Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:53

21 koncertów na 21. edycję Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

W każdy wakacyjny weekend, od 29 czerwca do 31 sierpnia 2019 r., odbędzie się 21 koncertów w ramach XXI. Gdańskiego Festiwalu Carillonowego: 10 na dzwonach kościoła św. Katarzyny i 10 na dzwonach Ratusza Głównego Miasta oraz koncert specjalny z okazji 15-lecia Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, połączony z warsztatami milongi. Czekają nas również widowiskowe pokazy przy Fontannie Heweliusza. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

– Od wielu lat, jeżdżąc i koncertując po świecie, przyglądam się podobnym imprezom. Spodobała mi się ich prosta formuła: darmowe letnie koncerty, które odbywają co tydzień, wieczorem, w pięknych miejscach. Zamarzyło mi się zorganizowanie takiego cyklu także w Gdańsku. Dzięki wielu fantastycznym osobom, przy wsparciu władz miasta, GIWK-u i Muzeum Gdańska udało się nam przekształcić Gdański Festiwal Carillonowy z weekendowej imprezy w cykl koncertów rozciągniętych na całe wakacje – mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka, dyrektor festiwalu.

Tradycja muzyczna gdańskich carillonów sięga przynajmniej 1561 r. Obecnie Gdańsk, jako jedyne miasto w Polsce, posiada czynne carillony. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - "Gdańsk" - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Wszystkie są zarządzane przez Muzeum Gdańska.

 

Epitafium dla przyjaciela carillonów

Gdański Festiwal Carillonowy to seria corocznych koncertów na dzwony, w których biorą udział artyści z całego świata. 21. inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek, 28 czerwca, o godz. 20:45 przy skwerze Heweliusza. Podczas inauguracyjnego koncertu zostanie wykonane „Epitafium” poświęcone śp. Pawłowi Adamowiczowi.

– Utwór skomponowany przez Katarzynę Kwiecień-Długosz zagramy na początku oraz na końcu Festiwalu. Poprzez „Epitafium” chcemy upamiętnić wielkiego przyjaciela muzyki carillonowej, dzięki któremu dawna tradycja naszego miasta została przywrócona po II wojnie światowej. Prezydent Gdańska ufundował prywatnie 2 ze 135 dzwonów, na których koncertujemy – mówi Monika Kaźmierczak.

Podczas inauguracji XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, wykonane zostaną po raz pierwszy nowe kompozycje: „Płynna materia” Beniamina Baczewskiego i „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela. Utwory zagra Monika Kaźmierczak.

 

Dźwięki carillonu z fontanną i tańcem

Podczas 21 koncertów wystąpią artyści z Litwy, Francji, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Tradycyjnemu gdańskiemu instrumentowi w tym roku towarzyszyć będą instrumenty dęte, śpiewacy, jazzmani oraz tancerze milongi. Wszystkie piątkowe koncerty, poza inauguracyjnym, rozpoczną się o 21:00 przy kościele św. Katarzyny i będą trwać około godziny. Każdy piątkowy koncert zakończy utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” autorstwa Kamila Cieślika połączony z pokazem Fontanny Heweliusza. Sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta, które potrwają około 45 minut, rozpoczynają się o 12:05.

– Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach – radzi Monika Kaźmierczak – Dzięki życzliwości Przeora oo. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. W każdy piątkowy wieczór znajdzie się tam ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. Wyjątkowy koncert odbędzie się 10 sierpnia z okazji 15-lecia GIWK-u. Muzyce będą towarzyszyć pokaz tańca i warsztaty z tanga argentyńskiego w pobliżu Fontanny Heweliusza przy Wielkim Młynie.

Festiwalowi będą towarzyszyły pokazy Fontanny Heweliusza zsynchronizowane z grą automatyczną carillonu kościoła św. Katarzyny oraz elektroniką. 12-minutowe spektakle wodno-muzyczno-świetlne będą miały miejsce w sobotnie i niedzielne wakacyjne wieczory o godz. 21:45. W każdą sobotę usłyszymy utwór „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela, a niedzielę zabrzmi utwór „Płynna materia” Beniamina Baczewskiego.

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Gdańska, współorganizatorem Miasto Gdańsk, a partnerem strategicznym Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna.

Szczegółowy program, opisy wydarzeń i artystów festiwalowych znajdują się na stronie carillon2019.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/carillony/.

Załączniki