Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Jerzy Pinkas gdansk.pl

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:08

Gdańsk Liderem Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią

Miasto po raz kolejny zostało laureatem konkursu Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią. Konkurs jest organizowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Związek Miast Polskich. To już kolejny rok kiedy Gdańsk zostaje wyróżniony. Wręczenie nagród nastąpi 14 listopada br. podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach.

- Rozwój miasta jest planowany w sposób zrównoważony, zarówno w aspekcie środowiskowym i ekonomicznym, jak również społecznym
i przestrzennym. Niezwykle istotną rolę odgrywa zasada rozwoju miasta do wewnątrz, której konsekwentnie hołdujemy. Nie mniejszą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego. Cieszymy się, że wieloletnia praca gdańskich planistów jest doceniana –
mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Organizatorom konkursu zależy na wzmocnieniu profesjonalizmu i podnoszeniu kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, a także na kreowaniu pozytywnego wizerunku władz samorządowych. Podkreślają, iż „tegoroczna edycja konkursu pokazała, że mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.”

Celem konkursu jest identyfikacja i promocja miast dbających o zasadę zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu przestrzenią. Tematem przewodnim III edycji konkursu była „Wizja Miasta”, rozumiana jako pomysł na przestrzeń i sposób jego realizacji. Podczas oceny kandydatów kapituła szczególną uwagę przywiązywała do realizowanej wizji rozwoju przestrzennego miasta, działań promujących planowanie i zarządzanie przestrzenią z szerokim udziałem społeczeństwa, oszczędnego gospodarowania przestrzenią jako zasobem nieodnawialnym, ochrony i wykorzystania zabytkowych fragmentów miasta i rewitalizacji.

- Przy tej okazji chciałabym podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączają się w nasze prace. Mieszkańcy Gdańska współuczestniczą w tworzeniu planów miejscowych, biorą także udział w konsultacjach związanych z innymi opracowaniami urbanistycznymi czy projektami rewitalizacji. Wszystkie głosy są dla nas ważne i mają wpływ na jakość dokumentów, które powstają w Biurze Rozwoju Gdańska – dodaje Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

W pierwszej edycji konkursu w 2014 roku, miasto otrzymało, podobnie jak obecnie, tytuł Lidera Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią w kategorii miast wojewódzkich. Kapituła doceniła wówczas Gdańsk „za aktywną i konsekwentną politykę przestrzenną, która w warunkach silnej konkurencji przyczynia się do rozwoju miasta metropolitalnego o racjonalnej strukturze funkcjonalno-przestrzennej i wyrazistym, indywidualnym charakterze”. W kolejnej edycji w 2016 r. Gdańskowi przyznano Grand Prix za dbałość o rozwój i mądre gospodarowanie przestrzenią. W tym roku obok Gdańska, który zwyciężył w kategorii miast wojewódzkich, wśród laureatów III edycji konkursu znalazły się też Gliwice, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz.