Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:36
Polityka mieszkaniowa Gdańska na lata 2020-2024
Podczas wtorkowej konferencji zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak przedstawił plan gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy na kolejne 4 lata. Remont 1500 mieszkań, modernizacja energetyczna 25 budynków, rewitalizacja 47 kamienic – to tylko część planów miasta.
Od 1998 roku, czyli od czasu kiedy zasób mieszkaniowy przeszedł w zarząd gminy, Gdańsk pozyskał 6635 mieszkań, z czego 1945 to gruntownie wyremontowane lokale komunalne, 3319 mieszkania wybudowane przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną i Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jednak nadal istnieje potrzeba mieszkańców w zakresie najmu lokali komunalnych. Dlatego miasto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Gdańszczanek i Gdańszczan poszukuje nowych rozwiązań, aby taką potrzebę zaspokoić.
- Dzisiaj, 30 lat po transformacji ustroju z komunistycznego na demokratyczny, przychodzi moment kiedy powinniśmy powiedzieć, że proces uwłaszczenia mieszkań komunalnych w Gdańsku, ale także w innych gminach w Polsce powoli dobiega końca. W niektórych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Zielona Góra, ale też Gdynia, Sopot, Rumia sprzedaż lokali komunalnych została już zatrzymana. Dlatego, na najbliższej sesji zaproponujemy nowe rozwiązanie sprzedaży mieszkań – mówi prezydent Grzelak.
W latach 2004-2018 Miasto Gdańsk sprzedało mieszkańcom 18 944 lokali. Obecny zasób tj. 17 000 lokali komunalnych to ilość niezbędna do zabezpieczenia potrzeb mieszkańców i taka, którą miasto będzie mogło w sposób zrównoważony gospodarować. W zasobie gminy są 2 rodzaje nieruchomości - lokale w budynkach 100% gminnych i takie we wspólnotach mieszkaniowych. Nowy system będzie zakładał miedzy innymi sprzedaż domków jednorodzinnych z bonifikatą regresywną od 70% w 2020 do 0% w 2022 roku, i całkowite zniesienie bonifikaty dla lokali we wspólnotach mieszkaniowych, jednak dopiero od 31 lipca 2020 roku.
Trzeba pamiętać, że przyznawanie mieszkań komunalnych jest formą pomocy dla mieszkańców, ale jednocześnie jedną z najdroższych usług świadczonych przez gminę. Dlatego w ramach rozwijania mądrej i przemyślanej polityki mieszkaniowej wprowadzone zostały nowe zasady najmu lokali komunalnych, które przede wszystkim są nakierowane na efektywne realizowanie potrzeb mieszkaniowych najuboższych gdańszczan. Wprowadzony został system kwalifikacji punktowej, w którym pod uwagę brane są sytuacja rodzinna, zdrowotna, promowanie rodzin aktywnych. Pierwszeństwo najmu mają osoby powyżej 70 roku życia, wychowankowie pieczy zastępczej, niepełnosprawni o oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
W połowie przyszłego roku nastąpi także regulacja stawki bazowej najmu z 10,20 zł do 12,00 zł za metr, natomiast zwiększy się poziom obniżek dochodowych o 10 %, tak aby te zmiany nie uderzyły w osoby najbardziej potrzebujące wsparcia.