Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Westerplatte_fot. G. Mehring.JPG

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:39

Propozycja Gdańska dla ministerstwa w sprawie Westerplatte

Gdańsk gotowy jest wnieść pod budowę muzeum na Westerplatte grunty, które są jego własnością, ale na zasadach partnerstwa chce współtworzyć i współprowadzić nową placówkę wystawienniczą  – z konkretnymi propozycjami prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pojechała do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. A już w najbliższą sobotę na Westerplatte wiele atrakcji z okazji
45-lecie funkcjonowania Wartowni nr 1 jako placówki muzealnej.

Do spotkania Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, doszło
25 czerwca, we wtorek, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rozmowach o przyszłości Westerplatte uczestniczyli również Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Przedstawiłam ministrowi Sellinowi konkretną propozycję – mówiła po spotkaniu prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Zadeklarowałam, że miasto Gdańsk wniesienie grunty będące jego własnością na terenach Westerplatte. Chcemy wspólnie z ministerstwem współtworzyć
i współprowadzić nową placówkę wystawienniczą. W ten sposób będziemy mieli wpływ na to, w jaki sposób będzie upamiętnione, to wyjątkowe dla każdej Polki i Polaka pole bitwy.

Po raz kolejny prezydent Gdańska zaapelowała do ministra o zaprzestanie prac na specustawą. Przypomnijmy, że przygotowana przez posłów PiS specustawa „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” zakłada przejęcie przez państwo pola bitwy na Westerplatte. Jeżeli specustawa wejdzie życie, rząd mógłby – z pominięciem czasochłonnych procedury prawnych – rozpocząć na Westerplatte inwestycję. 

 Podczas spotkania rozmawiano także na temat obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Od ponad 20 lat, miasto Gdańsk zawsze
1 września o godz. 4.45 u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte upamiętnia wybuch II wojny światowej, zapraszając na uroczystości m.in. mieszkańców Gdańska, harcerzy, wojsko, władze państwowe i samorządowe, kombatantów, duchowieństwo i korpus dyplomatyczny.

W sobotę, 29 czerwca świętujemy 45-lecie funkcjonowania Wartowni nr 1 na Westerplatte

A już w najbliższą sobotę, 29 czerwca, świętować będziemy 45-lecie funkcjonowania Wartowni nr 1 na Westerplatte jako placówki muzealnej (godz. 10–18).
W programie m.in. bezpłatne zwiedzanie Wartowni nr 1, a także pozostałego terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej wzdłuż „Szlaku Pamięci” (będzie można zobaczyć m.in. mundur majora Sucharskiego i pamiątki po obrońcach Westerplatte), wielkoformatowa gra planszowa o Westerplatte i atrakcje przygotowane przez rekonstruktorów.

45 lat temu udostępniono zwiedzającym wartownię, która przetrwała tylko dzięki nieustępliwej postawie zapaleńców. Poszerzenie kanału Martwej Wisły i budowa nowego nabrzeża do przeładunku drewna na Westerplatte zagroziły bowiem istnieniu Wartowni nr 1. Przeniesienia budynku o 77 metrów, co konsekwentnie utrudniały władze PRL, w 1967 roku dokonali m.in. prof. Andrzej Januszajtis oraz inż. architekt Aleksander Ślusarz. Ich prace filmował wówczas Jan Markiewicz. W sobotę zaprezentowany zostanie film „Wartownia nr 1 – ocalenie”, dokumentujący to wydarzenie, a dotąd nigdy nie publikowany.

Gospodarzem Wartowni na 1 na Westerplatte jest Muzeum Gdańska.