Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

100 dni

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:46

100 dni prezydent Alekandry Dulkiewicz - Objazd po Gdańsku

Aktywny poniedziałek pani prezydent

W poniedziałek 1 lipca, minęło dokładnie 112 dni prezydentury Aleksandry Dulkiewicz. Z tej okazji prezydent Gdańska wraz ze swoimi współpracownikami udała się na kilkugodzinny objazd po mieście, w trakcie którego odwiedziła m.in. miejsca kluczowe za względu na realizowane tam inwestycje. W programie objazdu znalazły się też placówki edukacyjne, w których zostały przedstawione najważniejsze, prowadzone przez miasto programy społeczne. Na koniec całego objazdu, pod napisem Gdańsk na Ołowiance odbyła się konferencja prasowa, podczas której pani prezydent, jej zastępcy oraz radne klubu Wszystko dla Gdańska podsumowali całodzienny objazd.

Śniadanie prasowe

Pierwszym punktem przejazdu był briefing otwierający objazd. – Mija dzisiaj 112 dni od kiedy złożyłam przysięgę, że będę przestrzegać prawa. To po pierwsze. Ale po drugie i chyba równie ważne, służyć pomyślności naszego miasta – mówiła rano prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Przez te 112 dni parę rzeczy udało się zrobić, dzisiaj chcemy o nich w różnych miejscach opowiedzieć. Wiele rzeczy jest też w trakcie i wiele jest w planach – dodała prezydent Gdańska.

 Konferencja otwierająca przejazd

Żłobek Pozytywka

Po krótkiej rozmowie z dziennikarzami Aleksandra Dulkiewicz wraz z współpracownikami udała się do przedszkola Pozytywka na ulicy Augustyńskiego. To placówka, która powstała dzięki  dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. To efekt współpracy miasta i Urzędu Marszałkowskiego. – Kolejne żłobki są w trakcie powstawania. Do końca roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem otworzymy 4 żłobki, a w kolejnym roku kilkanaście następnych – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zwróciła też uwagę na ważne programy społeczne takie jak m.in. Bon Żłobkowy. Przyjęty w kwietniu 2019 Bon Żłobkowy to świadczenie, które otrzymają gdańszczanie, którym nie uda się znaleźć miejsca w miejskim żłobku. W ramach świadczenia można otrzymać nawet 500 złotych dopłaty do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Inną ważnyą inicjatywą realizowaną przez Miasto Gdańsk jest program dofinansowania do zabiegów in vitro, który rozpoczął się w październiku 2017 roku. Polega on na wsparciu finansowym par, które nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny i chcą skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Para może liczyć maksymalnie na 15 tys. zł dofinansowania. – Do końca maja 2019, dzięki temu programowi urodziło się już 112 dzieci. 112 nowych gdańszczanek i gdańszczan – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

Przypomniano tu także, o przyjętym podczas ostatniej sesji programie profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV). Łącznie, przez najbliższe 3 lata, na ten program zostanie przeznaczone około 3 mln. zł.

Wiadukt Biskupia Górka

Kolejnym punktem objazdu była wizyta na budowie wiaduktu Biskupia Górka. To jedna z największych realizowanych obecnie inwestycji na terenie Gdańska. Koszt inwestycji to 147 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to aż 114 mln zł. W ramach tego zadania realizowane są dwa nowe wiadukty łukowe nad torami kolejowymi oraz nowy most nad kanałem Raduni łączący Chełm i Zaroślak z Traktem św. Wojciecha. Planowany czas zakończenia budowy to październik 2020 r.

Nowa Bulońska

Następnie uczestnicy objazdu udali się na budowę ulicy Nowej Bulońskiej. Wizytowano m. in nowo powstający wiadukt, który stanowi unikalną konstrukcję – tzw. estakadę wenecką. Cały obiekt jest innowacyjny i nowatorski w wielu aspektach. Na budowie Nowej Bulońskiej zaawansowanie prac sięga już 75 proc. Praktycznie na całym odcinku ułożone są warstwy bitumiczne jezdni i ścieżek rowerowych, chodniki a także na ¾ zakresu nawierzchnie torowe. Trwają roboty wykończeniowe oraz montaż elementów infrastruktury towarzyszącej, m.in. oświetlenie, trakcja tramwajowa, sygnalizacja świetlna oraz ekrany akustyczne. Wartość kontraktu wynosi 192 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych. -To czwarta nowa linia tramwajowa, która powstaje w Gdańsku w ciągu ostatnich 10 lat – mówił Piotr Grzelak Zastępca prezydenta Gdańska. Ta inwestycja ma istotny wpływ na to w jaki sposób będą połączone Piecki Migowo i Gdańsk Południe – dodawał Grzelak. – W ramach całości tej obwodnicy już w ter chwili Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na tzw. Nową Warszawską – Mówił  Piotr Borawski. – Tam, ponad dwukilometrowa linia tramwajowa połączy końcówkę ulicy Jabłoniowej z Aleją Havla, po to żeby z tej strony domknąć tę pętlę. Natomiast, jak wszyscy wiemy najistotniejszym fragmentem tej trasy będzie tzw. trasa Gdańsk Południe – Gdańsk Wrzeszcz, czyli połączenie Piecek Migowa z Wrzeszczem z ulicą Grunwaldzką. To po to żeby stworzyć drugą część tras tramwajowych w Gdańsku, która nie będzie przebiegać przez Śródmieście i nie będzie przebiegać przez węzeł Hucisko, tylko krótszą trasą z Gdańska Południe do Wrzeszcza – podkreśli Piotr Borawski.

W tej części objazdu uczestnicy odwiedzili też, Centrum Edukacyjne przy ulicy Jabłoniowej. W placówce tej trwają prace wykończeniowe, a od 1 września  szkoła ta będzie mogła już przyjąć pierwszych uczniów. Warto podkreślić, że będzie to największa szkoła w Gdańsku.   

Spotkanie z Radą dzielnicy Letnica

O godzinie 11.30 prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z radnymi dzielnicowymi z Letnicy. Przypomnijmy, że Rada Dzielny Letnica mogła powstać dzięki dodatkowym wyborom, które odbyły się 9 czerwca. Wcześniej nie udało się zebrać odpowiedniej liczby kandydatów na radnych dzielnicowych. Podczas spaceru po Letnicy radni opowiadali o problemach i potrzebach z jakimi zgłaszają się do nich mieszkańcy tej dzielnicy. Podczas spotkania prezydent Gdańska zapewniła, że współpraca z radami dzielnic jest dla niej jednym z priorytetów w tej kadencji. Prezydent Gdańska poinformowała, że na 10 września zaplanowała spotkanie z przewodniczącymi Rad Dzielnic. W letnicy, Aleksandra Dulkiewicz poinformowała również nowych rozwiązaniach w zakresie Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o tzw. Zielony Budżet Obywatelski. W ramach kolejnej edycji BO rozważane jest wyodrębnienie kwoty na zielony BO w ramach którego będą zgłaszane projekty wyłącznie w zakresie związanym z szeroko rozumianą zielenią w Gdańsku. Dokładne zasady, w tym wysokość wyodrębnionej kwoty będą konsultowane z mieszkańcami Gdańska podczas ewaluacji BO2020 i na etapie przygotowania założeń oraz rekomendacji do kolejnej edycji BO, tj. październik/listopad 2019 r.

Dom Zdrojowy w Brzeźnie

W dalszej części objazdu prezydent Dulkiewicz wraz z współpracownikami udała się do Brzeźna, gdzie w najbliższym czasie rozpocznie się rewitalizacja Domu Zdrojowego.  Powstanie tam Centrum Edukacji Ekologicznej z funkcjami komercyjnymi. Koszt inwestycji to  23 mln zł. Gospodarzem obiektu będzie Hevelianum, które zamierza zrealizować jeszcze jedną bardzo ważną inwestycję, a mianowicie Planetarium. W trakcie rozstrzygania jest  przetarg na budowę tego obiektu. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 40 mln. zł.

Zbiornik Srebrniki

Kolejnym punktem była wizyta przy zbiorniku Srebrniki. Tu głównym tematami były inwestycje przeciwpowodziowe oraz plan adaptacji miasta Gdańska do zmian klimatu. Prezydent Dulkiewicz podkreśliła potrzebę prowadzenia szerokich konsultacji społecznych przy wdrażaniu rozwiązań będących odpowiedzią na zmiany klimatu. Dlatego prezydent Gdańska zobowiązała swojego zastępcę Piotra Grzelaka do realizacji rekomendacji Panelu Obywatelskiego, który odbył się w 2016 r, a którego tematem było: „Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu".

Konferencja prasowa na Ołowiance

Ostatnim punktem objazdu była konferencja prasowa, podczas której uczestnicy podsumowali całe wydarzenie i opowiedzieli o najważniejszych tematach, które były poruszane w ciągu całego dnia. W konferencji oprócz prezydent Aleksandry Dulkiewicz, wzięli też udział jej zastępcy: Piotr Kowalczuk, Piotr Grzelak, Piotr Borawski oraz Alan Aleksandrowicz. W konferencji wzięły też udział radne klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska oraz Katarzyna Czerniewska. Obie panie, na prośbę prezydent Gdańska zgodziły się być koordynatorkami kontraktów dzielnicowych. Chodzi o wdrażanie pomysłów dla konkretnych dzielnic. Mają to być mniejsze inwestycje, które są dopasowane do potrzeb poszczególnych dzielnic. Podsumowując tematy, które były omawiane podczas objazdu prezydent Gdańska wspomniała również o tych inwestycjach, które są dopiero planowane. Jednym z takich przedsięwzięć ma być tunel pod Motławą.

 konferencja kończąca objazd prezydent Aleksandry Dulkiewicza po Gdańsku

 W załącznikach znajdą Państwo informacją o najważniejszych tematach poruszanych podczas objazdu.