Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Slajd początkowy_standad_GTD_2019_3072×1728 (16-9).jpg

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:39

Gdański Tydzień Demokracji już od poniedziałku!

Od 16 do 22 września odbędzie się Gdański Tydzień Demokracji. Już po raz czwarty będziemy rozmawiać, spotykać się i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Maxa Frischa „Demokracja oznacza mieszanie się do swoich własnych spraw”. Przyjdź i wyraź swoje zdanie.

Wydarzenie otworzy 16.09 o godz. 18.00 debata w Europejskim Centrum Solidarności. Udział w niej wezmą autorzy najgłośniejszych reportaży ubiegłego roku. Gośćmi będą Katarzyna Włodkowska, Szymon Jadczak, Bertold Kitel, Tomasz Piątek oraz Wojciech Bojanowski. Reportażyści poszukają odpowiedzi na pytanie  czy i dlaczego duża forma jest ważnym narzędziem w walce o prawa i porządek. W roli moderatora Mikołaj Chrzan.  Następnego dnia, również w przestrzeni ECS odbędzie się autorskie spotkanie z prof. Yaschą Mounkiem, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia. Tym razem pod hasłem „Lud kontra demokracja. Dlaczego nasza wolność jest w niebezpieczeństwie i jak ją ocalić?”. 

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka pod Żółwiem) 17.09 o godz. 18.00 zaprasza na autorskie spotkanie z pisarką Marią Dzido i pokaz filmu „Siłaczki”, opowiadającym o walce o równouprawnienie i prawa wyborcze kobiet. 20 września z czytelnikami spotka się także Małgorzata Rejmer w Bibliotece Manhattan, gdzie opowie o swojej najnowszej książce „Błoto słodsze niż miód”, za którą autorka otrzymała Paszport Polityki w kategorii Literatura.

W środę, 18.09 w Bibliotece ECS  odbędzie się wykład prof. Wojciecha Sadurskiego poświęcony „Polsce przed wyborami. Między demokracją a autorytaryzmem”. Początek o godz. 18.00. Czwartek zapowiada się również bardzo interesująco. O godz. 18.00 w Audytorium ESC na scenie zasiądą znani komentatorzy – Dorota Grochal, Agata Szcześniak, Dominika Wielowieyska czy Piotr Trudnowski. Tym razem zmierzą się z  pytaniem o rolę i zadania mediów w walce o kształt opinii publicznej. Debatę poprowadzi Grzegorz Kubicki.  Tymczasem w Oliwskim Ratuszu Kultury propozycja przygotowana przez Fundację im. Ks. Jana Kaczkowskiego. 18.09 o godz. 18.00 debata „Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści”. W dyskusji wezmą udział  prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Przemysław Staroń, Zofia Lisiecka, Patrycja Tempska, ks. Mieczysław Puzewicz oraz prof. Cezary Obracht – Prondzyński.  Tu w roli moderatora Piotr Jacoń.

 

Dla młodzieży i z młodzieżą o demokracji

W  Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędą się natomiast warsztaty dla młodzieży. W jaki sposób podejmujemy decyzję o wyborze rządzących? Na co zwracamy uwagę idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam „Koriolan" Williama Szekspira i to na fragmencie tej sztuki oparte będą warsztaty pt. „Społeczeństwo i władza - szekspirowska lekcja odpowiedzialności”, które odbędą się 19 września 2019 roku w godzinach 16:00 - 19:00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13 – 16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka, specjalistka ds. edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres: edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

Gdański Tydzień Demokracji będzie okazją do zobaczenia Grupy Teatralnej VII LO w Gdańsku na scenie Audytorium ECS. 20 września o godz. 11.00 przedstawią oni spektakl pt. „AMBASADOR” Sławomira Mrożka. Przedstawia on zderzenie postaw i argumentacji z dwóch systemów – demokratycznego i totalitarnego, pozwalając jednocześnie widzowi na dokonanie własnej refleksji nad współczesnością.

Ciekawą przygodą dla dzieci i młodzieży będą warsztaty, na które zaprasza CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. „Piątek sztuka  - sztuka demokracji” zaplanowano na piątek, 20.09. Zajęcia poprowadzi znawca komiksu Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.

Konkursowo o demokracji

Europejskie Centrum Solidarności, Szkoła Podstawowa nr 82 w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w dwóch przedsięwzięciach. Pierwsze z nich to Wojewódzki Konkurs Historyczno-Plastyczny „PRL i pierwsze częściowo wolne wybory w oczach uczniów”.

Konkurs jest inspirowany książką Joanny Papuzińskiej „Zbuntowane słowa” i polega  na  wykonaniu  w dowolnej technice  planszy tematycznej (format A2) obrazującej pamiątki, zdjęcia, zapiski, wspomnienia zgromadzone przez rodzinę i znajomych ucznia, a dotyczące okresu PRL-u i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce oraz  opowiedzeniu o materiałach przedstawionych na planszy w czasie finału w ECS.  Finał przewidywany na marzec lub kwiecień 2020 roku.

Druga propozycja to moderowane spotkania literackie dla uczniów szkół podstawowych „Nasza mała/wielka demokracja”.

Projekt polega na wyborze pięcioosobowej reprezentacji każdej szkoły podstawowej w Gdańsku, która zgłosi się do projektu. Członkowie tej reprezentacji w wyznaczonym terminie przeczytają wskazaną lekturę (będą w sumie trzy), a następnie, podczas spotkania, wykażą się jej znajomością (drużynowe odpowiedzi na pytania moderatora) i wezmą udział w dyskusji na jej temat. Finał przewidywany jest na marzec lub kwiecień 2020 roku. Cele, adresaci, terminarz i przebieg przedsięwzięcia w regulaminie - na stronach Organizatorów: ecs.gda.pl/Biblioteka, sp82.edu.gdansk.pl,wbpg.org.pl. Start obu projektów to 16.09.

 

Szlakami historii – także muzycznej

W piątkowy wieczór Instytut Kultury Miejskiej zaprosi uczestników na spacer z przewodnikiem w ramach projektu „Stocznia Gdańska szlakami kobiet”. Magda Stormowska poprowadzi zwiedzających przez historię legendy Solidarności, Anny Walentynowicz, z kolei 22 września, przewodniczka Agnieszka Chylińska pokaże uczestnikom trasę pracownic. Oba wydarzenia rozpoczynają się pod Bramą Historyczną do Stoczni Gdańskiej i skierowane są do osób dorosłych.

W sobotę 20.09 znów będziemy rozmawiać w ramach już ostatniej debaty tegorocznej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji. O godz. 18.00 w ECS rozpocznie się Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego z udziałem pomorskich samorządowców - Aleksandry Dulkiewicz, Ryszarda Świlskiego oraz Janusza Wróbla.

Przez cały tydzień, od 16-22 września w przestrzeni  Galerii trap w ECS  zobaczyć będzie można wystawę „Polska Od Nowa”, dokumentującą 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego. 

W niedzielę 22 września o godz. 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Marek Dyjak, artysta, który „mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których – jak mówią sami fani – jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem” – ocenia Jan Wołek. Krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska dodaje: „Dyjak to najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”. Podczas koncertu pt. „Za Twoją i moją wolność” usłyszymy takie utwory jak: „Piosenka w samą porę”, „Człowiek złota ryba” czy słynny utwór „A my nie chcemy uciekać stąd” napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 roku po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

Koncert Marka Dyjaka jest jedynym wydarzeniem biletowanym podczas 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

Bilety w cenie 50 zł dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00.

Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.