Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 19:30
Prezydent Gdańska odebrała nagrodę księżnej Asturii dla miasta Gdańska
Miasto Gdańsk zostało dzisiaj uhonorowane nagrodą księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Nagrodę odebrała, z rąk króla Hiszpanii, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej ceremonii w Teatrze Campoamor w Oviedo, w regionie Asturii. W tym wydarzeniu udział wzięła para królewska - król Filip VI i królowa Letycja, a także po raz pierwszy w historii księżniczki Leonora i Sofia. W składzie gdańskiej delegacji była także rodzina śp prezydenta Pawła Adamowicza.
Tuż po wręczeniu nagrody, w swoim przemówieniu król Hiszpanii Filip VI zwrócił się do mieszkańców Gdańska - Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. [Pełny tekst przemówienia w osobnym komunikacie]
W werdykcie podkreślono, że Gdańsk to miasto otwarte i hojne, wyróżniające się w ostatnim 30-leciu ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy, otwartość, obywatelskość i tolerancję. Jurorzy zaznaczyli, że rozwojowi polityki społecznej w Gdańsku przez 20 lat, aż do swojej tragicznej śmierci, patronował prezydent Paweł Adamowicz. I to właśnie z jego inicjatywy rozpoczęły się długie starania o docenienie w ten sposób Gdańska i jego mieszkańców.
- My wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie, powinniśmy być dumni z nagrody księżnej Asturii. To wyróżnienie wpisuje nas na karty historii Polski, Europy, jako odważnych, sprawiedliwych i wolnych obywateli tego świata – powiedziała tuż po odebraniu nagrody prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Nasze miasto dołączyło w ten sposób do znamienitego grona laureatów, wśród których wskazać można Unię Europejską, która otrzymała nagrodę w tej samej kategorii w 2017 roku. W ubiegłych latach wyróżnieni zostali także m.in. Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Pedro Almodóvar w kategorii sztuka, Stephen Hawking, UNICEF, SOS Wioski Dziecięce w kategorii zgoda, Michael J. Sandel w kategorii nauki społeczne, Alain Touraine i Zygmunt Bauman w kategorii komunikacja i nauki społeczne, Margaret Atwood w kategorii literatura.
Droga do wyróżnienia
Tradycją przyznawanej od 39 lat nagrody jest nominowanie kandydatów do kolejnych edycji wyróżnień, przez osoby i instytucje, które otrzymały je wcześniej. Kandydatura Miasta Gdańska do Nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda zaproponowana została przez Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Adama Zagajewskiego (Nagroda w kat. Literatura w 2017).
Miasto Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali także inni laureaci tej nagrody: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Instytut Polski w Madrycie, Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa. O nagrodę z Gdańskiem konkurowały 33 kandydatury z 21 krajów, a jury przewodniczył Javier Fernández Fernández - prezydent Księstwa Asturii. Decyzję ogłoszono 13 czerwca 2019 r. w Oviedo.
Nagroda dla mieszkańców
Każdy z laureatów nagrody księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. Euro. Na jaki cel nagroda zostanie przeznaczona w Gdańsku o tym zdecydują mieszkańcy w głosowaniu. - Bo Concordia to nagroda wypracowana przez wszystkich gdańszczan. I tu warto przypomnieć, że na Złotej Bramie, wzniesionej w 1612 roku, którą w dawnych wiekach wjeżdżali do miasta królowie i zacni goście, widnieje łaciński napis, który głosi Concordia res publicæ parvæ crescunt – discordia magnæ concidunt (Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają). Zgoda oraz poszukiwanie drogi do porozumienia i solidarności na stałe wpisują się w ducha naszego miasta - dodaje prezydent Dulkiewicz.
Laureaci w 2019 roku
Nagroda Księżnej Asturii w świecie hiszpańskojęzycznym cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest co roku za wybitne dokonania w ośmiu kategoriach: sztuka, komunikacja i nauki humanistyczne, współpraca międzynarodowa, sport, nauki społeczne, literatura, badania naukowe i techniczne oraz zgoda. W dziedzinach tych wyróżnieni zostali w 2019 roku odpowiednio brytyjski reżyser teatralny, filmowy oraz operowy, a także pisarz i producent Peter Brook, Muzeum Narodowe Prado w Madrycie, założyciel Khan Academy Salman Khan, amerykańska narciarka Lindsey Vonn, pisarka z USA pochodzenia norweskiego Siri Hustvedt, kubański socjolog Alejandro Portes oraz amerykańska biolożka Joanne Chory i argentyńska biolożka Sandra Myrna Diaz.
Wieczorna ceremonia przyznania nagrody została poprzedzona audiencją wszystkich laureatów u rodziny królewskiej.
Fot. PAP/EPA