Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:10

Nagroda księżniczki Asturii dla Gdańska - podsumowanie ceremonii i prezentacja rzeźby

Nagrodę Księżniczki Asturii, nazywaną hiszpańskim Noblem, otrzymał Gdańsk za dążenie do zgody, bo „Przyszłość i teraźniejszość w Gdańsku, to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Autorem projektu towarzyszącej nagrodzie statuetki – którą od dziś można oglądać w ogrodzie zimowym ECS – jest Joan Miró, światowej sławy kataloński malarz i rzeźbiarz. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas dzisiejszej konferencji relacjonowała przebieg ceremonii, która obyła się w piątek, 18 października, w Oviedo. – Odbierając nagrodę w imieniu wszystkich gdańszczanek i gdańszczan czułam dumę, ale i wdzięczność za to, co się nam udało. Dzisiaj cały świat usłyszał o Gdańsku, który nie tylko żyje swoją historią, ale z tej historii, dzięki aktywnym obywatelom, wyciąga wnioski. Potrafi wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i solidarnie współkształtować naszą rzeczywistość. Cieszę się, że są z nami przedstawiciele dwóch ważnych programów Modelu na rzecz Równego Traktowania i Modelu Integracji Imigrantów. Wielokrotnie podczas rozmów kuluarowych w Hiszpanii słyszałam, że oba modele są niezwykle ważnymi dokumentami. 

Podczas spotkania z mediami prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli: Basil Kerski – dyrektor ECS, dr Anna Strzałkowska z Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Majed Tinawi z Rady Imigrantów i Imigrantek.

Dyrektor ECS zwrócił uwagę, że Hiszpanie docenili wkład miasta Gdańska w pokojową rewolucję solidarności. – Uzasadnienie było opowieścią o mieście zniszczonym, które wyrosło z ruin i stało się symbolem pojednania między sąsiadami, miastem pokoju i bardzo pozytywnych przemian. rewolucji, która zmieniła Europę, Gdańsk i Polskę. To był wielki komplement w tak ważnym roku dla Gdańska – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Starania o nagrodę rozpoczął śp. prezydent Paweł Adamowicz, o czym wspominał członek Rady Imigrantów i Imigrantek Majed Tinawi. – Zdobycie nagrody księżniczki Asturii to wielki honor dla Gdańska, jest to uznanie dla Pawła Adamowicza za jego wizję i wielki nakład pracy. Naszym obowiązkiem jest dalsze działanie w tym duchu - mówił.


Nagroda dla Gdańska to także docenienie miejskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania, o czym wspominała dr Anna Strzałkowska. – Cieszę się, że oba modele znalazły uznanie. Model to polityka miejska, która ma uczynić Gdańsk miastem bardziej otwartym, przyjaznym, żeby nikt nie został z tyłu. Żeby każdy był sprawiedliwie traktowany - podkreślała.

Prócz statuetki laureat Nagrody Księżniczki Asturii otrzymuje ręcznie zdobiony i wypisany dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro (czyli ok. 200 tys. złotych). Prezydent zapowiedziała, że o tym na jaki cel nagroda zostanie przeznaczona, zdecyduje wspólnie z mieszkańcami Gdańska. – Marzy mi się, abyśmy pieniądze z nagrody przeznaczyli na wsparcie inicjatyw wspierających pokojowe współistnienie i solidarne współtworzenie miasta. – dodała Aleksandra Dulkiewicz, podkreślając wspólnotowy wymiar podejmowania decyzji. Pomysłem instytucji lub projektu, na który warto przekazać nagrodę, możne podzielić się każdy gdańszczanin i gdańszczanka. Wiadomości e-mail można przesyłać do najbliższego piątku, do godz. 23.59 pod adres: nagroda@gdansk.gda.pl.