Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

konferencja-nie-ma-dzieci-sa-ludzie-122513
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:02

„Nie ma dzieci – są ludzie”

20 listopada 1989 roku światowi przywódcy przyjęli Konwencję o prawach dziecka. 16 polskich miast i ponad 3000 placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

W Gdańsku obchody będą miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV nr 8, w której odbędzie się w środę 20 listopada w godz.13.00-15.00 konferencja zatytułowana „Nie ma dzieci – są ludzie”.
UNICEF co roku zaprasza także samorządy do uczczenia Konwencji przez podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej. W Gdańsku na niebiesko podświetlony zostanie wiadukt przy ulicy Kościuszki – iluminacja zostanie wyłączona rano 21 listopada.

Konferencja w SP 50
Celem konferencji „Nie ma dzieci – są ludzie” w Szkole Podstawowej nr 50 z okazji 30-lecia ustanowienia Konwencji o prawach dziecka, jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka, aby lepiej je rozumieć i respektować.

W programie konferencji:

- przemówienia gości;

- występy dzieci;

- wyniki sondy ulicznej dotyczącej znajomości praw dziecka;

- debata oksfordzka przygotowana przez uczniów szkoły, której tematem przewodnim jest stwierdzenie „Dorośli mogą się wiele nauczyć od dzieci”;

- panel dyskusyjny;

- odczytanie petycji przygotowanej przez uczennicę klasy 7, działającej w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym;

 

W dyskusji panelowej udział wezmą:

- Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych

- podinspektor Hanna Kowalewicz, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka

- podkomisarz Beata Kurek, Specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

- Radosław Nowak, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

- Agnieszka Tomasik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku oraz koordynatorka projektu doskonalenia nauczycieli „Kreatywna pedagogika”

- Krzysztof Sarzała z Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę

- Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

- Lucynę Maculewicz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku

- Małgorzata Działakiewicz-Posiła, przewodnicząca Rady Rodziców w SP 50

Najważniejszy dokument o prawach dzieci na świecie
Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.
W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.