Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:24
Nagroda PLGBC Green Building Awards dla gdańskiej inwestycji
W czwartek 3 października ogłoszono zwycięzców konkursu PLGBC Green Building Awards. Inwestycja pn. „Realizacja ekologicznego budynku wielorodzinnego ze wsparciem zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Dolne Młyny” okazała się bezkonkurencyjna w kategorii najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Budynek powstał w ramach gdańskiego programu mieszkalnictwa społecznego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Dom na Dolnych Młynach to miejsce, w którym osoby, które wychodzą z różnych trudności życiowych otrzymują wsparcie i mogą wrócić do normalnego życia. To miejsce, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Wczoraj otrzymaliśmy nagrodę, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, za tę właśnie inwestycję – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Ekologiczne budownictwo to jest coś, na co w Gdańsku stawiamy. Obiekt na Dolnych Młynach jest pierwszym i jedynym w Polsce domem z mieszkaniami wspomaganymi, wybudowanym w technologii ekologicznej – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.
Gdańsk został nagrodzony w kategorii: najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna za inwestycję pn. Realizacja ekologicznego budynku wielorodzinnego ze wsparciem zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Dolne Młyny. Projekt został zrealizowany przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną w 2017 r. Nagrodzony obiekt to 4-kondygnacyjny budynek wielorodzinny, wybudowany w technologii szkieletowej drewnianej.
Rozwiązanie to zapewnia zachowanie równowagi ze środowiskiem naturalnym poprzez optymalizację kosztów eksploatacyjnych z jednej strony, a zapewnieniem wysokiej jakości warunków życia w nowoczesnych mieszkaniach z drugiej.
Główną potrzebą, na którą odpowiada koncepcja domu ekologicznego mieszkań ze wsparciem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz integracja społeczna osób lub rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Konkurs PLGBC Green Building Awards to wydarzenie cykliczne, którego celem jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. Prace oceniane są przez Jury zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, jak i architektonicznych oraz estetycznych. Pod uwagę brane są również wszelkie nowatorskie aspekty danego projektu czy produktu. W tym roku do konkursu dodano nowe kategorie, uwzględniające najlepsze zmodernizowane lub rozbudowane budynki, ekologiczne budownictwo mieszkaniowe oraz wyróżniające się inwestycje miejskie czy gminne.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w ramach konkursu Green Building Awards 2019 przyznało nagrody w 9 kategoriach:
- Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany
- Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)
- Najlepszy projekt ekologiczny (profesjonalny i studencki)
- Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna
- Najlepsza ekologiczna rozbudowa/modernizacja/renowacja
- Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego
- Najlepsze zrównoważone wnętrze
- Green Product of the Year
- Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna
Informacje o wydarzeniu są dostępne pod adresem: https://symposium.plgbc.org.pl/