Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

dolne mlyny Dominik Paszliński gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:25

Drugie urodziny wspólnoty na Dolnych Młynach

Przed dwoma laty uroczyście otwarto w Gdańsku pionierski projekt - nowoczesny i ekologiczny budynek przy ul. Dolne Młyny 4c. Innowacyjny obiekt to zarówno technologia w jakiej został wybudowany, ale przede wszystkim jego mieszkańcy. Gdańszczanie, którzy tam mieszkają to osoby po przejściach, które doznawały przemocy domowej i postanowiły się temu przeciwstawić, ale także zmagające się w przeszłości z problemem alkoholowym czy narkotykowym. Miasto wyciągnęło do nich pomocną dłoń i dziś wszyscy stanęli już na nogi - pracują i dbają o swój nowy, bezpieczny dom.

Przy ul. Dolne Młyny 4c mieszka 45 mieszkańców. Najmłodsi mają dwa lata, najstarszy - niecałe 70. Dwoje "Młynowych dzieci" - Julia i Bartek urodziło się niemal w tym samym czasie, w którym mieszkańcom wręczano klucze.

Święto mieszkańców

Był ogromny tort, życzenia i uśmiechy na twarzach lokatorów. We wtorek, 29 października, Dolne Młyny obchodziły bowiem swoje drugie urodziny. W uroczystości uczestniczył m.in. zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

- To jeden z ukrytych, żywych pomników Prezydenta Adamowicza. Jest ich o wiele więcej, ale ten w szczególny sposób pokazuje wrażliwość społeczną Pana Prezydenta. Dolne Młyny to realizacja w pięknym otoczeniu, w dobrej lokalizacji, nie na uboczu, tak żeby zapewnić mieszkańcom dostęp do komunikacji czy usług publicznych. To ogromna radość, że mieszkańcy są zintegrowani, wspólnie dbają o swój dom – mówił zastępca prezydenta Piotr Grzelak

Mieszkańcy dbają nie tylko o swoje mieszkania, ale i o cały budynek oraz jego otoczenie. Wspólnie sadzili kwiaty, wiosną i jesienią, dbają o porządek. Przez te dwa lata sporo się tu wydarzyło. Odbyły się m.in. dwa wesela (z czego jedno zorganizowano w tutejszej świetlicy). Była też huczna 18-tka i inne duże imprezy, w tym Dni Sąsiadów czy Metamorfozy dla Kobiet.

Na co dzień z mieszkańcami pracuje czteroosobowy zespół ich opiekunów - asystentów.

- Minęły dwa lata, a żaden z lokatorów nie opuścił swojego mieszkania. Mało tego, wszyscy znaleźli pracę. Chcą pracować i zarabiać, płacić rachunki "ze swoich" i żyć na własny koszt - podkreśla Miłosz Winnicki, koordynator działań z ramienia Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, pod którego pieczą znajduje się nietypowy dom w Brętowie. - Tutejsi mieszkańcy zaktywizowali się i społecznie i zawodowo. To świetna informacja dla nas wszystkich.

Dolne Młyny – innowacja społeczna i ekologiczna

Budynek, wykonano w nowoczesnej technologii, głównie z drewna. Stoi na zagospodarowanej działce, gdzie znajduje się m.in. plac zabaw, ławki do wypoczynku i wiata, pod którą można zorganizować sąsiedzkie spotkanie. Na parterze znajduje się wspólna pralnia i świetlica. Wszystko - łącznie z urządzeniem otoczenia - kosztowało ponad 7,5 mln zł.

W tym roku inwestycja Dolne Młyny otrzymała nagrodę w konkursie PLGBC Green Building Awards. Inwestycja pn. „Realizacja ekologicznego budynku wielorodzinnego ze wsparciem zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Dolne Młyny” okazała się bezkonkurencyjna w kategorii najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

Tutejsze lokale przyznano mieszkańcom Gdańska kwalifikującym się do otrzymania mieszkania z zasobów miasta Gdańska, uczestnicy różnych programów społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Są tu osoby z niepełnosprawnościami, kobiety z dziećmi (doświadczające przemocy, samotne matki), osoby starsze wymagające opieki, osoby młode usamodzielniające się i wychodzące z pieczy zastępczej (rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze), a także osoby samotne.

Projekt jest elementem Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016-2023. Program ten zakłada, że każdego roku na cele mieszkań wspomaganych i mieszkań ze wsparciem przeznaczanych będzie 50 mieszkań. Jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin, które nie są w stanie samodzielnie ich sobie zapewnić, przy jednoczesnym wsparciu tych osób przez profesjonalnych asystentów. Ci dbają m.in. o trening umiejętności społecznych mieszkańców, działania motywujące, wspierające i monitorujące ich w kierunku usamodzielnienia.