Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Dzień Wszystkich Świętych – jak bezpiecznie dojechać na gdańskie cmentarze
Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

joanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
511 870 036

08:36

Dzień Wszystkich Świętych – jak bezpiecznie dojechać na gdańskie cmentarze

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, jak zwykle w tym okresie obowiązywać będą zmiany w komunikacji i organizacji ruchu. Rozkłady jazdy na niektórych liniach tramwajowych i autobusowych zostaną zmienione już w najbliższą sobotę, 26 października. Inna niż na co dzień organizacja ruchu będzie obowiązywała przy gdańskich cmentarzach. Dojazd dla mieszkańców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w okolicy nekropoli możliwy będzie po okazaniu identyfikatorów. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, a podróżujący komunikacją miejską szczegółowo zapoznać się z obowiązującym w tych dniach rozkładem jazdy.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Cmentarz Łostowicki
W dniu 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Wyłączenie nie będzie dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy w od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.
Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami – Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Miejsca postojowe:
parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w kierunku do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking
trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Na jezdniach al. Armii Krajowej obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Cmentarz Centralny Srebrzysko
Dojazd do cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.
Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.
Tymczasowe przystanki w kierunku do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.
Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.
Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej. Na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Chrzanowskiego.

Miejsca postojowe:
dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),
jeden na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

Cmentarz Oliwski
Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.
Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Miejsca postojowe:
na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)
na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)
Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz Salvator Nowy
Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Garnizonowy
Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS.

Cmentarz św. Franciszka
Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego
Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).
Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).
Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi
Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.
Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski
Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.
W dniach od 30 października do 2 listopada będzie obowiązywał całkowity zakaz wjazdu na cmentarze: Łostowicki oraz Centralny Srebrzysko. W niedzielę 3 listopada w godz. od 10.00 do 15.00 osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką będą mogły wjechać na teren cmentarza samochodem.
Mieszkańców oraz osoby prowadzące działalność przy ul. Łostowickiej i ul. Srebrniki informujemy, że identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu rejon cmentarzy będzie można odebrać w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Wydawane będą od 28 do 31 października (poniedziałek – czwartek) w godzinach od 7.00 do 15.00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.
Na terenie Miasta Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni 97 ha. Największy z nich – cmentarz Łostowicki zajmuje powierzchnię 50 ha, zaś drugi co do wielkości cmentarz Centralny Srebrzysto 28 ha.
Według stanu wpisów do ksiąg cmentarnych liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych wynosi blisko 218 000 osób w 123 000 grobów.

ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W GDAŃSKU

W dniach 26-27 października (sobota-niedziela), na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

Autobusy
115, 227 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 10 minut,
195, 262 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co około 20 minut,
627 – linia dodatkowa kursuje na trasie Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 9.00-17.00 co około 10 minut,
695 – linia dodatkowa kursuje na trasie Dworzec PKP – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9.00-17.00 co około 15 minut,
T8 – trasa wydłużona całodziennie do węzła Śródmieście SKM, w godz. ok. 9.00-17.00 kursuje co około 10 minut.

Tramwaje
3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,
63 – linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut.

W dniach 28-31 października (poniedziałek-czwartek), na wszystkich liniach obowiązują stałe rozkłady, jak w dni powszednie, ponadto:

Autobusy
115, 162- w godz. 9.00-13.00 kursuje co 10 minut,
227 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co około 8 minut.

Tramwaje
Wszystkie linie funkcjonują wg stałych rozkładów jazdy, jak w dni powszednie.

W dniu 1 listopada (piątek), na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy i stała taryfa biletowa, ponadto:

Autobusy
107 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 45 minut,
108 – zmiana trasy na Starym Chełmie z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Stoczniowców, w godz. 8.00-16.00 kursuje co 15 minut,
116, 136 - kursują al. Żołnierzy Wyklętych zamiast ul. Słowackiego, w godz. 8.00-16.00 kursują co 30 minut,
117 – kursuje w obu kierunkach przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego,
111, 120, 262 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 20 minut,
122, 136, 157, 210 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 30 minut,
115, 175 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 10 minut,
227 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co około 8 minut,
627 – linia dodatkowa kursuje na trasie Żabianka SKM – Pomorska – (dalej jak 227) – cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 8.00-18.00 co około 8 minut,
610 – linia dodatkowa kursuje na trasie Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7.00-18.00 co około 4 minuty.
695 – linia dodatkowa kursuje na trasie Dworzec PKP – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9.00-17.00 co około 10 minut.
T8 – trasa wydłużona całodziennie do węzła Śródmieście SKM, w godz.
09.00-17.00 kursuje co około 7-8 minut.

Tramwaje
3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,
2, 6, 10 – godz. ok. 8.00-17.00 – kursuje co 10 minut,
12 – wydłużona trasa Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Gł. – Siedlce – Migowo,    
63 – linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut, a w godz. ok. 9.00-17.00 co około 10 minut,
66 – linia dodatkowa kursuje na trasie Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, w godz. 09.00-17.00 co 5 minut.

W dniach 2 - 3 listopada (sobota -niedziela), na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

Autobusy
115, 227 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co 10 minut,
195, 262 – w godz. 8.00-16.00 kursuje co około 20 minut,
627 – linia dodatkowa kursuje na trasie Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 9.00-17.00 co około 10 minut,
695 – linia dodatkowa kursuje na trasie Dworzec PKP – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9.00-17.00 co około 15 minut.
T8 – trasa wydłużona całodziennie do węzła Śródmieście SKM, w godz. ok. 9.00-17.00 kursuje co około 10 minut.

Tramwaje
3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,
63 – linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, co około 20 minut.

W DNIU 1 LISTOPADA:
Dogodny dojazd liniami tramwajowymi: 2, 6, 63 i 66 do cmentarza Łostowickiego ul. Witosa i al. Havla
Od przystanku tramwajowego Wilanowska jest najbliżej do bramy głównej cmentarza Łostowickiego.
Z uwagi na remont torowiska na Stogach, w tym roku nie będzie funkcjonować linia tramwajowa 68. W zamian trasa autobusowej linii zastępczej T8 zostanie wydłużona aż do Śródmieścia SKM, gdzie istnieje możliwość dogodnej przesiadki na liczne linie tramwajowe w kierunku Łostowic.
Autobusy będą kursowały ul. Łostowicką.
Autobusy w ciągu al. Żołnierzy Wyklętych pojadą w obu kierunkach po specjalnie wydzielonych buspasach.
Na wszystkich liniach dodatkowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.

Pasażerowie, którzy nie posiadają ważnych biletów okresowych, a chcą skorzystać z komunikacji miejskiej w tych dniach, mogą zakupić wcześniej bilety jednorazowe. Są one dostępne m.in. w Punktach Obsługi Klienta ZTM, biletomatach, wybranych punktach handlowych oraz za pomocą telefonów komórkowych.
W dniach od 26 października do 3 listopada w pojazdach komunikacji miejskiej prowadzona będzie standardowa kontrola biletowa.
Lista automatów biletowych wraz z instrukcją, jak kupić bilet za pomocą telefonu komórkowego, znajduje się na stronie: tu

Zarząd Transportu Miejskiego wydał jak co roku ulotkę z informacją o zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej. Będą one dystrybuowane w Punktach Obsługi Klienta, przy cmentarzach, na przystankach. W wersji elektronicznej także na stronie ZTM.

STRAŻ MIEJSKA PRZYPOMINA
Ponieważ w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są więc elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

Wcześnie zapadający zmrok i tłumy ludzi na cmentarzach to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.