Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:44

#Gdanskobywatelski - podsumowanie okrągłego stołu i zapowiedź kolejnych spotkań prezydent Gdańska

O zrealizowanych interwencjach, setkach rozmów przy okrągłym stole i planach współpracy z gdańszczankami i gdańszczanami na najbliższe miesiące mówiła na spotkaniu z dziennikarzami przy okrągłym stole w ECS Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Bardzo dziękuję za te 8 spotkań w naszych dzielnicach i zapraszam na kolejne. Ruszamy ze stołem do dzielnic, w których jeszcze nie byliśmy, gdy tylko pozwoli na to pogoda, wiosną 2020 roku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Siedzimy przy stole, który był świadkiem wielu rozmów, cieszył się wielką popularnością, kiedy został ustawiony przed Europejskim Centrum Solidarności. I to zainspirowało nas do tego, żeby właśnie biało-czerwony okrągły stół wykorzystać do rozmów z mieszkankami i mieszkańcami. I tak też się stało - dodała prezydent Gdańska.

Sylwia Betlej, kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic przedstawiła również kilka zrealizowanych interwencji, zgłaszanych przez mieszkańców podczas okrągłego stołu w dzielnicach – Dla przykładu przy okrągłym stole w dzielnicy Piecki - Migowo zgłosił się starszy mieszkaniec, który prosił o zamontowanie dodatkowych barierek przy schodach prowadzących do przychodni, co w miarę sprawnie udało się zrealizować.

Prezydent zapowiedziała również serię spotkań z radami dzielnic, które ruszają już dzisiaj po południu, na początek w radzie Orunia Górna – Gdańsk Południe. Przedstawiła również 3 potencjalne tematy do przyszłorocznego panelu obywatelskiego. To bezpieczne współkorzystanie z dróg i chodników w mieście, tożsamość lokalna lub eko-miasto, czyli tworzymy klimat dla przyszłości.

Tylko do prezydent mieszkańcy zgłosili 127 spraw do załatwienia. A w sumie wiele innych trafiło do zastępców, dyrektorów wydziałów i jednostek miejskich, którzy także byli obecni podczas tych spotkań. Najwięcej uwag mieszkańców dotyczyło gdańskich dróg i chodników, a najmniej oświetlenia i czystości w mieście. Najwięcej spraw bezpośrednio do prezydent zgłosili mieszkańcy Oruni Św. Wojciech Lipce – 33. Nieco mniej, bo 23 interwencje zgłosili mieszkańcy dzielnicy Chełm. Najmniej uwag mieli gdańszczanki i gdańszczanie w dzielnicach Piecki Migowo - 9, Przymorze Małe - 8 i Jasień - 8, ale z kolei w tych dzielnicach dużo częściej rozmowy dotyczyły ogólnego funkcjonowania miasta i zwykłej wymiany poglądów.

 

w załączeniu:

- prezentacja z konferencji

- film podsumowujący #Gdanskobywatelski w 2019 roku