercyjne, poruszające często trudne, ale ważne społecznie i kulturowo tematy. Filmy, które są prezentowane zazwyczaj przez chwilę w kinach studyjnych bądź funkcjonują w wąskim obiegu festiwalowym – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni Przeglądu, Dyrektor Programowa Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.
- W tym roku dodatkowo do procesu selekcji włączyliśmy publiczność. Z ułożonej przez nas początkowej listy 15 filmów, włączyliśmy do programu 5 tytułów, na które publiczność oddała najwięcej głosów. Nowa formuła wyboru filmów do przeglądu Filmowe Podsumowanie Roku wynika przede wszystkim z pomysłu na zwiększenie zaangażowania naszej publiczności i jej współudział w tworzenie programu. Przegląd organizujemy właśnie dla publiczności, chcieliśmy poznać ich opinię i dać szansę współdecydowania, które filmy będą mogli obejrzeć – dodaje Anna Kądziela-Grubman.
Zobaczyć będzie można „Faworytę” kontrowersyjnego greckiego reżysera Jorgosa Lanthimosa – uznany za najlepszy europejski film roku 2019, który otrzymał kilkanaście dni temu 8 statuetek Europejskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy europejski film roku, najlepszą europejską komedię, dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki. Z tego samego rozdania Europejskich Nagród Filmowych zobaczymy podczas przeglądu ostatnie dzieło hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara „Ból i blask”, za które Antonio Banderas otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora roku. Ostatni film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, okrzyknięty został przez krytykę filmową arcydziełem, najlepszym i jednocześnie najbardziej osobistym filmem Almodóvara, w którym autor opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. Na uwagę zasługuje również "Portret kobiety w ogniu" w reż. Céline Sciamma który zdobył europejską nagrodę filmową w kategorii najlepszy scenariusz. Ten subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki, będący pochwałą kobiecego spojrzenia uwiódł również publiczność Festiwalu w Cannes, gdzie również otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.
W przeglądzie nie mogło zabraknąć również ostatniego filmu Kena Loacha „Nie ma nas w domu” prezentowane w konkursie głównym na ostatnim Festiwalu w Cannes, poruszającej i chwytającej za serce opowieści o rodzinie, marzeniach i drodze do szczęścia. O rodzinnym dramacie, zagubieniu i poszukiwaniu drogi do szczęścia opowiada również bardzo mocny film „Mój piękny syn” belgijskiego reżysera Felixa Van Groeningena. Historia dramatu rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego syna, oparta została na dwóch autobiograficznych książkach, a odtwórcy głównych ról, Timothée Chalamet i Steve Carell nominowani byli za swoje genialne dramatyczne kreacje do Oscara.
Ci, którym umkną lub chcieliby obejrzeć ponownie, najbardziej pogodny film roku muszą koniecznie wybrać się na pokaz filmu „Green book”, amerykańskie kino drogi w reżyserii Petera Farrelliego. Komediodramat, opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya, oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi, wyróżniony trzema Oscarami oraz ponad 50-ma nominacjami i nagrodami filmowymi jest zdecydowanie obowiązkową pozycją roku.
W programie znalazł się również najnowszy film Juliana Schnabla „Van Gogh. U bram wieczności”, zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha. W rolę mistrza wcielił się Willem Dafoe, który stworzył najwybitniejszą kreację w swojej karierze, za którą otrzymał nagrodę na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara.
Tegoroczną dziesiątkę przeglądu zamyka zaś przedstawiciel kina skandynawskiego „Kobieta idzie na wojnę” w reżyserii Benedikt Erlingsson, Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów. Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami, wypowiadając wojnę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla środowiska.
- Końcówka roku jest idealnym momentem na zorganizowanie takiego przeglądu. Podsumowujemy przecież wszystkie dziedziny życia, również dokonania filmowe. Co roku pojawiają się rankingi najlepszych filmów, począwszy od rodzimego magazynu KINO, poprzez zagraniczne serwisy Variety, Indiewire, Empire czy Movie Maker Magazine. Niejednokrotnie chciałoby się obejrzeć wybrane filmy po raz drugi lub po prostu nadrobić zaległości. I taką możliwość dajemy widzom podczas naszego Filmowego Roku – mówi Anna Kądziela-Grubman.
Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją żeby nadrobić filmowe zaległości tuż przed wejściem w nowy rok kalendarzowy, a także żeby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze pozycje filmowe mijające roku.
Więcej informacji oraz internetowa sprzedaż biletów na www.filmowyrok.pl Tu można też zobaczyć film promocyjny.
Bilety z cenie 14 zł oraz karnety na wszystkie filmy w cenie 80 zł dostępne są już on-line na stronie www.filmowyrok.pl oraz bezpośrednio przed pokazami w Kinie Watra – Dom Harcerza ul. Za Murami 2-10, Gdańsk.
Filmowe Podsumowanie Roku dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska.
PROGRAM PRZEGLĄDU
27.12.2019 | PIĄTEK
18.00 / Mój piękny syn, reż. Felix Van Groeningen, USA, 2018, 112 min
20.15 / Anioł, reż. Luis Ortega, Argentyna, 2018, 115 min
28.12.2019 | SOBOTA
14.30 / Van Gogh. U bram wieczności, reż. Julian Schnabel, Wlk. Brytania, Francja, USA, 2018, 110 min
16.30 / Nie ma nas w domu, reż. Ken Loach, Wlk. Brytania, 2019, 100 min
18.30 / Faworyta, reż. Jorgos Lanthimos, Wlk. Brytania, 2018, 119 min
20.45 / Wszyscy wiedzą, reż. Asghar Farhadi, Hiszpania, 2018, 132 min
29.12.2019 | NIEDZIELA
14.30 / Kobieta idzie na wojnę, reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, 2018, 101 min
16.35 / Ból i blask, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania, 2019, 113 min
18.40 / Portret kobiety w ogniu, reż. Céline Sciamma, Francja, 2019, 120 min
20.45 / Green Book, reż. Peter Farrelly, USA, 2018, 130 min
Więcej informacji: Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowy&PR, Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, e-mail: ania@sff.pl