Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:15

Pamięci dwóch polskich grudniów - kalendarium wydarzeń

Prelekcja, koncerty, subiektywne zwiedzanie wystawy w ECS i plenerowa wystawa gdańskich Ofiar Grudnia 70. Gdańskie instytucje kultury zapraszają na obchody upamiętajcie wydarzenia grudniowe.

 

Czwartek, 12 grudnia

Godz. 17.00 w Bibliotece Pilotów (ul. Pilotów 11) w ramach cyklu Spotkania z historią odbędzie się prelekcja dra Piotra Brzezińskiego z IPN pt. „Grudzień 1970 r. w Trójmieście”.

 

Piątek, 13 grudnia -  38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Godz. 10.30 wspólne złożenie kwiatów przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, prezydenta Lecha Wałęse, przewodniczącego Rady ECS Bogdana Lisa i dyrektora ECS Basila Kerskiego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Godz. 14:45 Muzeum Gdańska zaprasza na koncert carillonowy upamiętniający 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Utwory na instrumencie znajdującym się w wieży kościoła św. Katarzyny przy Wielkim Młynie, m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego, wykona Małgorzata Fiebig, carillonistka miejska w Nijmegen oraz Utrechcie w Holandii.

 

Niedziela, 15 grudnia

W godzinach 11.00 – 15.30 Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na subiektywne zwiedzanie wystawy stałej. W rolę przewodników po niej wcieli się czworo uczestników wydarzeń sprzed lat: uczestniczka tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 w Gdyni; dziewiętnastolatek, który podczas manifestacji we Wrocławiu cudem uniknął śmierci; osiemnastolatek, który za udział w manifestacji z okazji 3 maja przesiedział w areszcie ponad pół roku i został dotkliwie pobity przez służbę więzienną, oraz milicjant, który odmówił wykonania rozkazu. Wstęp za złotówkę – na zapisy.

Godzina 18.00 koncert SACRUM PROFANUM Adama Bałdycha. Najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata z bogactwem brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. W programie autorskie interpretacje kompozycji średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami ukrywanych w Watykanie, Miserere Gregorio Allegriego czy utworów współczesnej awangardzistki Sofii Gubajduliny. Usłyszymy czołówkę polskiego jazzu: Adama Bałdycha (skrzypce), Krzysztofa Dysa (fortepian), Michała Barańskiego (kontrabas) i Dawida Fortunę (perkusja).
 

Poniedziałek, 16 grudnia

Na ulicach miasta będzie można zobaczyć portrety ośmiu osób, zabitych w grudniu 1970 r. w Gdańsku przez komunistyczne władze. Specjalne plansze będą eksponowane przy słupach ulicznych latarń, plakaty - w tramwajach i autobusach. Na portretach pojawią się: Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Andrzej Perzyński, Waldemar Rebinin, Kazimierz Stojecki, Bogdan Sypka, Józef Widerlik i Kazimierz Zastawny.