Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nagroda księżnej Asturii dla Gdańska. Spotkanie z królem i królową Hiszpanii. Debaty z młodzieżą i samorządowcami.
Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

daniel.stenzel@gdansk.gda.pl
696 444 872

12:13

Nagroda księżnej Asturii dla Gdańska. Spotkanie z królem i królową Hiszpanii. Debaty z młodzieżą i samorządowcami.

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda (de la Concordia). W uzasadnieniu decyzji jury czytamy m.in. "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju". W piątek nagrodę z rąk króla Hiszpanii Filipa VI odbierze w Oviedo, w hiszpańskim regionie Asturia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Nagroda będzie odebrana w obecności Ich Królewskich Mości - Króla i Królowej Hiszpanii. Pierwszy raz udział w tej ceremonii weźmie także Jej Królewska Wysokość Księżniczka Sofia. Wręczenie nagrody zostanie poprzedzone oficjalnym spotkaniem laureatów z rodziną królewską.

- To nagroda dla nas wszystkich, gdańszczanek i gdańszczan. Wolność i solidarność to szczególnie bliskie idee każdemu z nas. To w Gdańsku pokazaliśmy światu, że rewolucje można przeprowadzić w sposób pokojowy, na drodze niełatwego, długiego dialogu. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Nasze miasto dołączyło do znamienitego grona laureatów w kategorii Zgoda, wśród których jest m.in Unia Europejska. Wcześniej nagroda trafiła także m.in. do fundacji SOS Wioski Dziecięce, miasta Berlin, instytutu Yad Vashem, czy UNICEF-u.

W zgłoszenie kandydatury Gdańska zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku. Dlatego też na zaproszenie fundacji Księżnej Asturii udział w ceremonii przyznania nagrody weźmie także rodzina śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

Hiszpański Nobel

Nagroda Księżnej Asturii w świecie hiszpańskojęzycznym cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach. W tym roku wyróżnieni zostali również: w kategorii sztuka Peter Brook, w kategorii komunikacja i nauki społeczne Muzeum Prado, w kategorii współpraca międzynarodowa Salman Khan, w kategorii sport Lindsey Vonn, w kategorii literatura Siri Hustvedt, w kategorii nauki społeczne Alejandro Portes, w kategorii badania naukowe i techniczne Joanne Chory oraz Sandra Myrna Diaz.

Każdy z laureatów nagrody Księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. Euro.

- O tym na jaki cel zostanie przeznaczona nagroda zdecydujemy wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie. Zorganizujemy internetowe głosowanie dla mieszkańców, będzie można wybierać z kilku propozycji – dodaje prezydent Dulkiewicz.

Środa. Debata z samorządowcami i młodzieżą

Program trzydniowej wizyty w księstwie Asturii przygotowała fundacja przyznającą nagrodę. W Asturii prezydent Dulkiewicz udzieli serii wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych dla mediów z całego świata. Wizyta rozpoczęła się we środę, od wspólnego z burmistrz Gijon przejazdu rowerowego i spotkania w szkole im. Cervantesa. Młodzież do debaty z prezydent Dulkiewicz przygotowywała się od kilku miesięcy. Spotkanie odbyło się na auli przy okrągłym stole, który nawiązywał wyglądem do tegorocznego, okrągłego stołu w Gdańsku. Uczniowie pytali m.in. o gdańskie zabytki, byli zainteresowani ekologiczną komunikacją miejską i systemem naszego roweru metropolitalnego, zastanawiali się również nad tym, kim jest współczesny Europejczyk. Przyjazd gdańskiej delegacji poprzedziła także seria wydarzeń o charakterze kulturalnym, m.in. występy muzyków jazzowych na koncertach otwartych w Asturii, w tym zespołu z Gdańska - Downtown Brass.