Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:23

Westerplatte. Oświadczenie Muzeum Gdańska w sprawie rzekomej "prywatyzacji" Miejsca Pamięci

Muzeum Gdańska oświadcza, że na Westerplatte nie ma miejsca rzekoma „prywatyzacja Miejsca Pamięci”, o którą, inspirowani doniesieniami redakcji Gdańskiej Strefy Prestiżu, zapytali w interpelacji i na mediach społecznościowych gdańscy radni PiS: Dawid Krupej oraz Piotr Gierszewski. Budżet miejski nie odnosi szkód z tego tytułu, jak i budżet właściciela Wartowni nr 1, czyli Muzeum Gdańska. Zamiast strat zanotowane są jedynie zyski finansowe i pozafinansowe. Możemy jedynie ubolewać, że wobec rządowych planów wywłaszczenia Muzeum Gdańska z Westerplatte, tego typu owocna współpraca zostanie przerwana.

Poszukując rozwiązań mających na celu zwiększenie frekwencji w Wartowni nr 1 na Westerplatte – oddziale Muzeum Gdańska, jego dyrekcja postanowiła podpisać umowę outsourcingową z firmą Kuchnia Polowa Joanna Minczykow, na mocy której firma stała się operatorem sprzedającym bilety oraz za zgodą właściciela terenu może świadczyć usługi cateringowe przy Wartowni nr 1. Dzięki działalności rekonstruktorów historycznych i pasjonatów historii sprzedaż biletów zwiększyła się z 35 tys. do 50 tys. w 2018 r. Tym samym sprzedaż biletów zwiększyła się o blisko 50%. Dzięki dodatkowemu programowi wydarzeń, które wspiera kadrowo i logistycznie firma Pani Joanny, Wartownię nr 1 na Westerplatte odwiedziło ponad 65 tys. osób.

Na obustronnej współpracy korzysta nie tylko Muzeum, ale także odwiedzający Westerplatte. Poza działalnością gastronomiczną firma Pani Joanny Minczykow, którą prowadzi wraz mężem Wojciechem Minczykowem, z utargu z kuchni polowej finansuje zakup obiektów związanych z historią Westerplatte, np. Fiata Simca 508 z 1936 r., który jest jedynym sprawnym, zabytkowym tego typu pojazdem w Polsce. Taki samochód otrzymał w przydziale major Sucharski, dowódca obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Automobil można zobaczyć przy Wartowni nr 1, a na specjalne okazje - odbyć nim bezpłatną przejażdżkę.

Na 45-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte, 29 czerwca 2019 r., do zbiorów Muzeum Gdańska miała zostać przekazana armata polowa 75 mm z okresu II Wojny Światowej, ufundowana przez firmę Kuchnia Polowa Joanna Minczykow. Na Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 1939 r. znajdowała się jedna sztuka takiego uzbrojenia, która prowadziła nierówną walkę z wojskami nazistowskich Niemiec. Możliwe wywłaszczenie Muzeum Gdańska z Westerplatte, które wynika ze specustawy dot. budowy Muzeum Westerplatte oraz Wojny 1939 r., przekreśla zasadność planowanej uroczystości. Wobec możliwości utraty terenu, przekazanie do zbiorów Muzeum tego wyjątkowego eksponatu jest bezcelowe. Jego pokazywanie poza Westerplatte – autentycznym miejscem – będzie pozbawione kontekstu historycznego.

Wzywamy do zaprzestania kampanii mającej na celu przekreślenie planów rewitalizacji Westerplatte prowadzonych przez Muzeum Gdańska, godzącej w nie tylko w dobry wizerunek Pola Bitwy i Miejsca Pamięci, a także ludzi współpracujących z Muzeum Gdańska.