Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk dla życia

Agnieszka Kowalkiewicz
Gdańskie Wody

a.kowalkiewicz@gdmel.pl

14:26

Gdańsk dla życia

W ostatnim dniu listopada, o godz. 15.30 gdański Neptun zostanie podświetlony w kolorach niebieskim i żółtym, dołączając do międzynarodowej akcji wyrażającej sprzeciw wobec stosowania kary śmierci. Inicjatywa Wspólnoty Sant’Egidio jest wspierana przez główne organizacje praw człowieka, zebrane w Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci.

30 listopada to dzień akcji „Miasta dla życia” (Cities Against the Death Penalty), której celem jest protest wobec kary śmierci oraz podkreślenie dążenia międzynarodowych organizacji i parlamentu europejskiego do jej zniesienia. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zniesienia kary śmierci przez Leopolda II Świętego Cesarza Rzymskiego w 1786 r. w pierwszym kraju świata – Wielkim Księstwie Toskanii. Tego dnia miasta symbolicznie wyrażają swoje zaangażowanie, oświetlając ważne pomniki. W tym roku po raz pierwszy do m.in. Atomium w Brukseli, Koloseum w Rzymie czy Plaza de Santa Ana w Madrycie dołączy także Fontanna Neptuna.

Gdańsk wspiera wszelkie działania wpisujące się w dążenie do zachowania pokoju i solidarności. To miasto, które dzieli się dobrem. Symboliczne podświetlenie najstarszej i najbardziej popularnej gdańskiej fontanny jest wyrazem zaangażowania na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony nienaruszalnych praw człowieka, w tym przede wszystkim prawa do życia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Akcja „Miasta dla świata” została zainicjowana przez Sant’Egidio – wspólnotę chrześcijańską, która powstała w 1968 r. w rzymskim liceum z inicjatywy Andrei Riccardiego (jako owoc Soboru Watykańskiego II), a obecnie działa na rzecz ubogich i pokoju w ponad 70 krajach świata (w Polsce – w Chojnie, Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, Stargardzie i Warszawie). W 2017 r. MSZ RP zawarło ze Wspólnotą specjalne porozumienie w sprawie współpracy.
Listopadową inicjatywę wspierają główne międzynarodowe organizacje praw człowieka, zebrane w Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci (Amnesty International , Ensemble contre la Peine de Mort , Międzynarodowa Reforma Karna , FIACAT).

Do 2017 r. karę śmierci zniosły (w prawie lub w praktyce) 142 kraje, ale 56 nadal stosuje tę formę sankcji. Niechlubne pierwsze miejsce pod względem rocznej liczby egzekucji przypada Chinom, drugie - Iranowi, gdzie życie można stracić np. za posiadanie i handel narkotykami, homoseksualizm, odejście od wiary (apostazję) lub zdradę małżeńską, a nawet alkohol (w 2018 r. podtrzymano karę śmierci dla 2 mężczyzn złapanych po raz trzeci na jego spożywaniu). Jedynym krajem europejskim nadal wykonującym ten rodzaj wyroku jest Białoruś. W Rosji obowiązuje moratorium.