Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:42

Nowi mieszkańcy kamienicy przy Chłodnej

We wtorek 6 sierpnia, sześć rodzin odebrało klucze do mieszkań w nowo wyremontowanej kamienicy przy ulicy Chłodnej na Dolnym Mieście w Gdańsku. Klucze nowym lokatorom wręczyła prezydent Gdańska Alekandra Dulkiewicz. Inwestycja jest jednym z wielu działań, realizowanych przez miasto, związanych z rewitalizacją Dolnego Miasta.  

Podczas uroczystego przekazania kluczy prezydent Gdańska Aleksandra Dukiewicz podkreślała, ze inwestycja ta mogła się udać dzięki współpracy wielu podmiotów.

-Ogromna radość, przede wszystkim dla mieszkańców, którzy za chwilę wejdą do właściwie niemal nowego budynku. Ta inwestycja to element większej całości. Dolne Miasto się zmiana. To jak wyglądało Dolne Miasto jeszcze parę lat temu, a to jak wygląda dziś to jest niebo a ziemia. A to jeszcze nie koniec. Jest tu synergia inwestycji miejskich, inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy  inwestycji prywatnych. To wszystko powoduje, że jest to zupełnie inne miejsce do życia – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Staramy się szukać różnych źródeł finansowania i staramy się te środki łączyć. Tak jak tutaj mamy zarówno środki rządowe, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska ale przede wszystkim środki unijne z rożnych programów – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

W podobnym duchu wypowiadał się wiceprezydent Piotr Grzelak. - Mówimy o rożnych instrumentach, które są wykorzystywane w rewitalizacji Dolnego Miasta. Jest to gdański patent, polegający na tym, że szukamy rożnych środków na to aby zmienić dzielnice, zmienić nasze otoczenie. Efekty są widoczne. Ale rewitalizacja to przede wszystkim ludzie – podkreślał wiceprezydent Gdańska.  - To ludzie, którzy w tym budynku będą mieszkali, którzy będą tworzyli społeczność Dolnego Miasta, którzy będą dbali o to wspólne gospodarstwo jak o swoje i będą starali się ubogacać nasze miasto i zmieniać Dolne Miasto oddolnie. – mówił podczas uroczystości otwarcia Piotr Grzelak

Kamienice przy ul. Chłodnej 9 i 10 to kolejne dwa budynki na Dolnym Mieście, których blask został przywrócony dzięki przeprowadzonym w nich kompleksowych termomodernizacjach. Na realizację zadania przeznaczono łącznie niemal 12 mln zł, z czego ponad 11 mln pochodziło ze środków Miasta Gdańska. Dodatkowo pozyskano blisko 1 mln zł z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach programu KAWKA dla Pomorza, z przeznaczeniem na modernizację systemu ogrzewania. Prace w budynkach obejmowały m.in. wzmocnienie konstrukcji budynków ale także wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, termicznych oraz remontu dachu. Wiele elementów konstrukcyjnych wymagało odtworzenia. Odrestaurowano klatki schodowe z zachowaniem oryginalnych elementów, odtworzona została stolarka drzwiowa i okienna. Efektem jest 30 komfortowych mieszkań o powierzchni od 30 m² do 100 m². Co warte podkreślenia, dzięki zmianom wewnątrz, wszystkie mieszkania zyskały samodzielność i funkcjonalny układ przestrzenny.

- Remont kamienic przy ulicy Chłodnej to element programu modernizacji zasobu komunalnego, realizowanego przez Gdańskie Nieruchomości – mówi Przemysław Piotr Guzow, Dyrektor Gdańskich Nieruchomości. Obok kompleksowych modernizacji, sukcesywnie zwiększamy komfort mieszkańców poprzez m.in. zmianę sposobu ogrzewania, remonty lokali. W ubiegłym roku w ramach likwidacji niskiej emisji, zmieniliśmy sposób ogrzewania w 51 budynkach gminnych w Gdańsku. W 399 lokalach mieszkalnych i użytkowych sposób ogrzewania zmieniony został z indywidualnego, najczęściej piecowego, na ekologiczny i ekonomiczny z miejskiej sieci ciepłowniczej – dodaje Przemysław Guzow.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, poza remontami budynków w ramach rewitalizacji, Gdańskie Nieruchomości realizują równocześnie projekt „Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gdańska”. W efekcie 25 budynków,

w tym budynków mieszkalnych, poddanych zostanie pracom remontowym, istotnie podnoszącym ich efektywność energetyczną, co wprost przekłada się na ograniczenia kosztów eksploatacji.

Więcej informacji o inwestycjach realizowanych przez Gdańskie Nieruchomości w ramach Programu Rewitalizacji oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajdziecie Państwo na stronie Gdańskich Nieruchomości oraz pod linkiem

Zachęcamy również do śledzenia profilu Gdańskich Nieruchomości na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o planowanych i aktualnie realizowanych inwestycjach oraz wszystkich sprawach ważnych dla mieszkańców administrowanych przez nas budynków, mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych, przedsiębiorców, artystów.