Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:30
Rok programu Gdańsk bez plastiku. IKEA kolejnym partnerem
Papierowe kubki, sztućce czy słomki w bistro. Wycofanie ze sprzedaży jednorazowych produktów, jak woreczki na lód czy worki na śmieci. Sklep IKEA Gdańsk przyłącza się do programu Gdańsk bez plastiku. Wcześniej zmiany zaczęło wprowadzać gdańskie ZOO.
- Dołączenie kolejnych partnerów do naszego programu „Gdańsk bez plastiku” to niezwykle istotny krok w stronę bardziej zrównoważonego świata – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W lutym, gdy ogłosiliśmy program, przygotowaliśmy akcję skierowaną do mieszańców i opublikowaliśmy 10 zasad, jak można bardziej ekologicznie żyć. Dzisiaj chcemy do tego zaprosić przedsiębiorców. Bardzo się cieszę, że gdańska IKEA jest pierwszym przedsiębiorącą, który dał się zaprosić, ale i aktywnie się włącza się do działań. Współpraca z biznesem i lokalną społecznością to dowód na to, że wspólnie możemy zniwelować problem zaśmiecania jednorazowymi produktami z plastiku.
IKEA w to wchodzi
Problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z jednorazowego plastiku to jedno z największych wyzwań, jakie obecnie stoją przed światem. Do mórz i oceanów co roku trafia ok. 30 mln ton plastiku, co szkodzi nie tylko poszczególnym ekosystemom, ale całemu środowisku. Niezbędne są więc inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten złożony problem.
Jedną z nich jest rezygnacja z plastikowych produktów jednorazowego użytku we wszystkich sklepach IKEA. Pierwszym sklepem w Polsce, w którym udało się to już osiągnąć jest IKEA w CH Blue City.
Kolejnym jest właśnie sklep IKEA Gdańsk, który wycofał już jednorazowe woreczki na lód oraz żywność, worki na śmieci i słomki do napojów. Dodatkowo w gdańskim sklepie IKEA w restauracji i bistro wprowadzono papierowe słomki i kubki oraz drewniane sztućce jako zamienniki plastikowych „jednorazówek”.
- Z uwagi na to, że IKEA Gdańsk zlokalizowana jest w pobliżu tak cennego przyrodniczo obszaru, temat ochrony środowiska jest dla nas priorytetem – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Sklepu IKEA w Gdańsku.
Największym wyzwaniem dla całej IKEA było przede wszystkim znalezienie i zaproponowanie naszym klientom bardziej zrównoważonych alternatyw dla jednorazowych produktów z plastiku.
- Realizacja tego zobowiązania to niełatwy, skomplikowany operacyjnie i logistycznie, długi proces. Jednak wiemy, że dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na planetę – przyznaje dyrektor gdańskiego sklepu - Mobilizują nas do tego również mieszkańcy Gdańska oraz okolic, którzy są świadomi potrzeby troski o środowisko i starają się żyć w bardziej ekologiczny sposób. Dlatego aktywnie działamy w tej kwestii, skutecznie ograniczając zużycie jednorazowego plastiku.
Pozytywnie dla planety
IKEA chce tworzyć zrównoważony biznes, pokazując, że rezygnacja z jednorazowego plastiku jest możliwa, a także inspirując do podobnych działań klientów i inne firmy. W strategii „People & Planet Positive” IKEA zobowiązuje się, że od 2020 roku artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takie jak słomki, sztućce, kubki i talerze, zostaną zastąpione alternatywnymi, bardziej przyjaznymi środowisku odpowiednikami. Firma nieustannie poszukuje jeszcze lepszych rozwiązań, które zmniejszają wpływ na klimat oraz są dobre zarówno dla ludzi, jak i środowiska.
Zrównoważone ZOO
Gdańskie ZOO przystąpiło do inicjatywy miasta już na początku roku. W ramach programu zobowiązało dzierżawców do unikania plastiku. W 2019 roku wywóz odpadów plastiku zmniejszył się aż o 40 procent. W kolejnych latach w umowach zawarty będzie obowiązek ograniczenia używania plastikowych jednorazówek oraz powstanie sieć wodopojów dla pracowników, którzy wyposażeni zostaną w bidony, by aktywnie wspierać projekt.
- Troska o środowisko naturalne i idące za tym minimalizowanie użycia plastiku to także troska o zwierzęta. Odpady znajdujące się w morzach i oceanach prowadzą do zatruwania naturalnych środowisk zwierząt, co nierzadko skutkuje również ich śmiercią – podkreślał Michał Targowski, Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Dlatego wspólna walka o lepszy klimat i kształtowanie świadomości ludzi to zadanie każdego z nas.
Gdańsk bez plastiku – podsumowanie i plany
„Gdańsk bez plastiku” to inicjatywa polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym. Wśród sugerowanych przez miasto 10 zasad bez plastiku dla mieszkańców znalazły się między innymi: zabieranie na zakupy toreb bawełnianych, zamawianie napojów w kubkach wielorazowego użytku bez słomek czy pakowanie jedzenia na wynos we własne szklane lub metalowe pojemniki. W ramach kampanii odbyło się ponad 70 wydarzeń we współpracy z ponad 30 partnerami, które przypominały i promowały założenia programu. W czerwcu, podczas specjalnej akcji promocyjnej, w Urzędzie Miejskim rozdano mieszkańcom 2000 wielorazowych bawełnianych toreb.
Po akcji skierowanej do mieszkańców, teraz czas na przedsiębiorców. Dla nich miasto przygotowało pięć podpowiedzi, jak unikać plastiku. A zaczyna od siebie.
- Uważam, że zawsze trzeba zacząć od siebie i tak zrobiliśmy – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. - Po wprowadzeniu szklanych butelek z wodą z kranu na spotkaniach, tylko w 2019 roku pozbyliśmy się 18 tysięcy butelek z plastiku. To jest bardzo wymierny wynik. I idzie nam coraz lepiej. Od nowego roku w Urzędzie Miejskim wejdzie zarządzenie obligujące pracowników do konkretnych zachowań, jak wyeliminowanie produktów jednorazowego użytku, np. mieszadełek, sztućców czy kubeczków; drukowania na papierze z recyklingu oraz stosowania „zielonych zamówień publicznych”.
5 zasad dla przedsiębiorców:
- Płyny i środki do mycia i sprzątania i oleje kupuj w opakowaniach zbiorczych
- Wodę do picia wlewaj z kranu do szklanych butelek
- Segregatorów i koszulek na dokumentów używaj wielokrotnie
- Wymieniaj wkłady w długopisach
- Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielorazowego użytku
- Na 2020 rok planowane są kolejne