Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Projekt na budowę buspasów na ul. Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych
Aneta Niezgoda

Aneta Niezgoda
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

aneta.niezgoda@gdansk.gda.pl

​ ​ Inwestycje ​ ​
12:00

Projekt na budowę buspasów na ul. Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych

W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie buspasów na al. Żołnierzy Wyklętych i ul. Słowackiego. Projekt ma być gotowy w listopadzie 2020 r.

W Gdańsku mają powstać kolejne buspasy, które umożliwią pasażerom komunikacji miejskiej szybkie przemieszczenie się z okolic Brętowa do Wrzeszcza. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie dwóch buspasów wzdłuż ul. Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych. 
Pierwszy projekt uwzględni budowę odrębnego pasa dla autobusów od  przystanku autobusowego „Słowackiego – Działki” do skrzyżowania ulic Słowackiego -Potokowa (pas w kierunku  Wrzeszcza). Drugi buspas zostanie zaprojektowany od skrzyżowania  al. Żołnierzy Wyklętych z ul. Chrzanowskiego do ul. Góralskiej (jezdnia w kierunku Portu Lotniczego łącznie z rondem. Projekt ma powstać do końca listopada 2020 roku.
Łącznie w całym mieście funkcjonuje 12 buspasów. W ostatnich latach w Gdańsku powstały trzy buspasy. W roku 2018 pas zarezerwowany dla autobusów został udostępniony na Podwalu Grodzkim. W 2019 roku powstały dwa buspasy: na ul. Schuberta, od ul. Nowolipie do ul. Trzy Lipy oraz na Trakcie św. Wojciecha, od ul. Tomczaka do kładki nad Radunią.