Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:32
Przedwyborcza walka o frekwencyjny rekord
W niedzielę 13 października odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. To wielkie święto demokracji, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne dla miejskich urzędników. Rozpatrywanie wniosków o odpisanie do spisu wyborców potrwa do piątkowego wieczora, ale już teraz liczba ich jest wyższa niż w przypadku wyborów w 2015 roku. Do chwili obecnej pozytywnie rozpatrzono 18 249 wniosków o dopisanie do spisu wyborców
- Pełna mobilizacja kochani, 13 października wybieramy Polskę naszych marzeń - zachęca do udziału w niedzielnych wyborach prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W ostatnich tygodniach prezydent Gdańska, wraz z miejskimi urzędnikami podjęła szereg działań mających na celu zachęcenie mieszkańców do udziału w wyborach. Zarówno przedwyborcze sondaże, jak i dane dotyczące wpisów do spisu i rejestru wyborców wskazują, że frekwencja podczas niedzielnych wyborów może być rekordowa.
Prezydent Dulkiewicz będzie głosowała o godzinie 13.30 w Obwodowej komisji Wyborczej nr 31 przy ulicy Korzennej. Ten lokal wyborczy mieści się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Idziemy na rekord!
- Gdańsk podejmuje rękawice, bijemy się o rekord frekwencji. Bardzo proszę was kochane gdańszczanki i kochani gdańszczanie, idziemy na rekord. Bardzo mi się marzy, aby frekwencja w Gdańsku wyniosła więcej niż 60 %. Pamiętajcie; 13 października od 7.00 do 21.00, weźcie współodpowiedzialność za Gdańsk! – Tak prezydent Gdańska zachęca mieszkańców do przyłączenia się do akcji Akcja Demokracja! W ramach tej inicjatywy Gdańsk rywalizuje z innymi miastami o najwyższą frekwencję w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu RP. Sądząc po liczbie osób składających wnioski o dopisanie się do spisu wyborców, można liczyć na to, że Gdańsk zostanie liderem tej konkurencji.
Do dzisiaj, 11 października pozytywnie rozpatrzono 18 249 wniosków o dopisanie do spisu wyborców, z czego 10 981 to wnioski złożone przez ePUAP. Aż 3 450 gdańszczanek i gdańszczan pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania. Jeszcze dzisiaj do godz. 17.00 można odebrać zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Warto przypomnieć, że przed wyborami w 2015 roku do spisu wyborców dopisało się zaledwie 3809 osób. Co prawda, nie można jednoznacznie stwierdzić, że tak duży wzrost liczy osób wnioskujących przełoży się na frekwencje wyborczą, jednak z całą pewnością są to dane, które świadczą o sporym zainteresowaniu nadchodzącymi wyborami.
Jak głosować?Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą w dniu 13 października 2019 r. w godzinach od 7.00 do 21.00. W wyborach do Sejmu RP głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W wyborach do Senatu RP można głosować tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.
Dojazd do lokali wyborczych
Mieszkańcy Gdańska, którzy nie czują się na siłach aby samodzielnie dotrzeć na wybory mogą zamówić bezpłatny transport do komisji wyborczych i z powrotem, dzwoniąc pod całodobowy nr Gdańskiego Centrum Kontaktu tj. 58 52 44 500 lub na kontakt@gdansk.gda.pl. Warto dodać, że pracownicy Gdańskiego Centrum kontaktu przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pełnia dyżury, w trakcie których są gotowi udzielać informacji również w zakresie tematów związanych z wyborami.
W celu zapewnienia lepszego dojazdu do lokali wyborczych w niedzielę, 13.10.2019 r. nastąpią czasowe zmiany w funkcjonowaniu wybranych linii autobusowych. Linie 268 i 512 będą funkcjonować jak w dni robocze, natomiast rozkład linii 178 zostanie skorygowany o zajazdy do przystanku „Olszynka Szkoła”.
Linia 178
- wydłużenie wszystkich kursów do przystanku „Olszynka Szkoła” (z obsługą wszystkich przystanków na trasie zajazdu), począwszy od kursu realizowanego o godz. 8:42 z przystanku „Olszynka Niwki” w kierunku Jana z Kolna, a skończywszy na kursie o godz. 19:39 włącznie.
Linia 268
- linia będzie funkcjonować wg powszedniego rozkładu jazdy. Rozpocznie funkcjonowanie od kursu realizowanego o godz. 8:47 z przystanku „Szczęśliwa 02” w kierunku Smęgorzyna, a skończy na kursie o godz. 16:57 włącznie, realizowanym z przystanku „Smęgorzyno 01” w kierunku Kiełpinka.
Linia 512
- linia będzie funkcjonować wg powszedniego rozkładu jazdy. Rozpocznie funkcjonowanie począwszy od kursu realizowanego o godz. 8:10 z przystanku „Sobieszewo 01” w kierunku Przegaliny, a skończy na kursie o godz. 16:45 włącznie, realizowanym z przystanku „Przegalina” w kierunku Sobieszewa.
4 obwody głosowania z nowymi siedzibami
Na terenie Gdańska jest 198 obwodów głosowania, z czego 17 to tzw. „obwody odrębne” czyli lokale wyborcze utworzone w szpitalach, domach pomocy, domach studenckich czy zakładzie karnym. Ponad połowa spośród wszystkich lokali to obiekty przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowana większość obwodów głosowania zlokalizowana jest w tych samych miejscach, w których mieściły się podczas poprzednich wyborów. Swoją siedziby zmieniły tylko cztery obwody głosowania. Zmiany dotyczą obwodów: nr 32 w Śródmieściu, nr 58 na Chełmie oraz nr 107 we Wrzeszczu Górnym i nr 115 we Wrzeszczu Dolnym. Wszyscy wyborcy, aby mieć pewność do których obwodów należą ich ulice, powinni zapoznać się z Obwieszczeniem PMG o obwodach głosowania, dostępnym w wielu uczęszczanych miejscach w mieście, w komunikacji miejskiej, a także na stronie www.gdansk.pl.