Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:54
Gdańsk jedynym kandydatem do goszczenia Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.
Światowy Komitet Skautowy na swoim posiedzeniu w Kuala Lumpur w dniach 28-29 września 2019 r. zatwierdził Związek Harcerstwa Polskiego jako jedynego kandydata do goszczenia Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r. Choć formalna decyzja zostanie pojęta w przyszłym roku podczas Światowej Konferencji Skautowej, to jest już niemal pewne, że Światowe Jamboree Skautowe 2027, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.
Jamboree jest cyklicznym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), które odbywa się co 4 lata w rożnych miejscach na całym świecie. Jamboree jest zlotem, na który jako uczestnik można pojechać tylko raz, mogą wziąć w nim udział tylko osoby w wieku 14-17 lat. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów. Pierwsze Jamboree odbyło się w 1920 roku w Olympia Hall w Londynie. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego.
O decyzji Światowego Komitetu Skautowego poinformowała podczas konferencji, która obyła się w Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. W konferencji uczestniczyli też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w 2027 będziemy w Gdańsku gościli kilkadziesiąt tysięcy harcerzy. W tym roku mieliśmy okazję być w Stanach Zjednoczonych na Światowym Zlocie Jamboree. Ja jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia, przede wszystkim ze względu na różne walory edukacyjne. Cieszę się, że w partnerstwie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego możemy robić wielkie rzeczy nie tylko na skale Gdańska, Europy, ale jak się okazuję i świata – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
- Związek Harcerstwa Polskiego aspiruje do budowania swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Dzięki wysiłkowi naszych instruktorek i instruktorów w przyszłym roku organizujemy Europejskie Jamboree Skautowe na Wyspie Sobieszewskiej. Jesteśmy rozpoznawali jako wiarygodny partner, jako organizacja, której można powierzać rzeczy ważne, duże i znaczące. Taka właśnie duża i znacząca rzecz została wczoraj, decyzją Światowego Komitetu Skautowego powierzona Polsce. Związek Harcerstwa Polskiego oficjalnie jest jedynym kandydatem do zorganizowania Światowego Jamboree 2027. To jest największe wydarzenie edukacyjne dla skudów z całego świata. Wydarzenie na ponad 40 tyś osób – podkreślała Anna Nowosad naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.
Decyzję Światowego Komitetu Skautowego poprzedziła analiza koncepcji organizacyjnej oraz wysłuchanie raportu z wizytacji w Polsce przeprowadzonej przez Światowe Biuro Skautowe w maju br. W trakcie tej wizytacji, przedstawiciele WOSM zostali przyjęci m.in. przez ministra Wojciecha Kolarskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha oraz prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Szczegółowe spotkanie o warunkach organizacji jamboree odbyło się z Przewodniczącym ZHP, Naczelniczką ZHP i Główną Kwaterą ZHP.
- Mieliśmy okazję być w Stanach i widzieć ogrom wielkiego przedsięwzięcia jakim jest Światowe Jamboree Skautowe. To jest wielki wysiłek organizacyjny dla Związku Harcerstwa Polskiego. Miasto Gdańsk już dzisiaj dysponuje infrastrukturą, które jest przygotowana na tego typu zlot, również światowy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Gdańska i ZHP w trakcie organizacji polskiego i europejskiego zlotu, dysponujemy już odpowiednią infrastrukturą na Wyspie Sobieszewskiej - zaznaczał z-ca zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak - Wysiłki inwestycyjne ze strony Miasta, jeśli w ogóle będą, to w ograniczonym stopniu. Gratuluję ZHP podjęcia tej, chyba jeszcze trudniejszej, decyzji, niż ta, którą było kandydowanie do organizacji jamboree w 2023 rok. Dla Gdańska to bardzo ważne, bo jest to kolejny element napędowy zmian na Wyspie Sobieszewskiej – dodaje Piotr Grzelak.
Zapewnienie edukacyjnego programu dla takiej liczby młodych ludzi jest wielkim wyzwaniem. Organizatorzy Jamboree decydują się zazwyczaj na organizację części zajęć na terenie zlotu, a części poza terenem. Niezwykle ważne jest, żeby program Jamboree odpowiadał na aktualne potrzeby młodych ludzi. Jeszcze ważniejszą rzeczą jest służba, którą uczestnicy pełnią na rzecz lokalnej społeczności. Celem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład 200 000 godzin pracy społecznej na rzecz regionu realizowanej przez skautów w trakcie Jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp.
Jamboree to nie tylko pobyt na terenie zlotu, który trwa 13 dni. To również program „Home Hospitality”, który jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji, dziedzictwa i potencjału regionu goszczącego Jamboree. Wzmocnieniem tej części programu są porozumienia o współpracy uzgodnione z wojewodami i samorządami województw.
Każdego dnia miasteczko zlotowe odwiedza około 5 000 osób. Zazwyczaj nie jest to tylko jedne dzień spędzony na Jamboree, ale kilkudniowy wyjazd do kraju, w którym odbywa się zlot. Jamboree staje się więc naturalną okazją do promocji regionu, który je gości. Jamboree odwiedzają również znamienici goście wspierający skauting w swoich krajach. Wizyty koronowanych głów, szefów rządów czy ministrów odpowiedzialnych za edukację i politykę młodzieżową są na jamboree znaną praktyką. Jamboree odwiedzają także liderzy organizacji międzynarodowych, z którymi współpracuje światowy skauting.