Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:45
Aleja Pawła Adamowicza
Gdańscy radni przegłosowali wniosek prezydent Aleksandry Dulkiewicz, by Nowa Bulońska otrzymała nazwę alei Pawła Adamowicza. Podczas głosowania 22 radnych było za, a 11 radnych z klubu PIS wstrzymało się od głosu.
W trakcie XVIII sesji Rady Miasta Gdańska, prezydent Dulkiewicz wystąpiła z wnioskiem nadanie nowo powstałej ulicy Nowej Bulońskiej nazwy aleja Pawła Adamowicza.
- W pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, który sprawował urząd prezydenta Gdańska przez 21 lat, a życie stracił podczas pełnienia obowiązków, chcemy uczcić nadaniem jego imienia ulicy tzw. Nowej Bulońskiej - uzasadniła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Nieprzypadkowo wybrano nowo powstałą drogę. Inwestycja ta była niezwykle ważna dla prezydenta, odpowiada ona bowiem jednocześnie na dwie przesłanki polityki miasta, której był orędownikiem: połączy górny taras Gdańska z dolnym i przyczyni się do rozbudowy układu drogowego z położeniem silnego akcentu na rozwój transportu tramwajowego. Prezydent Adamowicz sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac. Dla samego prezydenta ważne było, aby nazwiska postaci istotnych dla historii Polski i Gdańska znajdowały swoje miejsce na mapie miasta. Tak było z pierwszym premierem wolnej Polski, Tadeuszem Mazowieckim, którego imię nosi rondo w Letnicy, czy abp. Tadeuszem Gocłowskim, który patronuje tunelowi pod Martwą Wisłą.
Przypomnijmy, że główne wydarzenia upamiętniające śmierć prezydenta Pawła Adamowicza zaplanowano na 13 i 14 stycznia.
13 stycznia o godz. 19.45 w miejscu, gdzie doszło do ataku, odsłonięta zostanie tablicę poświęconą prezydentowi, a 14 stycznia o godz. 18.00 w jego intencji zostanie odprawiona msza w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczęły jego prochy.
13 stycznia odbędzie się również promocja książki, w której gdańszczanie – znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu – opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń (17.30). W publikacji zebrano także ponad 50 reporterskich zdjęć, zapis stycznia 2019 roku w Gdańsku. Wydarzeniu będzie przyświecało hasło WIECZÓR DLA PRZYJACIELA, jakiego pierwszy raz użyto rok temu, gdy w ogrodzie zimowym ECS dzień po pogrzebie wspominano prezydenta.