Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Przekazanie kluczy do mieszkań przy ul. Kieturakisa Fot Grzegorz Mehring gdansk.pl.jpeg
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:12

Nowi lokatorzy w budynku przy ul. Kieturakisa 6

W środę 28 sierpnia oddano do użytku kolejny budynek mieszkalny przy ul. Kieturakisa 6 na Dolnym Mieście wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Mieszkalnego Motława. Wśród nowych lokatorów budynku przy Kieturakisa 6 są też trzy rodziny, którym mieszkania zostały przyznane w ramach programu Gdańskie Mieszkania dla Powracających z zagranicy.

 

Czteropiętrowy obiekt przy ul. Kieturakisa 6 liczy 35 mieszkań w standardzie „pod klucz” oraz miejsca postojowe w podziemnej hali garażowej. Prace inwestycyjne rozpoczęły się w lipcu 2018 r. i zakończyły rok później. Mieszkania mają powierzchnię od 35m2 do 68 m.

- Konsekwentnie zmieniamy Dolne Miasto, które staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia. Jednak bez was, nowych lokatorów to miejsce by się nie zmieniało. Życzę wam aby mieszkało się wam tu dobrze, ale żebyście też byli gospodarzami tej dzielnicy i brali współodpowiedzialność za to jak ta dzielnica wygląda – mówiła podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiwicz.

Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł około 7,94 mln zł, z czego udział Miasta Gdańska to 3,9 mln zł. Budynek został wybudowany dzięki preferencyjnemu kredytowi udzielonemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Nowo oddany obiekt razem z zakończonym przed rokiem budynkiem mieszkalnym Kieturakisa 8, zamyka południowo-zachodnią pierzeję ulicy Kieturakisa. Aktualnie trwa procedura przetargowa na budowę kolejnego budynku mieszkalnego – przy ul. Wróblej 23, w którym zaprojektowano 39 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 1969,34 m2.

- Najważniejsi są ludzie, gospodarze tego miejsca. Rzeczywiście Dolne Miasto ma wspaniałych gospodarzy. Kilka lat temu Komisja Europejska wyróżniła rewitalizację Dolnego Miasta  jako najlepszą inwestycję tego typu w Europie. Ta nagroda była przede wszystkim dla Państwa, którzy tutaj mieszkacie i tworzycie klimat tego miejsca – mówił zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

W trzech mieszkaniach przy ul. Kieturakisa 6 zamieszkają rodziny, które lokale te otrzymały w ramach programu Gdańskie Mieszkania dla Powracających z zagranicy. W Gdańsku swój nowy dom znalazły rodziny z dziećmi, które przez ostatnie lata mieszkały w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Program Gdańskie Mieszkania dla Powracających z zagranicy został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska w lutym 2019 r. Program daje duże możliwości i korzyści dla jego uczestników oraz samej gminy. Rodziny zyskują miejsce do zamieszkania i wsparcie po powrocie z zagranicy. Miasto Gdańsk korzysta dzięki zwiększeniu liczby osób mieszkających, pracujących w Gdańsku oraz opłacających podatki w mieście, a nie zagranicą, a także pozyskanie chętnych do wpłaty partycypacji i opłacania czynszu w budynkach TBS.

 

Załączniki