Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

fundacion

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:02

Nagroda Księżniczki Asturii dla Miasta Gdańska

Dziś, punktualnie w samo południe odczytano werdykt: Miasto Gdańsk zostało wyróżnione Nagrodą Księżnej Asturii w kategorii Zgoda. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona takich osobistości jak Stephen Hawking czy Íngrid Betancourt, a także organizacji – UNICEF czy Unii Europejskiej.

Nagroda przyznawana jest cyklicznie od 1981 roku w Hiszpanii przez Fundację Księżnej Asturii.

- W zgłoszenie kandydatury był tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – A dziś gdańszczanki i gdańszczanie zostali uhonorowani tą wielką nagrodą. Bo to nagroda dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Za to, że jesteśmy miastem solidarności, miastem tolerancyjnym i symbolem dla wielu w całej Europie.

Gdańsk wsparli przedstawiciele władz Hiszpanii, Niemiec i Belgii, a także UNESCO, w tym takie osoby jak Jean Michael Jarre, Timothy Garton Ash z Uniwersytetu Oxfordzkiego i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Miasto rekomendowali również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Krzysztof Penderecki – polski kompozytor (a także laureat Nagrody Księcia Asturii w 2001 roku). Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie.

Nagranie z ogłoszenia wyników: https://www.youtube.com/watch?v=hXfywLbw3LI