Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Konkurs fotograficzny Gdańskie łąki miejskie rozstrzygnięty
Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

joanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
511 870 036

20:01

Konkurs fotograficzny Gdańskie łąki miejskie rozstrzygnięty

Przyznano nagrody w otwartym konkursie fotograficznym Gdańskie łąki miejskie. Zasady konkursu były proste – wystarczyło sfotografować ukwieconą, miejską łąkę, która stanowi element krajobrazu. Główną wygraną odebrał Pan Jacek Jaskólski.

Oceny zgłoszonych zdjęć dokonała Komisja Konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska, która przyznała nagrody pieniężne trzem laureatom oraz wyróżniła trzy zgłoszenia.

- Łąki miejskie to jeden z przykładów proekologicznego podejścia do kształtowania zieleni w mieście. Szczegółowe informacje na temat łąk znajdą państwo na stronie gdansk.pl w zakładce Zielony Gdańsk. A konkurs ten to jeden z elementów promowania łąk. W Gdańsku w 30 lokalizacjach są tereny z tabliczką z trzmielem, można go pogłaskać, jest wykonany w technice 3D – zachęcamy! Te tabliczki to zachęta by w oznaczonych miejscach obserwować całoroczny cykl życia łąki. Wiem, że nie do każdego przemawia ich estetyka, ale są bardzo ważne dla owadów, dla których są miejscem zimowania, pełnią także inne funkcje ekologiczne - mówiła, podczas wręczania nagród, Joanna Paniec główny specjalista ds. zielonej marki miasta.

W Gdańsku nie brakuje terenów zielonych. Obok miejskich parków, trawników czy ukwieconych skwerów, gdańszczanie mogą też cieszyć się z wielu pięknych łąk. Warto zauważyć i docenić piękno tych przestrzeni. Stąd pomysł na konkurs, którego celem jest m.in. promowanie miejskich łąk kwietnych jako wartościowego i estetycznego elementu zieleni miejskiej. Organizatorzy pragną także uwrażliwić mieszkańców na kwestie przyrodnicze.

Zgłoszenia do konkursu

Zdjęcia w konkursie miały ukazywać łąkę jako element krajobrazu miasta Gdańska. Uczestnik musiał być autorem nadesłanych zdjęć i być właścicielem praw autorskich do zgłaszanych zdjęć. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jedno autorskie zdjęcie gdańskiej łąki w miejskim krajobrazie wykonane w 2019 r.

Lista laureatów:

1 miejsce – Jacek Jaskólski

2 miejsce – Monika Kaczyńska

3 miejsce – Marta Biegańska

Wyróżnienia:

Sylwia Ratajczyk

Paulina Polus

Magdalena Błeszyńska / Przedszkole 83 „Kolorowe Kredki”

Miejskie łąki powstają w wielu polskich miastach i można powiedzieć że wyrastają jak grzyby po deszczu! Są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu, a przy okazji wspaniałą alternatywą dla trawników. Sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, łąki nadal są kolorowe. W okresie jesieni i zimy dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom.