Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:41

Motocrossowe emocje na Placu Zebrań Ludowych

Motocrossowe emocje na Placu Zebrań Ludowych

W sobotę, 6 lipca, od godziny 12.00 zapraszamy do Gdańska na wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Gdańsk Motocross Show – całodzienna impreza o charakterze pikniku rodzinnego, której głównym wydarzeniem będą wyścigi motocrossowe (MX), pokazy freestyle (FMX) oraz koncert hip-hopowy, gdzie jako gwiazda wieczoru wystąpi znany trójmiejski muzyk - Kizo. Na specjalnie usypanym 800-metrowym torze odbędzie się w sumie 6 wyścigów w trzech klasach (po dwa w każdej z nich): PitBike Junior, MX Amator i MX Pro.

– PitBikeJunior - przeznaczona dla najmłodszych adeptów sportu motocrossowego (10-18 lat). Ambicja młodych zawodników jest gwarantem walki o każdy centymetr toru, możemy więc spodziewać się ogromnych emocji.

– Motocross Amator – klasa stworzona z myślą o miłośnikach tego sportu. Do zawodów w tej klasie może zgłosić się każdy, kto ukończył 18 lat i posiada motocykl crossowy oraz wymagany kask i ochraniacze.

– Motocross Pro – czyli najwyższy poziom sportowy. Wystartują zawodowcy, którzy regularnie biorą udział w wyścigach motocrossowych rangi Mistrzostw Polski, w tym reprezentanci kraju, startujący także na arenie międzynarodowej.

Swój start potwierdzili już m.in. wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju Łukasz Lonka, medalista mistrzostw Europy w supercrossie Szymon Staszkiewicz, mistrz kraju w klasie 125 MX Cezary Lewko oraz obdarzony wielkim talentem Piotr Kajrys, który wielokrotnie już stał na podium mistrzostw Polski. Kibicom zaprezentuje się w sumie 60 zawodników.

– Najwięcej pracy czeka nas z usypaniem toru, co zajmie około czterech dni. Postaramy się przygotować atrakcyjną trasę, pozwalającą nie tylko na rozwijanie prędkości, ale także taką, na której zawodnicy będą mogli pokazać pełnię swoich umiejętności technicznych – mówi Marian Zupa, prezes Gdańskiego Auto Moto Klubu.

– Sam jestem ciekaw, jakie wyzwania postawi przed nami tor. Zazwyczaj startujemy na dłuższych trasach, to będzie na pewno coś innego. Szykuje się jednak fajne widowisko i kibice powinni być zadowoleni z poziomu emocji – powiedział Szymon Staszkiewicz, zawodnik Człuchowskiego Auto Moto Klubu Poltarex.

– My, najmłodsi zawodnicy, będziemy startować na Pit Bike’ach. To mniejsze motocykle, na których jeździ się nieco łatwiej niż na klasycznych maszynach motocrossowych. Ale z drugiej strony może być trochę ciężko, bo piaskowy tor stawia wysokie wymagania – dodał 12-letni Piotr Kajrys z Gdańskiego Auto Moto Klubu, jeden z największych talentów polskiego motocrossu.

– Gdańsk to miasto sportu i fajnych wydarzeń, które przyjemnie urozmaicają czas mieszkańcom i turystom. Mieliśmy niedawno show na wodzie, teraz czas na zawody motocrossowe. Fajnie, że odbędzie się to praktycznie w centrum miasta, już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy – powiedział Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska do spraw sportu.

– Staramy się promować sporty motorowe. Dotychczas organizowaliśmy zawody żużlowe, teraz przed nami projekt motocrossowy, który chcemy rozwijać także w kolejnych latach. Ten sport ma w naszym regionie bogate tradycje z zawodami rangi mistrzostw świata i Europy włącznie. Chcemy do nich nawiązać i liczymy, że będzie to udana impreza – przyznał Maciej Polny, prezes firmy KF Sport, właściciela marki Speedwayevents.pl.

Wyścigi motocrossowe to jednak nie wszystko, co będzie działo się w pierwszą lipcową sobotę na Placu Zebrań Ludowych, położonym nieopodal ścisłego centrum Gdańska, tradycyjnym miejscu dużych imprez masowych w mieście nad Motławą.

6 lipca publiczność rozgrzeją tam także specjaliści od freestyle motocrossu (FMX). Artur Puzio i zawodnik zagraniczny, którego nazwisko będzie dla kibiców miłą niespodzianką, zaprezentują widzom swoje umiejętności i przede wszystkim zapierające dech w piersiach tricki na motocyklach – m.in. backflipy i frontflipy.

– Przywozimy własną rampę, która pozwala na wykonanie atrakcyjnego pokazu. W Gdańsku dawno nie było tego rodzaju emocji, także liczymy na gorące przyjęcie ze strony kibiców i liczny ich udział. My ze swej strony obiecujemy prawdziwe show – mówi Puzio.

W przerwach między wyścigami i pokazami freestyle zapraszamy na prezentację najmłodszych kandydatów na zawodników – dzieci ze szkółek motocrossowych z Gdańska i okolic.

Na deser coś dla fanów muzyki hip-hop. Na zakończenie dnia na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się koncert, w którym wystąpią Kizo, Qry i Zetha. Wszyscy to członkowie bardzo znanego hiphopowego zespołu Chillwagon. 6 lipca na Placu Zebrań Ludowych zagrają jednak solo.

Pochodzący z Gdańska Kizo wdrapuje się na szczyty polskiej sceny hiphopowej. Stale zyskuje na popularności, wydał już dwa albumy – zeszłoroczny „Ortalion” oraz tegoroczny „Pegaz”, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i fanów. Nie bez znaczenia będzie też dla niego fakt, że zagra przed publicznością ze swojego miasta.

Mieszkający na co dzień w Jaśle Qry i pochodzący z Kielc Zetha, podobnie jak Kizo, dopiero startują z karierami solowymi, choć ten pierwszy ma na koncie nieźle oceniany album „Małe Miasto, Wielkie Sny”.

Obaj uchodzą jednak za utalentowanych artystów, potrafiących wytworzyć na scenie właściwy klimat. Z pewnością publiczność będzie się podczas ich występów dobrze bawić.

Ponadto w programie przewidziano strefę dla dzieci, gdzie nie zabraknie miejsca do zabawy pod okiem wykwalifikowanych animatorów, strefę edukacyjną oraz szeroką ofertę gastronomiczną.

W trakcie imprezy swoje stanowisko otworzy też Fundacja DKMS, która zajmuje się rejestracją potencjalnych dawców komórek macierzystych. Będzie początek wielkiej akcji rejestracji dla 66-letniego Jana, mieszkańca gdańskiej Żabianki, jak również innych chorych na nowotwory krwi!

Jan ma 66 lat i od 2014 roku zmaga się z ciężką chorobą – ostrą białaczką szpikową. Dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu i lekarze zdecydowali o konieczności przeszczepienia szpiku kostnego. Poszukiwany jest Jego bliźniak genetyczny. Może to będziesz właśnie Ty? Rejestracja w bazie dawców szpiku kostnego zajmuje około 10 minut, jest bezbolesna i bardzo łatwa, to tylko trzy kroki: wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Wystarczy znać swój numer PESEL.

Wciąż trwa sprzedaż biletów online na Gdańsk Motocross Show. Wejściówki kosztują 1 zł (dziecięce – do lat 7), 10 zł (ulgowe dla młodzieży 8-15 lat oraz emerytów i rencistów) i 15 zł (normalne). Można je kupić na stronie internetowej http://gdansk.motocrossshow.pl. W dniu imprezy bilety będą dostępne w kasach.

Harmonogram imprezy

12:00 – 18:00 – strefa dziecięca

12:00 – 18:00 – strefa edukacyjna

12:30 – 17:30 – strefa sportowa (MX)

12:55 – 18:00 – strefa freestyle (FMX)

12:00 – 22:00 – strefa gastronomiczna

18:30 – 21:00 – strefa muzyczna (koncert Hip Hop)

Więcej informacji: http://gdansk.motocrossshow.pl