Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:01

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na budowę dwóch PSZOKów

Blisko 3,3 mln zł dofinansowania unijnego otrzyma Miasto Gdańsk na wybudowanie i wyposażenie tzw. Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które powstaną przy ulicach Meteorytowej i Elbląskiej. Przetarg na wykonanie tych obiektów zostanie ogłoszony jesienią.

PSZOK-i to de facto małe budynki, które mają umożliwiać mieszkańcom łatwe, szybkie i bezpieczne pozbywanie się odpadów problemowych, np. gruzu, opon, zużytych farb czy starych mebli. – Obecnie taki PSZOK funkcjonuje tylko na terenie Zakładu Utylizacyjnego oraz kilka razy w roku odbywa się objazdowa zbiórka. Tymczasem odpadów wielkogabarytowych czy elektronicznych „wytwarzamy” coraz więcej. Stąd nasza koncepcja kompleksowej pomocy mieszkańcom i uruchomienia docelowo sześciu kameralnych PSZOK-ów w różnych częściach miasta, dostępnych po drodze do pracy, sklepu czy szkoły. Po przejściu procedury formalnej, pomimo dużej konkurencji i wielu chętnych gmin, otrzymaliśmy dotację i przystępujemy do projektowania oraz budowy w przyszłym roku dwóch takich obiektów – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

W planach jest ogłoszenie dwóch przetargów. Pierwszy na zbudowanie dwóch obiektów (przy ul. Meteorytowej oraz Elbląskiej), a drugi na ich kompleksowe wyposażenie. – Warto podkreślić, że w tych miejscach nie będziemy przyjmować odpadów bytowych, a wielkogabarytowe i niebezpieczne. Oczywiście, będą one odpowiednio zabezpieczane i regularnie odbierane z PSZOK-ów, w których niczego nie będziemy dłużej magazynować. To będzie po prostu łatwo dostępny punkt zbiórki z odpowiednio przygotowaną obsługą, czysty, estetyczny – zapewnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Wiele metropolii zainwestowało w duże, nowoczesne PSZOK-i lokalizowane w centralnej części miasta. Gdańsk planuje budowę sieci mniejszych PSZOK-ów, które umożliwią mieszkańcom dostarczanie zużytych przedmiotów (np. stare meble, urządzenia AGD) czy odpadów (np. odpady remontowe, stare farby malarskie, akumulator samochodowy) w swojej bliskiej okolicy, bez konieczności dalekich wyjazdów „na drugi koniec miasta”.

 

Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji będzie podpisana w ciągu kilku tygodni.

 

Czy charakteryzuje się PSZOK?

 

- jest estetyczny i bezpieczny dla środowiska oraz mieszkańców

- nie generuje dodatkowych uciążliwości dla sąsiedztwa; nie zwiększa hałasu, nie intensyfikuje odczuwalnie transportu ciężarowego, nie powoduje nieprzyjemnych zapachów

- służy odbiorowi i zabezpieczeniu odpadów, aby przekazać je dalej, do docelowych zakładów recyklingu; odpady nie będą tam długotrwale magazynowane, demontowane czy przetwarzane

- obsługuje bezpłatnie mieszkańców Gdańska

- przyjmuje jednorazowo niewielkie ilości odpadów wskazujące na pochodzenie z gospodarstwa domowego, duże transporty nie będą tam przyjmowane

- to miejsce przyjazne dla całych rodzin, gdzie będzie można uzyskać wiedzę i materiały z zakresu edukacji ekologicznej

- to punkt wsparcia mieszkańców, gdzie przedmioty mogą zyskać drugie życie (np. stary stół może trafić do innego mieszkańca, który się po niego zgłosi)

- będą to obiekty czynne 6 dni w tygodniu (poniedziałek – sobota) z wyłączeniem świąt, a godziny otwarcia będą dostosowane do potrzeb mieszkańców

- do PSZOK nie będą przyjmowane odpady zmieszane, resztkowe, kuchenne (BIO)