Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

nagroda naukowa im jana heweliusza 141261 800px

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:27

Portret dla laureata Heweliusza

Spotkanie z kolejnym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2018, prof. Piotrem Stepnowskim, odbędzie się w czwartek, 21 listopada w Ratuszu Staromiejskim. Podczas wydarzenia, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych wręczy laureatowi: jego portret.

Piotr Stepnowski jest laureatem Nagrody za rok 2018 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Otrzymał ją za „wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące analizy chemicznej i oceny negatywnych skutków pozostałości substancji farmaceutycznych oraz cieczy jonowych w środowisku".

Wyróżnienia corocznie przyznawane są w styczniu, w rocznicę urodzin Heweliusza. Natomiast jesienią obywają się spotkania z laureatami połączone z ostatnim elementem nagrody – wręczeniem portretów. Autorem obrazów jest prof. Jacka Kornackiego, dziekana Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Prof. Piotr Stepnowski odbierze portret z rąk Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Ponadto w trakcie wydarzenia będzie można bliżej zapoznać się z sylwetką laureata. Przedstawi ją moderatorka spotkania dr hab. Anna Białk-Bielińska. Sam nagrodzony wygłosi wykład pt. „Farma(e)kologia, czyli druga twarz leków”. Całość uświetni występ kwartetu smyczkowego.

Od 1988 roku tę najważniejszą gdańską nagrodę naukową otrzymało 49 naukowców, w 2019 roku została przyznawana po raz 31. Laureatem tegorocznej edycji poza  prof. Stepnowskim, został również prof. Piotr Dominiak, nagrodzony w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.

 

PROFESOR DR HAB. PIOTR STEPNOWSKI

(ur. 30 czerwca 1970 w Gdańsku) – polski specjalista z dziedziny chemii i ochrony środowiska, nauczyciel akademicki, profesor nauk chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

 Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Od początku kariery akademickiej związany jest z Uniwersytetem Gdańskim, na którym ukończył studia na międzywydziałowym kierunku Ochrona Środowiska w 1995 roku. Odbył staże naukowe w Uniwersytecie w Lund, Centrum Badań Morza ENEA w La Spezia oraz w Uniwersytecie w Bremie. Był również uczestnikiem polarnej ekspedycji naukowej Instytutu Oceanologii PAN na pokładzie r/v „Oceania”. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych[1].

Zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Opublikował ponad 260 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Redaktor 8 pozycji wydawniczych oraz autor i współautor 3 podręczników akademickich, a także 15 rozdziałów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych. Piotr Stepnowski wygłosił ponad 50 wykładów a jego prace cytowane były ponad 5000 razy, a obecny indeks Hirscha wynosi 40. Aktywnie zabiegał o finansowanie prowadzonych badań naukowych zarówno z instytucji krajowych jak i międzynarodowych uzyskując wsparcie dla blisko 50 projektów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych.

Był wielokrotnie zapraszany przez zagraniczne uczelnie i instytucje naukowe. Aktywnie współpracuje z Uniwersytetem w Bremie, Politechniką Drezdeńską, Uniwersytetem w Aveiro, Uniwersytetem w Lizbonie, Wyższą Szkołą Techniczną im. Beutha w Berlinie i Uniwersytetem Blaise Pascal w Clermont-Ferrand. Był członkiem komitetów naukowych ponad 20 zagranicznych i krajowych konferencji naukowych, z których w 5 pełnił funkcję przewodniczącego.

 

Spotkanie z prof. Piotrem Stepnowskim

Czwartek, 21.11.2019, godz. 18.00

Sala Mieszczańska, NCK - Ratusz Staromiejski

wstęp wolny