Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kulturalny tydzień w Gdańsku
Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
502 692 901

13:56

Kulturalny tydzień w Gdańsku

Tydzień Austriacki w Teatrze Szekspirowskim, wspomnienie bitwy pod Oliwą czy wystawa poświęcona szpitalom w muzeum. W gdańskiej kulturze powoli będzie się też robiło świątecznie. Sprawdźmy, na jakie wydarzenia warto wybrać się w ten weekend i w najbliższym tygodniu.

Przełom listopada i grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim upłynie pod znakiem kultury i sztuki Austrii. W bogatym programie znajdą się spektakle dramatyczne, taneczne i operowe, performatywne czytania dramatów, a także koncert, wystawa fotografii Graz Selection III, przegląd filmów, spotkania z literaturą i wykłady.

Tydzień Austriacki odbędzie się w dniach 29 listopada – 7 grudnia 2019 w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Na najbliższe dni planowane są między innymi: spektakl „Siła przyzwyczajenia” (piątek, 29 listopada, godz. 19.00), koncert jazzowy KLAUS PAIER & ASJA VALCIC (sobota, 30 listopada, godz. 19.00) czy spotkanie z tłumaczką książek Thomasa Arnolda, Sławą Lisiecką (niedziela, 1 grudnia, godz. 17.30). Dokładny program można sprawdzić na stronie Teatru.

Bitwa Oliwska i Mobilny Dom kultury w sobotę

Do Gdańska zawitają rekonstruktorzy, którzy przy pomocy swoich ubiorów i uzbrojenia przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku i przypomną bitwę po Oliwą. Zobaczyć będzie można scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, a także galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Dickmana. Wydarzenie obejmuje trzy lokalizacje: Oliwę, molo w Brzeźnie oraz Główne Miasto. Sobotnie wydarzenie rozpocznie się przy Długim Pobrzeżu, o godzinie 11.30. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska około godziny 14.40 w Głównym Mieście.

W sobotę do Nowego Portu powróci Mobilny Dom Kultury. W Domu Sąsiedzkim, przy ul. Wyzwolenia 49 o godzinie 16.00 odbędzie się koncert Tomasza Olszewskiego. Artysta będzie promował swoją najnowszą płytę „Czarna tęcza”.

Przyszedł grudzień, idą święta

Niech nikogo nie zdziwi widok mikołajów, śnieżynek i innych świątecznych stworzeń na motocyklach. Już w niedzielę, 1 grudnia wyjadą na trójmiejskie ulice na swoich majestatycznych maszynach po to, by charytatywnie pomóc dzieciakom w trudnej sytuacji. Tegoroczna Parada Mikolajów wyjedzie o godz. 11.00 ze Stadionu Energa Gdańsk. Następnie przejedzie ulicami Marynarki Polskiej i Jana z Kolna. Potem alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką w Gdańsku pojedzie dalej na Sopot i Gdynię.

Na Targu Węglowym, na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego zobaczyć można 5 metrową konstrukcję imitującą Kalendarz Adwentowy. Codziennie od 1 do 22 grudnia, o godzinie 17:00 będzie otwierane jedno okienko tego kalendarza. Do odkrywania codziennej niespodzianki zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, a otwieraniu adwentowych okienek towarzyszył będzie w zimowo - świątecznych stylizacjach Teatr Feta GAK oraz GAK Junior.  

Z kolei w Plamie zobaczyć będzie można „Opowieść wigilijną” w wykonaniu Teatru Qfer. Teatralna opowieść o nieczułym na ludzką krzywdę sknerze Scrooge'u, który na skutek odwiedzin duchów w noc Wigilijną staje się dobrym człowiekiem. Pragnie zadośćuczynić wyrządzone krzywdy z przeszłości, gdy oprócz pieniędzy nie liczyły się dla niego ani miłość, ani litość, ani współczucie. Niedziela, 1 grudnia, godz. 17.00 Plama, Gdański Archipelag Kultury ul. Pilotów 11, Gdańsk. Bilety w cenie 10 zł.

Najlepsze prezenty to te wykonane samodzielnie. W grudniu w ramach Otwartego IKMu będzie okazja, aby wykonać własnoręcznie na przykład ekokosmetyki. Pięknie opakowane mogą trafić pod choinkę! Warsztaty robienia kosmetyków poprowadzi Izabela Ryska, biotechnolog leków, absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej.  Warsztaty odbędą się 2 grudnia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez e-mail: izabela.ryska@gmail.com. Pierwsza grupa pracuje w godz. 16.00–18.00, a druga 19.00–21.00. Uczestnicy i uczestniczki otrzymają wszelkie potrzebne materiały.

Gdańska Choinka jest imprezą, która odbywa się w Gdańsku corocznie 5 grudnia. Poprzedza ją rozpisanie konkursu skierowanego do dzieci na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Nagrodzone prace ozdabiają Choinkę Młodych Gdańszczan ustawioną na Targu Węglowym. Najbardziej oczekiwaną przez dzieci postacią tego dnia jest Święty Mikołaj, który w tym roku przybędzie do Gdańska wraz ze swoją barwną świtą na pokładzie galeonu „Czarna Perła”. W czwartek, 5 grudnia, o godzinie 17.00 Mikołaj razem z Panią Prezydent zapali światełka na Gdańskiej Choince i uhonoruje zwycięzców konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową.

Fenomen dawnych gdańskich szpitali

Gdzieś pomiędzy podziwianiem parady Mikołajów i zapalaniem światełek na choince, warto odwiedzić Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska. Tam będzie można odejść na chwilę od klimatu świąt i zobaczyć wystawę poświęconą tematyce średniowiecznych i nowożytnych szpitali. O fenomenie szpitalnictwa opowiedzą zabytki archeologiczne, dokumenty pisane oraz ilustracje. Otwarcie wystawy we wtorek, 3 grudnia o godz. 15:00. Potem będzie można ją zwiedzać od 4 grudnia do 29 marca 2020. W ramach wystawy planowany jest też cykl bezpłatnych spacerów kuratorskich i zajęć dla seniorów.

 

Na zdj. Fragment obrazu olejnego Święta Elżbieta i chorzy w szpitalu w Marburgu (Niemcy). Autor: Adam Elsheimer