Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:30

Wręczenie stypendiów im. Gabriela Daniela Fahrenheita

W czwartek 12 września o godz. 11.00 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w Sali 107 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczy stypendia naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita. To pierwsze w Polsce stypendium przeznaczone na finansowanie studiów zagranicznych.

Już po raz piętnasty młodzi gdańszczanie otrzymają stypendia naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita na studia za granicą. W tym roku Kapituła Stypendialna, przyznała na rok akademicki 2019/2020 stypendia 20 studentem studiującym na zagranicznych uczelniach – na łączną kwotę 437 000 złotych. Stypendia otrzymało 17 studentów, którzy byli beneficjentami w poprzednim roku akademickim oraz 3 studentki, które obecnie rozpoczynają studia poza granicami kraju. Stypendyści otrzymywać będą 2500 brutto przez dziewięć miesięcy, a trzy osobowy przez dziesięć miesięcy (ze względu na tyle trwający rok akademicki).
Od roku akademickiego 2005/2006 do 2018/2019 przyznano 390 stypendiów na łączną kwotę 9 634 000 zł.

Z inicjatywy Pawła Adamowicza
Program stypendialny powstał w 2005 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza i od tego czasu co roku Miasto Gdańsk przyznaje ze swojego budżetu stypendia na studia na renomowanych uczelniach zagranicznych dla najzdolniejszych absolwentów szkół średnich będących mieszkańcami naszego miasta. W ten sposób władze miasta Gdańska chcą przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju.

Kto może się ubiegać
O stypendium mogą ubiegać się studenci rozpoczynający jednolite studia magisterskie, magistersko-inżynierskie lub licencjackie I i II stopnia. Stypendia wypłacane są w równych ratach przez 9 miesięcy. Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje Kapituła Stypendialna, której Przewodniczącym jest Prezydent Miasta Gdańska. Kandydaci muszą być mieszkańcami Gdańska, legitymować się maturą polską lub międzynarodową, wybitnymi osiągnięciami oraz działalnością na rzecz środowiska gdańskiego.

Obowiązki stypendysty
Stypendysta ma obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności na jak najwyższym poziomie, uzyskiwania wysokich wyników nauczania, realizowania w terminie programu studiów oraz godnego reprezentowania i promowania Gdańska. Ważnym obowiązkiem jest praca wolontariacka na terenie Gdańska, włączanie się w przedsięwzięcia edukacyjne realizowane w naszym mieście, jak również prowadzenie prelekcji dla uczniów i uczennic gdańskich szkół dzieląc się swoją wiedzą i zdobytym w trakcie studiów doświadczeniem.

Na rok akademicki 2019/2020 stypendia otrzymali:
Weronika Ast – Codarts Rotterdam
Wioletta Borkowska – Uniwersytet Edynburski
Nikola Chorałła – Uniwersytet York
Natalia Egielman – Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu
Justyna Frankowska – Uniwersytet Oksfordzki
Marta Furmaniak – Uniwersytet w Glasgow
Marcelina Jagiełka – Uniwersytet Oksfordzki
Tadeusz Janik – Uniwersytet w Edynburgu
Magdalena Kalinowska – Uniwersytet w Edynburgu
Jakub Lewandowski – Uniwersytet Anglii Wschodniej
Magdalena Mastykarz – Uniwersytet Rostock
Anna Paszkowicz – Uniwersytet Fordham
Karol Roman – Uniwersytet Techniczny w Delft
Maksymilian Słupski – University College London
Julia Stankiewicz – Uniwersytet w Manchesterze
Bartłomiej Sutt – Królewska Duńska Akademia Muzyczna
Małgorzata Wendt – Uniwersytet Aberystwyth
Joanna Wolska – Uniwersytet w Edynburgu
Dagna Wójciak – Uniwersytet Edynburski
Katarzyna Żukowska – Imperial College London