Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

head

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:25

14. Festiwal Goldbergowski w Gdańsku

28 sierpnia rozpocznie się wydarzenie poświęcone gdańskiemu klawesyniście i kompozytorowi – Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Podczas czternastej edycji festiwalu, usłyszymy w Dworze Artusa i Ratuszu Głównego Miasta m.in. L’Accademia d’archi di Bolzano, Goldberg Septett czy Les Traversées Baroques.

Organizowany przez Miasto Gdańsk festiwal rozpocznie się od koncertu orkiestry instrumentów historycznych z Tyrolu  - L’Accademia d’archi di Bolzano. Będzie to ich pierwszy występ w Polsce. Zaprezentują m.in. kompozycje Josepha Haydna, którego 210. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Natomiast 29 sierpnia, w wykonaniu Goldberg Septett usłyszymy Wariacje Goldbergowskie w aranżacji Heriberta Breuera. To właśnie ta kompozycja przyczyniła się do rozsławienia patrona festiwalu – pierwotnie wykonanych przez Johanna Sebastiana Bacha, jego ucznia.

Dzień później, czyli 30 sierpnia, wystąpi francuski zespół Les Traversées Baroques, który zaprezentuje kompozycje działającego w XVII wieku w Gdańsku Kaspara Förstera młodszego, cenionego za życia kompozytora, ale też śpiewaka o nieprzeciętnej skali głosu.

W sobotni wieczór (30.08), holenderska grupa Les Esprits Animaux, zaprezentuje się w repertuarze złożonym z kompozycji Georga Philippa Telemanna i patrona festiwalu - Johanna Gottlieba Goldberga.

Na finałowym koncercie 1 września, zabrzmi muzyka pochodzącego z Elbląga Johanna Benjamina Grossa, którego 210. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Koncert z utworami Grossa zorganizowany został w rocznicę śmierci kompozytora, a usłyszeć na nim będzie można grono najwybitniejszych polskich artystów: Tomasza Strahla, z towarzyszącym mu na fortepianie Robertem Morawskim i choć młody, to uznany i ceniony kwartet Meccore String Quartet.

Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentariuma także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Koncerty odbywać się będą w Dworze Artusa i Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.goldbergfestival.pl