Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:17

Rada Miasta Gdańska przyjęła Apel w sprawie projektu ustawy przewidującej wywłaszczenie Pola Bitwy na Westerplatte

Rada Miasta Gdańska przyjęła Apel w sprawie projektu ustawy przewidującej wywłaszczenie Pola Bitwy na Westerplatte. Za jego przyjęciem było 21 radnych, 11 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Rada Miasta Gdańska wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec planów wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wyrażonych we wniesionym 8 maja 2019 r. przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Apel odnosi się do zapisów uchwały pozwalającej na przymusowe wywłaszczenie Westerplatte i przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa, w tym własności do budynków, co w drodze decyzji stwierdza Wojewoda Pomorski.

Radni uznali za zasadne zaapelowanie do posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej o powstrzymanie prac parlamentarnych nad projektem ustawy. Zostanie on również  przekazany Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Prezesowi Rady Ministrów oraz parlamentarzystom z województwa pomorskiego.

Cała treść apelu w załączeniu.

Głos na sesji podczas dyskusji zabrała również prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

- Dziwi mnie, że dopiero w maju 2019 r., rok po sesji Rady Miasta Gdańska, kiedy przyjęliśmy apel do władz państwowych, o wspólną organizację obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na niecałe 4 miesiące przed zbliżającą się rocznicą posłowie Prawa i Sprawiedliwości wzięli się za pracę nad specustawą. Miasto Gdańsk i śp. prezydent Paweł Adamowicz zawsze poważnie i z szacunkiem podchodziło to tego miejsca pamięci. Dla mnie tempo działań Prawa i Sprawiedliwości, dążące do tego, aby odebrać Gdańskowi Westerplatte powoduje, że rządząca partia chyba zdaje sobie sprawę z wagi i powagi swoich działań. Gdyby było inaczej, rozważone zostałyby argumenty, które już wielokrotnie podnosiliśmy w dyskusjach publicznych. Temu też służyła prezentacja koncepcji zagospodarowania Westerplatte latem ubiegłego roku, jak chcemy we współczesnym świecie mówić o pamięci. Westerplatte jest jednym z najbardziej wymownych symboli walki o polskość. Polskość także Gdańska. Na Westerplatte, polscy żołnierze z wielkim oddaniem, dłużej niż wymagały tego od nich rozkazy, walczyli o utrzymanie tego skrawka polskiej ziemi. Dzisiaj partia Prawa i Sprawiedliwości dla partykularnych, partyjnych celów usiłuje Gdańskowi zabrać ten najbardziej symboliczny znak polskości tej ziemi.  

Dzieje się to w sytuacji, gdy od 20 lat prezydent Paweł Adamowicz wraz z harcerzami, podnosił znaczenie Westerplatte i organizował uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak to miało miejsce w 2009 r. kiedy przyjechało wielu przedstawicieli władz państwowych z całego świata. Tak mogło by być również w tym roku. Jednak władze Państwowe - Pan Premier, Pan Prezydent - nie odpowiedziały na ubiegłoroczny apel odnośnie obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny. Zrobimy wszystko co możliwe, choć mamy niewiele narzędzi z walce z państwem Prawa i Sprawiedliwości, które tylnymi drzwiami w Sejmie stara się przepchnąć tę ustawę.