Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 10:15
Zapraszamy na Gdańskie Dni Seniora – przez cały październik!
1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W Gdańsku jest on świętowany przez cały miesiąc, dlatego w październiku miasto prygotowało dla seniorów dziesiątki wydarzeń.
- Drodzy Seniorki, Drodzy Seniorzy! Październik to miesiąc, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. A Gdańsku ten dzień obchodzimy cały miesiąc! Wszystkim Wam, którzy cieszą się złotą jesienią życia, składam najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych lat w zdrowiu, okraszonych ciepłymi uśmiechami wnuków i długimi wieczorami w otoczeniu najbliższych – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Jesteśmy wdzięczni za Waszą pracę i wkład w rozwój naszego miasta. Mamy nadzieję, że dalej będziecie służyć swoją radą i cennym, wieloletnim doświadczeniem kolejnym pokoleniom.
Gdańscy seniorzy są aktywni, działają na rzecz najbliższej społeczności, uczestniczą w życiu miasta. Po raz kolejny z myślą o nich miasto przygotowało bogatą ofertę. Co istotne, sami seniorzy są jej współautorami. – Bo gdańscy seniorzy są aktywni, lubią spędzać czas razem, a do swoich działań angażują rówieśników, dając dobry przykład innym grupom wiekowym – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
- Chcemy inspirować gdańskich seniorów do działania. Zapewniamy przyjazne środowisko i bogaty program aktywności – dodaje Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów.
Pełna oferta Gdańskich Dni Seniora w załączeniu oraz na stronie miasta https://www.gdansk.pl/seniorzy/gdanskie-dni-seniora-2019,a,155100
A to wybrane wydarzenia:
Nowy cykl bezpłatnych zajęć i warsztatów
Warsztaty artystyczne, wykłady, szkolenia, a przede wszystkim przyjazna atmosfera – czyli cykl zajęć „Aktywni z wiekiem” i „Seniorzy z pasją” to okazja, aby nawiązać i rozwinąć znajomości, zasięgnąć porad specjalistów oraz wzmocnić ciało i umysł. Wstęp wolny!
Przewidziane tematy spotkań to m.in.: „Aktywni z wiekiem” – spotkanie prozdrowotne z udziałem lekarzy, zajęcia dotyczące bezpieczeństwa seniorów w ruchu ulicznym; „Seniorzy z Pasją” – warsztaty fotograficzne, zajęcia kreacji stylu i wizażu. Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu w trzech dzielnicach: w Śródmieściu, na Przymorzu i w Pieckach-Migowie.
Juniorzy dla Seniorów
Jak posługiwać się nowoczesnymi urządzeniami typu smartfon i tablet? O tym Seniorzy dowiedzą się z międzypokoleniowego projektu skierowanego do Seniorów oraz młodzieży.
Młode osoby pokażą także, jak korzystać z mediów społecznościowych, zwłaszcza z Facebooka, Instagrama i YouTube’a. Projekt realizuje w partnerstwie z miastem Fundacja European Foresight Institute, a udział w nim jest bezpłatny.
Więcej informacji i możliwość zapisów na stronie http://www.juniorzydlaseniorow.pl i pod numerem telefonu 601-539-984.
Seniorzy pomagają Seniorom
Jak pomóc sobie i innym? Dzięki projektowi „Senior seniorowi”, dowiemy się, jak opiekować się osobą bliską w razie choroby lub niepełnosprawności. Projekt obejmuje szkolenie „Opiekun osoby starszej” – zajęcia teoretyczne i praktyczne (w tym o psychologii wieku starszego i radzenia sobie ze stresem), cykl zajęć „Naucz się dbać o zdrowie” (kształtowanie zdrowego stylu życia) oraz konsultacje indywidualne w różnych sytuacjach życiowych. Dodatkowo w ramach projektu odbędą się zajęcia ruchowe oraz zajęcia integracyjne. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Co ważne, uczestnicy otrzymają także zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. A jeśli opiekują się starszą, chorą lub niepełnosprawną osobą (członkiem rodziny, przyjacielem, sąsiadem), dla której będą musieli zapewnić innego opiekuna na czas zajęć – otrzymają zwrot kosztów opieki.
Informacje i zapisy: Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”, tel. 58 345 11 66 (od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-17.00), e-mail: wiedza.powszechna@gmail.com. Kontakt osobisty i listowny: Aleja Grunwaldzka 137 lok. 7, I piętro – od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-17.00.
Wszystko o testamencie
Jak napisać testament? Czy każdy powinien mieć taki dokument? Na te oraz wiele innych pytań związanych z testamentami, odpowie wykład i prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym. Darmowy wykład odbędzie się 1 października o godz. 11:00 w siedzibie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku przy ul. Malczewskiego 133 (wejście od ul. Kartuskiej). Poprowadzi go Ewelina Szeratics, która po wykładzie będzie udzielała darmowych porad prawnych związanych z testamentami. Więcej informacji na stronie www.napisztestament.org.pl oraz pod numerem telefonu: 500 857 074.
Dzień Zdrowia Seniora w ECS
4 października w godz. 10:00-15:00 gdańscy seniorzy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu promującym profilaktykę zdrowia i skorzystać z bezpłatnych badań. W Europejskim Centrum Solidarności będzie można zbadać m.in. gęstość kości, poziom cukru, ciśnienie, słuch oraz ABI. O zdrowiu opowie znana doktor geriatra Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska. Miasto Gdańsk zaprezentuje natomiast ofertę programów profilaktycznych, które realizuje.
Atrakcją Dnia Zdrowia będzie koncert niespodzianka!
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
Oferty pracy, bezpłatne badania medyczne, pokazy mody, a także spotkania z gwiazdami kina oraz koncert – to tylko niektóre z atrakcji 2. edycji Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, która odbędzie się 8 października w hali AmberExpo. Wstęp na targi jest bezpłatny.
W tym roku oferta Festiwalu została podzielona na kilka stref tematycznych. Pierwsza jest skierowana do osób, które chcą pozostać aktywne zawodowo. 50 pracodawców zaprezentuje kilkaset ofert pracy w niepełnym wymiarze godzin. Wśród wystawców znajdą się zarówno przedstawiciele znanych marek, jak i lokalni przedsiębiorcy. W strefie znajdzie się też Aleja Rekrutacji, dzięki której każdy będzie mógł dobrze przygotować się do rozmowy o pracę.
Charytatywny koncert gwiazd
12 października natomiast w Centrum św. Jana w Gdańsku o godz. 14.00 odbędzie się kolejny już Bursztynowy Koncert Gwiazd. W programie przeboje muzyki klasycznej, najpiękniejsze melodie z operetek, musicali oraz ponadczasowe standardy muzyki rozrywkowej i muzyczne niespodzianki. Koncert wykonają pianiści: Czesław Majewski i Janusz Tylman (gwiazdy programu „Śpiewające fortepiany”). Towarzyszyć im będą soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Gliwickiego Teatru Muzycznego – Joanna Stefańska-Matraszek i Ireneusz Miczka.
Benefis Dojrzałości
W niedzielę 29 października o godz. 17.00 odbędzie się niezwykły koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: Benefis Dojrzałości, czyli artyści Seniorom. Bohaterami wieczoru będą poeci seniorzy z Gdańska – laureaci III edycji Gdańskiego Konkursu Poetyckiego – których wiersze w profesjonalnej aranżacji zaśpiewają trójmiejscy artyści.
Wykonawcami utworów będą m.in. Maciej Miecznikowski, Krystyna Stańko i Katarzyna Rogalska, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku i Zespół Beniamina Baczewskiego. Więcej informacji na www.benefisdojrzalosci.pl i pod numerem telefonu 506 314 278.
Fot. Grzegorz Mehring /www.gdansk.pl