Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

GPoM
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:14

Nagroda imienia Benjamina Barbera dla Gdańska i śp. prezydenta Adamowicza

Nagroda przyznawana przez Światowy Parlament Burmistrzów (Global Parliament of Mayors) jest wyróżnieniem za wyjątkowe zasługi dla wspierania globalnej polityki miast.

W dniach od 9 do 11 listopada w Durbanie w RPA odbył się doroczny szczyt Światowego Parlamentu Burmistrzów, organizacji, która skupia prezydentów i burmistrzów miast z całego świata. W tegorocznym spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, który w imieniu mieszkańców i mieszkanek Gdańska odebrał nagrodę imienia Benjamina Barbera Global Cities Award dla miasta i śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

- Chciałbym podziękować za wyróżnienie Gdańska tą prestiżową nagrodą. Jednak, zamiast mnie powinien tutaj stać i odbierać nagrodę prezydent Paweł Adamowicz. To dzięki niemu Gdańsk stał się miastem uznawanym za lidera w promowaniu globalnej polityki miast. W czasach światowego kryzysu przywództwa, Prezydent Adamowicz wyróżniał się jako silny i charyzmatyczny lider, gotowy wytyczyć ścieżki dla innych – mówił zastępca prezydent Piotr Grzelak.

Nagroda została przyznana prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi ponieważ jako wyjątkowy przywódca samorządowy wierzył w globalną rolę polityczną miast i aktywizował Gdańsk na arenie międzynarodowej. Gdańsk zyskał uznanie dzięki polityce silnie propagującej rozwój obszarów miejskich, partycypacji społecznej, czy równego traktowania. Prezydent Adamowicz był też wielkim przyjacielem dr Benjamina Barbera.

Dr Benjamin Barber - filozof polityczny i politolog, wykładowca akademicki, a także doradca polityków – między innymi Billa Clintona i Howarda Deana. Jako teoretyk polityki Barber był propagatorem ponownego skupienia się na społecznościach obywatelskich jako narzędziach budowania efektywnej demokracji. Znany najlepiej dzięki wydanej w 1996 roku książce Dżihad kontra McŚwiat. Napisał również Gdyby burmistrzowie rządzili światem, w której ukazuje, jak burmistrzowie, każdy z osobna i wspólnym wysiłkiem, skuteczniej podchodzą do ponadnarodowych problemów. Barber w swojej książce przekonuje, że miasto jest nadzieją demokracji w globalizującym się świecie.

Z idei zawartych w książce Gdyby burmistrzowie rządzili światem zrodziła się koncepcja powstania organizacji skupiającej burmistrzów i prezydentów miast, tak powstał Światowy Parlament Burmistrzów (Global Parliament of Mayors).