Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

61473943_2257179574360442_646712905298870272_o.jpg
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:45

Nagrody Lecha Bądkowskiego wręczone

W pierwszy dzień obchodów Święta Wolności i Solidarności zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla: Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, Gdańskiego Darczyńcy Roku oraz dla Gdańskiego Społecznika Roku.

Uroczyste wręczenie odbyło się w Hali Debat w Strefie Społecznej, przy słynnej Sali BHP obok Europejskiego Centrum Solidarności. Nagrody wyróżnionym wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W tej edycji nagrody w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku 2018 przyznano nagrodę główną (nagroda pieniężna 20 000 zł) Stowarzyszeniu Nowy Port Sztuki. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia (nagrody pieniężne po 3000 zł): dla Fundacji Generacja i Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation. Honorową nagrodę w kategorii Darczyńcy Roku 2018 otrzymał Julian Pawlukiewicz (prezes JohnyBross Sp. z o.o.), a nagrodę rzeczową (bon w wysokości 1000 zł) w kategorii Społecznika Roku 2018 przyznano Agnieszce Buczyńskiej – prezesce Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, członkini Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Gdańskiej Rady Seniorów. Szczegółowe sylwetki laureatów i uzasadnienia przyznania nagród poniżej.

Przypomnijmy, że nagrody dla gdańskich organizacji pozarządowych upamiętniają zasługi Lecha Bądkowskiego dla Gdańska i są formą docenienia społecznych działań organizacji pozarządowych w naszym mieście oraz ich promowania. Lech Bądkowski (zmarły w 1984 r.) – współtwórca „Solidarności", działacz społeczny i kaszubski, swoją działalnością znacząco wpłynął na kształt gdańskiej kultury i przyczynił się do rozwoju samorządności lokalnej.

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii, mogły wystąpić instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób). Co ważne, Nagrody nie mogą otrzymać organizacje pozarządowe, które w ciągu ostatnich 5 lat były Laureatami Nagrody (dotychczasowi laureaci Nagrody: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/dotychczasowi-laureaci-nagrody-prezydenta-miasta-gdanska-im-lecha-badkowskiego,a,68512).

Organizacja Pozarządowa Roku
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii „Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku”, przyznawana jest organizacji pozarządowej, która ma siedzibę i działa na terenie Gdańska i w sposób widoczny przyczyniła się do rozwoju sektora organizacji pozarządowych w Gdańsku i jej działalność służy interesom Miasta oraz jego mieszkańców.
Nagrodę w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku 2018 (nagroda pieniężna 20 000 zł) otrzymało Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę przyznano za umiejętnie łączenie organizacji wartościowych wydarzeń artystycznych z działalnością prospołeczną. Przyczynienie się do rozwoju i promocji Miasta Gdańska w wielu obszarach nie tylko kultury i sztuki, ale również integracji i animacji  lokalnej społeczności oraz świadczenia usług społecznych. Całokształt działalności na przestrzeni 10 lat budzi uznanie i sympatię całej rzeszy młodych i dorosłych mieszkańców Gdańska. Organizacja zrzesza interdyscyplinarną grupę artystów, animatorów kultury. Celem organizacji jest rozwój członków, promocja ich twórczości, kształcenie i wychowywanie odbiorców oraz twórców kultury i sztuki przez prowadzenie działań edukacyjnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych, starszych wiekiem. Prowadzi integrację i animację lokalnej społeczności oraz działalność rewitalizacyjną przez działania związane ze sztuką i edukacją kulturalną jako formy włączania społecznego. Działalność  Stowarzyszenia  na terenie Nowego Portu  koncentruje się wokół  prowadzonego przy ulicy Wyzwolenia 49  Domu Sąsiedzkiego w Nowym Porcie. W 2018  r. stowarzyszenie wspólnie z  Gdańskim Archipelagiem Kultury zainicjowało cenną współpracę w ramach akcji ,,Dom Kultury wraca do Nowego Portu''. Dzięki  tej inicjatywie udało się zorganizować liczne wydarzenia w Dzielnicy  np. warsztaty, spektakle teatralne, koncerty skierowane do młodszych i starszych wiekiem mieszkańców Nowego Portu.

Wyróżnienia w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku (nagrody pieniężne po 3000 zł) otrzymały dwie organizacje:

Fundacja Generacja
- powstała w 2013 roku, propaguje i wdraża dobre praktyki w zakresie integracji grup społecznościowych oraz międzypokoleniowych. Przez swoje działania dla mieszkańców Gdańska przyczynia się do uświadomienia mieszkańcom, że najbliższe otoczenie może być przestrzenią kreacji, otwierania się mieszkańców na nowe formy działań kulturotwórczych, aktywizacji kulturalnej społeczności lokalnej, przełamania stereotypów myślowych, dotyczących dzieci wykluczonych społecznie przyczyniając się do otwarcia na kontakt z nimi i lepsze poznanie ich potrzeb. W ramach działań wolontaryjnych fundacja zrealizowała warsztaty dla takich organizacji jak: Związek Harcerstwa Polskiego, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej oraz włączyła się zbiórkę na rzecz Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach, propagując w ten sposób postawę odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. Fundacja zawiązując partnerstwa publiczne i prywatne doskonale wykorzystuje lokalny potencjał poszczególnych dzielnic. Aktywizuje mieszkańców i współpracuje z szerokim wachlarzem instytucji na rzecz edukacji kulturalnej Gdańszczan.

Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation
- od 2011 roku wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego lokalnie w Gdańsku, jak i na obszarze całego Pomorza. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania idei współpracy międzysektorowej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Od 8 lat fundacja z powodzeniem realizuje wiele działań o zasięgu regionalnym. O ich skuteczności świadczy fakt, że do współpracy udało się pozyskać dużych partnerów ze świata biznesu, m.in. LPP S.A., Polpharma S.A., Farm Frites Poland, Grupa Lotos SA czy Energa SA Efektem tych działań są m.in.: Forum Inicjowania Rozwoju, Fundusz Inicjowania Rozwoju, L.okalne Fora Międzysektorowe, Konkurs „Firma zaangażowana społecznie” pomorskiego sektora MŚP oraz Gala Zaangażowanego Biznesu w Gdańsku– dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu. Jego celem było wyłonienie najlepiej wdrożonych praktyk z zakresu CSR. Fundacja mocno wspiera także rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Gdańsku realizując działania skierowane do lokalnych aktywistów społecznych/przedstawicieli organizacji pozarządowych: Kuźnia Liderów Gdańskich NGO; Centrum Inicjowania Rozwoju; INNaczej Fundusz Innowacji Społecznych.

Darczyńca Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Darczyńcy Roku” przyznawana jest osobie fizycznej, która z własnych środków, w tym także z dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej, udziela pomocy i wsparcia finansowo-rzeczowego mieszkańcom Gdańska lub organizacjom pozarządowym działającym na rzecz mieszkańców Gdańska.
Nagrodę w kategorii Darczyńcy Roku 2018 (nagroda honorowa) otrzymał Julian Pawlukiewiczprezes JohnyBross Sp. z o.o., firmy z branży IT, osoba wyjątkowo zaangażowanej społecznie. W tym roku, w uznaniu kilkuletnich zasług, firma otrzymała tytuł Honorowego Filantropa Fundacji Hospicyjnej. Dzięki jego życzliwości firma wspiera fundację w wielu informatycznych kwestiach, w tym szczególnie ważnej i kosztownej - dotyczącej pozycjonowania stron www.fundacjahospicyjna.pl oraz www.opiekunrodzinny.pl. Od 2015 roku, dzięki hojności J. Pawlukiewicza, podopiecznym Fundacji Hospicyjnej przekazana została suma ponad 120 tys. złotych.

Społecznik Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Społecznika Roku” przyznawana jest osobie fizycznej, która zaangażowana jest w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Miasta Gdańska i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Nagrodę w kategorii Społecznika Roku 2018 (nagroda rzeczowa) przyznano Agnieszce Buczyńskiej prezesce Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, członkini Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Gdańskiej Rady Seniorów, specjalistce w dziedzinie wolontariatu, aktywności obywatelskiej i budowania partnerstw międzysektorowych. Na przełomie lat koordynowała szereg projektów społecznych finansowanych ze źródeł rządowych, samorządowych czy europejskich tj. „Synergia – system organizacji wolontariatu w Gdańsku”, „Gdański model wolontariatu seniorów w Gdańsku – krok 1”, „Gdańskie Centrum Wolontariatu” i wiele innych. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu wolontariatu tj. motywacja wolontariuszy, zarządzanie wolontariuszami, wolontariat seniorów. W ramach swojej działalności opracowała nowy system pośrednictwa wolontariatu, wdrożyła i wypracowała narzędzia do budzenia aktywności społecznej seniorów w tym Gdański Fundusz Senioralny.
Dodatkowo wkładała ogromny wysiłek i strategiczne spojrzenie w rozwój wolontariatu, służąc swoim czasem prywatnym i dzieląc się wiedzą oraz doświadczeniem. Z entuzjazmem podejmuje się realizacji licznych inicjatyw, które mają istotny wpływ na rozwój gdańskiego sektora pozarządowego.