Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 21:05

Kampania Kręć kilometry dla Gdańska na mecie

Nagrody za udział w kampanii zostały wręczone.  W kategorii największe firmy, powyżej 1000 osób pierwsze miejsce zajęła Gdańska Stocznia Remontowa, w kategorii uczelnie wyższe -  Politechnika Gdańska. Tytuł najbardziej rowerowej dzielnicy Gdańska otrzymała Olszynka! Uczestnicy tegorocznej kampanii wspólnie pokonali odległość 2,5 razy na księżyc i z powrotem!

W środę 20 listopada, o godz. 16.00 w Hevelianum odbyła się uroczystość, podczas której podsumowane zostały tegoroczne wyniki kampanii Kręć kilometry dla Gdańska i przyznane nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników. Wręczył je zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.
-  Przy okazji tegorocznej kampanii przejechaliście Państwo ponad dwa razy na księżyc i z powrotem. Co roku przybywa uczestników tej akcji i z tego jesteśmy dumni. Gratulujemy wszystkim, którzy tak aktywnie brali udział w tegorocznej edycji i zapraszamy do kręcenia kilometrów w kolejnych latach - mówił prezydent Grzelak.

To już 7 edycja konkursu. Od 2015 liczba osób zarejestrowanych i aktywnych w grze rowerowej wzrosła z 2 600 do 4 128, a firm z 83 do 248. W ciągu dwóch miesięcy, od 1 września do 30 października uczestnicy wykonali 231 655 przejazdów, co daje łącznie 1 854 834 km. Wielkość zredukowanej emisji CO2 wyniosła 464 tony – to o 52 tony więcej niż w roku ubiegłym.
- Do udziału w akcji wystarczył rower, telefon  i odrobina motywacji  - należało pobrać aplikację „Activy” i dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej lub dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację – mówi Lucyna Tomczak koordynator kampanii.
Zasady akcji szczególnie premiowały dojazdy do pracy. Ci uczestnicy, którzy codziennie dojeżdżali rowerem zdobyli największa liczbę punktów. Podróże na dwóch kółkach w październiku punktowane były podwójnie, dodatkowo motywując uczestników do jazdy rowerem w chłodniejsze i deszczowe dni.
Zastąpienie samochodu rowerem to przejaw troski o środowisko i zdrowie. Wśród powodów, które wymieniają mieszkańcy również wysoko plasuje się fakt, że rower przede wszystkim ułatwia i przyspiesza poruszanie się po zakorkowanych centrach miast.

Nagrody w konkursie wręczone zostały w kategoriach: indywidualnej, firmy, uczelnie i dzielnice. Pierwsze 1000 osób, które wykręciły 777 punktów mogły odebrać ekologiczne torby Kręć Kilometry dla Gdańska. Zaś wszyscy, którzy zdobyli w rywalizacji 7777 punktów otrzymali przygotowane na tę okazję, unikatowe bluzy rowerowe. Setka najlepszych uczestników indywidualnych oraz najlepsze szkoły i drużyny firmowe zostali dodatkowo wyróżnieni nagrodami. Firmy których pracownicy „wykręcili” najwięcej punktów otrzymały możliwość nieodpłatnego przeprowadzenia certyfikacji Rowerowego Pracodawcy!

Wyniki rywalizacji zespołowej przedstawiały się następująco:

Kategoria mikro firmy (2-10 osób)
I miejsce - Marine Design Gdańsk
II miejsce - Górski CAD Solutions
III miejsce - Graph31

Kategoria małe firmy (11-50 osób)
I miejsce - Axes System
II miejsce - Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego
III miejsce - MATI Wojciech Audiejus

Kategoria średnie firmy (51-250 osób)
I miejsce -  DELTAMARIN
II miejsce -  NetWorkS!
III miejsce - TRANSPROJEKT GDAŃSKI

Kategoria duże firmy (251-1000 osób)
III miejsce - Arla Global Shared Services
II miejsce - Jeppesen Poland
I miejsce - UTC Fire & Security Polska

Kategoria największe firmy (1000+ osób)
I miejsce - Gdańska Stocznia Remontowa
II miejsce - Urząd Miejski w Gdańsku
III miejsce - Grupa Kapitałowa LOTOS

Kategoria uczelnie wyższe
I miejsce - Politechnika Gdańska
II miejsce - Uniwersytet Gdański
II miejsce - Gdański Uniwersytet Medyczny

Kategoria dzielnic Gdańska
I miejsce - dzielnica Olszynka
II miejsce - Piecki - Migowo
III miejsce - dzielnica Osowa
IV miejsce - dzielnica Jasień