Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 11:38

Spacery z Metropolitanką. Kobiety a wybory ‘89

Z okazji 30. rocznicy wyborów 1989 roku grupa społeczna Metropolitanka przygotowała specjalną edycję spacerów herstorycznych - Kobiety a wybory ’89. Pierwsze z nich, odbyły się już 5 czerwca, najbliższe - odbędą się 7 czerwca o godz. 17.00 i 9 czerwca o godz. 16.00. Prowadzenie: Joanna Baum, Magda Stormowska, Anna Miler. Start: pod Bramą Historyczną Stoczni Gdańskiej. Spacery są bezpłatne.

Metropolitanka (pomorska inicjatywa zajmująca się historią kobiet) zaprasza na specjalną edycję spacerów herstorycznych: Kobiety a wybory '89.

Rok 1989 był dla kobiet w Gdańsku i w Polsce czasem fermentu. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogły kandydować do parlamentu, w którym miały rzeczywisty wpływ na sytuację w kraju. Zaczęły definiować swoje interesy grupowe, mobilizować się i organizować wokół wspólnych spraw. Powstała pierwsza feministyczna organizacja pozarządowa. Małgorzata Tarasiewicz zaczęła tworzyć sekcję kobiet w NSZZ „Solidarność”. Posłanka z Gdańska - Olga Krzyżanowska - została wicemarszałkinią Sejmu. Na liście kandydatek i kandydatów zabrakło jednak innej zasłużonej działaczki - Aliny Pienkowskiej-Borusewicz. Podczas spaceru przywołamy wydarzenia 1989 roku i zastanowimy się, jaki wpływ mają na dzisiejszą sytuację kobiet w Polsce.

Program:

5.06 17.00 Spacer Kobiety a wybory '89 Przewodniczka: Joanna Baum

7.06 17.00 Spacer Kobiety a wybory '89 Przewodniczka: Magda Stormowska

9.06 16.00 Spacer Kobiety a wybory '89 Przewodniczka: Anna Miler

Spacery dla osób dorosłych. Miejsce startu: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Gdańsk, Plac Solidarności. Informacje: kontakt@ikm.gda.pl.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/305534843713991/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej