Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:51
Umowa na dotację unijną dla biletu metropolitalnego została podpisana
W sierpniu informowaliśmy, że system pomorskiego biletu metropolitalnego otrzymał unijną dotacje w kwocie 90 mln zł. Dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, podczas międzynarodowych targów TRAKO została podpisana umowa o dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Projekt pod nazwą: „Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym - budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności” to utworzenie zaawansowanego technologicznie systemu, który umożliwi pasażerom podróż środkami komunikacji publicznej w województwie pomorskim bez konieczności orientowania się w taryfach poszczególnych przewoźników. W systemie znajdą się m.in. konta pasażerów, informacje o cenach biletów, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, rozkładach jazdy.
Mechanizm będzie zawierał aplikację bilingową, która pozwoli rozliczyć pasażera za przejazdy na danej trasie na podstawie identyfikowania go w różnych środkach komunikacji na „rejestrowanie się” w pojeździe lub na przystanku przykładając nośnik biletu do czytnika (walidatora). Istotnym elementem projektu będzie też aplikacja mobilna, umożliwiająca zaplanowanie trasy z uwzględnieniem różnych środków komunikacji oraz pełne rozliczenie kosztów przejazdu.
Koszt wdrożenia w życie całego projektu biletu metropolitalnego "Fala", wynieść ma 106,5 mln złotych. Pula 90 mln złotych, która trafi na Pomorze zdecydowanie odciąży budżety gmin w naszym województwie, w tym budżet Gdańska – mówi zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.
Dofinansowanie z POIiŚ pokryje koszt nie tylko systemu, ale także zakup urządzeń walidujących zainstalowanych na przystankach kolejowych w województwie pomorskim i na wybranych stacjach sąsiadujących województw, w pojazdach komunikacji lokalnej aglomeracji trójmiejskiej, jak również w Lęborku, Malborku, Słupsku, Tczewie i Wejherowie. Z tych środków zostanie też wyprodukowane 300 tyś. kart (nośników identyfikacji NFC), zorganizowane zostanie 30 punktów obsługi klienta oraz przeprowadzona kampania edukacyjno-informacyjnej w całym województwie. Zaletami tego systemu mają być: łatwość obsługi, intuicyjność, niezawodność i precyzja rozliczeń.
Za realizację projektu odpowiada spółka InnoBaltica, należąca do Województwa Pomorskiego, miast: Gdańska i Gdyni, a także do trzech uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spółka InnoBaltica współfinansuje realizację tego projektu także w ramach Interconnect (program Interreg Południowy Bałtyk) współpracując z Niemcami, Danią, Litwą, Estonią i Szwecją, aby wypracować taki model płacenia za przejazdy komunikacją publiczną, który pozwoli turystom i biznesmenom ze wszystkich tych krajów na bezproblemowe korzystanie z transportu publicznego w ruchu transgranicznym, uzyskała również dofinansowanie z instrumentu finansowego ELENA w kwocie blisko 10 mln zł na pomoc techniczną przy opracowaniu i wdrożeniu systemu.