Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk Westerplatte. 79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Jerzy Pinkas www.gdansk.pl

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:24

Ponad 130 podpisów naukowców pod apelem do prezydenta RP ws. Westerplatte

21 lipca, profesor Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, historyk i antropolog z Uniwersytetu Gdańskiego, przesłał do prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wniosek o zawetowanie tzw. specustawy dotyczącej terenów na Westerplatte.

Pod wnioskiem złożono 134 podpisy – kadr profesorskich polskich uczelni, dziennikarzy i naukowców. W liście naukowcy zwracają się z wnioskiem do Prezydenta o zawetowanie tej specustawy, podkreślają, że nowe prawo zostało uchwalone z naruszeniem norm prawa polskiego i europejskiego.

- Westerplatte stało się „zakładnikiem” generowanego przez rząd sporu nie tyle o historię czy tożsamość, ile o zakres władzy i możliwość realizacji własnych celów. Dzieje się to z naruszaniem praw własności, reguł stanowienia dobrego prawa oraz obowiązku szanowania przez władzę publiczną obywateli i wysłuchania ich racji. Doszło do sytuacji, gdy jeden z najważniejszych polskich symboli został uwikłany w spór polityczny i ideologiczny – podkreślają autorzy tego apelu.

Do listu odniosła się także prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

- Dziękuję za ten głos rozsądku, takie wsparcie jest bardzo ważne dla naszej sprawy – skomentowała list naukowców.

 

Pełna treść listu poniżej:

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/westerplatte-nalezy-do-wszystkich-wniosek-gdanskiego-naukowca-do-prezydenta-rp,a,151117